Wyrok KIO KIO 79/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 79/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 2 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH z siedzibą w Kraków w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: naruszenie art. 107 ust 2 Pzp, umorzenie postępowania odwoławczego, wezwanie do uzupełnienia dokumentów, przedmiotowe środki dowodowe, zasady uczciwej konkurencji. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 107 ust. 2, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 255 pkt 6, art. 568 pkt 1, art. 520 ust. 2.

Istota sprawy

Odwołujący, tj. GALAXY Systemy Informatyczne spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zielonej Górze, 1 marca 2026 r., tj. przed rozprawą, cofnął odwołanie wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 5 stycznia 2026 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie przetargu niegoraniczonego na dostawy pn. Dostawa klastrów chmury obliczeniowej dla potrzeb projektu PLGrid ICON. Numer sprawy: ACK-DA-ZP-5000-2/25....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 79/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 2 marca 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Beata Konik

Protokolant: Wiktoria Ceyrowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron i uczestników postępowania w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w 5 stycznia 2026 r. przez wykonawcę GALAXY Systemy Informatyczne spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zielonej Górze,

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH,

uczestnik postępowania po stronie Zamawiającego wykonawca Integrale IT spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu,

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego GALAXY Systemy Informatyczne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zielonej Górze z siedzibą w Warszawie kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…….

Sygn. akt: KIO 79/26

Uzasadnienie

Odwołujący, tj.GALAXY Systemy Informatyczne spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zielonej Górze, 1 marca 2026 r., tj. przed rozprawą, cofnął odwołanie wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 5 stycznia 2026 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie przetargu niegoraniczonego na dostawy pn. Dostawa klastrów chmury obliczeniowej dla potrzeb projektu PLGrid ICON. Numer sprawy: ACK-DA-ZP-5000-2/25.

Przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej: „ustawa Pzp”.

Szacunkowa wartość zamówienia jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, numer publikacji ogłoszenia: 621703-2025, numer wydania Dz.U. S: 182/2025, data publikacji: 23 września 2025.

Z akt spawy wynika do przedmiotowego postępowania odwoławczego przystąpienie w charakterze uczestnika postępowania po stornie Zamawiającego zgłosił wykonawca Integrale IT spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu.

Odwołujący wniósł odwołanie wobec czynności i zaniechań Zamawiającego polegających na:

1)wezwaniu Odwołującego czynnością z dnia 31.12.2025r. do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych w zakresie dokumentów potwierdzających wynik testu SPECrate®2017_int_base dla oferowanych konfiguracji serwerów: storage NVMe, storage HDD, openstack MGMT, ceph MGMT (pkt 2 wezwania)- bez wskazania przyczyn wezwania oraz sposobu uzupełnienia poprawnych dokumentów – naruszenie art. 107 ust 2 Pzp oraz 16 pkt 2 Pzp,

2)wezwaniu Odwołującego czynnością z dnia 31.12.2025r. do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych w zakresie dokumentów potwierdzających wynik testu SPECrate®2017_int_base dla oferowanych konfiguracji serwerów: storage NVMe, storage HDD, openstack MGMT, ceph MGMT (pkt 2 wezwania)– pomimo, że w ocenie Odwołującego złożone wraz z ofertą pozostają prawidłowe, a zatem brak jest powodu ich uzupełnienia – naruszenie art. 107 ust 2 Pzp,

3)wyznaczenie zbyt krótkiego terminu na uzupełnienie dokumentów o których mowa powyżej – naruszenie zasad uczciwej konkurencji oraz proporcjonalności art. 16 pkt 1 oraz 3 Pzp,

4)wezwaniu Odwołującego czynnością z dnia 31.12.2025r. do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych w zakresie dokumentów potwierdzających wynik testu SPECrate®2017_int_base dla oferowanych konfiguracji serwerów: storage NVMe, storage HDD, openstack MGMT, ceph MGMT – pomimo braku takiego wymogu w SWZ/OPZ postępowania – naruszenie art. 107 ust 2 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 Pzp,

ewentualnie

5)zaniechanie unieważnienia postępowania w związku z obarczeniem go niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego - w związku z wadliwym dokonaniem opisu przedmiotu zamówienia i wymaganych przedmiotowych środków dowodowych - naruszenie art. 255 pkt 6 Pzp

W związku z powyższym, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu unieważnienie czynności wezwania do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych w zakresie dokumentów potwierdzających wynik testu SPECrate®2017_int_base dla oferowanych konfiguracji serwerów: storage NVMe, storage HDD, openstack MGMT, ceph MGMT z dnia 31.12.2025r. jako dokonanego w sposób nieprawidłowy (bez koniecznego uzasadnienia faktycznego, nie wskazując przyczyn wezwania i sposobu w jaki Odwołujący winien uzupełnić właściwe dokumenty) i zbędny (złożone wraz z ofertą środki dowodowego w ocenie Odwołującego są prawidłowe) a także wobec wyznaczenia zbyt krótkiego a przez to niemożliwego do dotrzymania terminu uzupełnienia środków dowodowych, ponowienie wezwania i wskazanie konkretnej przyczyny wezwania oraz wyznaczenie terminu na odpowiedź na wezwanie do minimum 10 dni od dnia nowego, prawidłowego wezwania, ewentualnie o unieważnienie postępowania z uwagi na obarczenie go nieusuwalną wadą.

Z uwagi na to, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie, zgodnie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą, (Dz.U. poz. 2453) oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.

Ponadto Izba wskazuje, że jak wynika z treści art. 520 ust. 2 ustawy Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu wysokości wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem należnego wpisu od odwołania.

Przewodnicząca:…………………… ..........