Wyrok KIO KIO 803/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 803/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 14.03.2025
- Przewodniczący
- Rafał Malinowski
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Siedlce
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 803/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 14 marca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. z siedzibą w Siedlce w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie publiczne, oferta, uwzględnienie odwołania, naruszenie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 522 ust. 2, art. 553, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Izba postanowiła dopuścić do udziału w postępowaniu odwoławczym po stronie Zamawiającego wykonawcę Konkret Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Chełmnie. Pismem z dnia 10 marca 2025 r. Zamawiający oświadczył, że „uwzględnia zarzuty Odwołującego, skutkiem czego: - dokona unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego, - dokona powtórzenia czynności badania i oceny ofert....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 803/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 14.03.2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:RafałMalinowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej dnia 5 marca 2025 r. przez wykonawcę Klaromed Sp. z o.o. z siedzibą w Sulejówku, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.
przy udziale uczestników:
A.Konkret Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Chełmnie
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Klaromed Sp. z o.o. z siedzibą w Sulejówku kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych, zero groszy) uiszczonej przez odwołującego tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący:……….....................
Sygn. akt: KIO 803/25
Uzasadnienie
Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o., dalej jako: „Zamawiający” – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1320), dalej jako: „ustawa PZP”, którego przedmiotem jest wymiana 4 lamp dwuczaszowych na Bloku Operacyjnym, numer postępowania: FZP.2810.8.2025.
Wartość zamówienia jest niższa od kwot progów unijnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy PZP.
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 06.02.2025 r., pod numerem00092945.
Postępowanie prowadzone jest w trybie podstawowym.
W dniu 5 marca 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy Klaromed Sp. z o.o. z siedzibą w Sulejówku, dalej jako: „Odwołujący”, wobec czynności i zaniechań Zamawiającego w postępowaniu.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1.art. 226 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 16 pkt 1 – 3 ustawy PZP w wyniku bezpodstawnego odrzucenia oferty Odwołującego z pominięciem jej treści oferty oraz publicznie dostępnych informacji zawartych w kartach katalogowych (specyfikacjach technicznych), do których prawdopodobnie odwołał się Zamawiający w informacji o odrzuceniu oferty. Z drugiej strony działania Zamawiającego w rażący sposób naruszają zasady systemu zamówień publicznych, w tym wyartykułowaną w treści art. 16 pkt 1 - 3 ustawy PZP, zasadę proporcjonalności, równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji. Dokonana przez Zamawiającego interpretacja (wykładnia) treści Specyfikacji Warunków Zamówienia w kontekście udzielonych odpowiedzi na pytania wykonawców jest nieracjonalna i godzi w powyższe zasady.
Wobec postawionych zarzutów Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp, nakazanie Zamawiającemu powtórzenia czynności badania i oceny oferty, jak również wyboru oferty najkorzystniejszej z uwzględnieniem oferty Odwołującego.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba postanowiła dopuścić do udziału w postępowaniu odwoławczym po stronie Zamawiającego wykonawcę Konkret Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Chełmnie.
Pismem z dnia 10 marca 2025 r. Zamawiający oświadczył, że „uwzględnia zarzuty Odwołującego, skutkiem czego:
- dokona unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego,
- dokona powtórzenia czynności badania i oceny ofert.
Jednocześnie Zamawiający oświadcza, iż żądanie Odwołującego w zakresie wyboru oferty Odwołującego na obecnym etapie postępowania jest przedwczesne i za daleko idące, tym samym nieuzasadnione, dlatego w przypadku zaniechania tego żądania Zamawiający wnosi o oddalenie odwołania”.
Pismem z dnia 13.03.2025 r. Przystępujący oświadczył, że: „Nie wnosimy sprzeciwu wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu wniesionym przez Klaromed Sp. z o.o.
Tym samym, nie kwestionujemy decyzji Zamawiającego i wyrażamy zgodę na zakończenie postępowania zgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych.”
Mając powyższe na uwadze, Izba zważyła i ustaliła, co następuje:
Izba zważyła, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku zgłoszenia sprzeciwu przez przystępującego po stronie Zamawiającego, postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 2 ustawy Pzp. Zgodnie z tym przepisem jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 2 ustawy PZP umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 ustawy PZP.
Na marginesie Izba pragnie stwierdzić, że oświadczenie Zamawiającego należy potraktować jako uwzględnienie odwołania w całości. Jak wynika bowiem z treści art. 522 ustawy PZP uwzględnieniu podlegają zarzuty, a nie żądania odwołania. Należy również dodać, że żądanie Odwołującego nie dotyczy wyboru jego oferty, a „wyboru oferty najkorzystniejszej z uwzględnieniem oferty Odwołującego”, co oznacza, że Odwołujący wnosi po prostu o wzięcie jego oferty pod uwagę w procesie ponownego badania i oceny ofert, co jest naturalną konsekwencją zaistniałego stanu rzeczy, gdyż oferta Odwołującego na moment wniesienia odwołania z tego procesu została wyłączona – na skutek jej odrzucenia. Wykonując więc żądania odwołania, zgodnie z art. 522 ustawy PZP, Zamawiający oczywiście nie ma obowiązku wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy PZP oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437 ze zmianami), z którego wynika, że jeżeli zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Przewodniczący: ………………………