Wyrok KIO KIO 769/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 769/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. z siedzibą w Gdynia w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: niemożliwa do usunięcia wada postępowania, unieważnienie postępowania, umorzenie postępowania odwoławczego, zwrot odwołania, zamówienie publiczne. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 505 ust. 1, art. 513 ust. 1, art. 513 ust. 2, art. 255 pkt 6, art. 260 ust. 1, art. 457 ust. 1, art. 568 pkt 2, art. 557.

Istota sprawy

Ogłoszenie o cofnięciu unieważnienia postępowania w zakresie zadania nr 4 oraz przystąpienie przez Zamawiającego do ponownej oceny i badania ofert powoduje, że dalsze postępowanie stało się zbędne, przestał bowiem istnieć przedmiot zaskarżenia, a w konsekwencji orzekanie przez Izbę co do czynności lub zaniechań, które utraciły swój byt, jest bezprzedmiotowe. Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 769/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 13 marca 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Monika Banaszkiewicz

na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 13 marca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 19 lutego 2026 r. przez wykonawcę BIACHEM Sp. z o.o. siedzibą w Ogrodniczkach w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego wykonawcy BIACHEM Sp. z o.o. siedzibą w Ogrodniczkach kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca: …………………………

Sygn. akt: KIO 769/26

Uzasadnienie

Zamawiający Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni prowadzi zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 oraz z 2025 r. poz. 620 dalej: „ustawa Pzp”) w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie pn. „Sukcesywne dostawy środków dezynfekcyjnych, preparatów do mycia powierzchni i narzędzi stosowanych w Szpitalach Pomorskich Sp. z o.o.” (D25M/251/N/46-73rj/25). Wartość zamówienia jest wyższa niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 17 września 2025 r. pod nr 606306-2025

19 lutego 2026 r. wykonawca BIACHEM Sp. z o.o. siedzibą w Ogrodniczkach (dalej: „Odwołujący”) na podstawie art. 505 ust. 1 w zw. z art. 513 ust. 1 i 2 ustawy Pzp wniósł odwołanie (Sygn. akt: KIO 769/26) od czynności unieważnienia postępowania w zakresie Zadania nr 4

W złożonym odwołaniu Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1) art. 255 pkt 6 w zw. z art. 260 ust. 1 w zw. z art. 457 ust. 1 ustawy Pzp poprzez dokonanie czynności unieważnienia postępowania w zakresie części 4 z uwagi na fakt, że postępowanie jest obarczone niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego podczas, gdy postępowanie nie jest obarczone taką wadą oraz poprzez zaniechanie podania należytego i wyczerpującego uzasadnienia faktycznego czynności unieważnienia postępowania, w szczególności w zakresie, że rzekoma wada uniemożliwia zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy, a także poprzez samodzielne zastosowanie przesłanki unieważnienia postępowania określonej w art. 255 pkt 6 ustawy Pzp z pominięciem normy wynikającej z art. 457 ust. 1 ustawy Pzp.

Odwołujący wnosił o unieważnienie czynności unieważnienia postępowania w zakresie Zadania nr 4 oraz powtórzenie czynności badania i oceny ofert.

Przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego ani po stronie zamawiającego w ustawowym terminie nie zgłosił żaden wykonawca.

6 marca 2026 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęła informacja od Zamawiającego, w której oświadczył on, żew dniu 3 marca 2026 r. dokonał cofnięcia Ogłoszenia o unieważnieniu postępowania, celem ponownej analizy ofert złożonych i zapisów SWZ w przedmiotowym postępowaniu. Do akt sprawy została złożona kopia Ogłoszenia o cofnięciu unieważnienia postepowania w zakresie zadania nr 4

Izba stwierdziła, że postępowanie odwoławcze stało się zbędne, Zamawiający unieważnił (cofnął) bowiem czynność unieważnienia postępowania w zakresie zadania nr 4 Zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. W ocenie Izby Ogłoszenie o cofnięciu unieważnienia postępowania w zakresie zadania nr 4 oraz przystąpienie przez Zamawiającego do ponownej oceny i badania ofert powoduje, że dalsze postępowanie stało się zbędne, przestał bowiem istnieć przedmiot zaskarżenia, a w konsekwencji orzekanie przez Izbę co do czynności lub zaniechań, które utraciły swój byt, jest bezprzedmiotowe. Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 557 ustawy Pzp i § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodnicząca:…………………………