Wyrok KIO KIO 807/20

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 807/20 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 27 maja 2020 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zakład Karny z siedzibą w Włocławek w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 807/20

POSTANOWIENIE
z dnia 27 maja 2020 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Ryszard Tetzlaff

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziałem stron oraz uczestników
postępowania odwoławczego w dniu
27 maja 2020 r. w Warszawie odwołania wniesionego
do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
14 kwietnia 2020 r. przez wykonawcę Nova
Home Sp. z o.o. Sp.k., ul. Szosa Chełmińska 165/167, 87-100 Toruń
w postępowaniu
prowadzonym przez
Skarb Państwa - Zakład Karny we Włocławku, ul. Bartnicka 10,
87-809 Włocławek
przy udziale wykonawcy Girder Sp. z o.o., Al. Jana Pawła II 11, 87-800 Włocławek
zgłaszającego swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie
zamawiającego

postanawia:

1. umorzyć postępowanie odwoławcze,

2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
wykonawcy
Nova Home Sp. z o.o. Sp.k., ul. Szosa Chełmińska 165/167, 87-100
Toruń
kwoty 9 000 zł 00 gr (słownie: dziewięć tysięcy złotych zero groszy),
stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień
publicznych (t.j. Dz. U. z 27 września 2019 r. poz. 1843 z późn. zm.) na niniejsze
postanowienie - w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za
pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego
we Włocławku.

Przewodniczący:

Sygn. akt: KIO 807/20

Postępowanie o udzielnie zamówienia publicznego prowadzone w trybie przetargu
nieograniczonego na:
„Wykonanie w trybie „zaprojektuj i wybuduj" robót budowlanych
polegających na budowie pawilonu mieszkalnego w Zakładzie Karnym we Włocławku”;
zostało wszczęte ogłoszeniem w ogłoszeniem opublikowanym w Biuletynie Zamówień
Publicznych w dniu
10.02.2020 r. pod numerem 511068-N-2020, przez Skarb Państwa -
Zakład Karny we Włocławku, ul. Bartnicka 10, 87-809 Włocławek zwany dalej:
„Zamawiającym”.

W dniu 07.04.2020 r. (e-mailem) Zamawiający poinformował o wyborze oferty
najkorzystniejszej: Girder Sp. z o.o., Al. Jana Pawła II 11, 87-800 Włocławek zwane dalej:
„Girder Sp. z o.o.” albo „Przystępującym w sprawie KIO 782/20 i KIO 807/20” oraz
odrzuceniu na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo
zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 27 września 2019 r. poz. 1843) zwanej dalej:
„Pzp” ofert
m.in.
PEPEBE Włocławek Przedsiębiorstwo Państwowe, Al. Jana Pawła II 15, 87-809
Włocławek zwanego dalej:
„PEPEBE Włocławek Przedsiębiorstwo Państwowe” albo
„Odwołującym w sprawie KIO 782/20”, jak i Nova Home Sp. z o. o. Sp. K., ul. Szosa
Chełmińska 165/167, 87-100 Toruń zwanej dalej:
„Nova Home Sp. z o. o. Sp. K.” albo
„Odwołującym w sprawie KIO 807/20”.

Na mocy zarządzenia Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej z 29.04.2020 r. sprawy
o sygn. akt: KIO 782/20, sygn. akt: KIO 807/20 zostały skierowane do łącznego rozpatrzenia.

W dniu 14.04.2020 r. (wpływ bezpośredni do Prezesa KIO) Nova Home Sp. z o. o.
Sp. K.
wniosło odwołanie w sprawie KIO 807/20 na czynności Zamawiającego z 07.04.
2020 r. Kopie odwołania Zamawiający otrzymał w tym samym dniu (e-mailem). Zarzucił
Zamawiającemu, iż naruszył:

1)    art. 89 ust. 1 pkt 6 Pzp poprzez uznanie, iż oferta złożona przez Nova Home zawiera
błędy w obliczeniu ceny oferty i odrzuceniu oferty Nowa Home

2)    art. 91 Pzp poprzez wybór jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez Wykonawcę Girder
sp. z o.o., pomimo, że oferta ta powinna zostać odrzucona na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 6
Pzp

3)    art. 7 ust. 1 Pzp poprzez naruszenie zasady równego traktowania wykonawców i uczciwej
konkurencji,

4)    inne wskazane w uzasadnieniu odwołania. Wnosił o:

1) merytoryczne rozpoznanie oraz uwzględnienie odwołania;

2)    nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności odrzucenia oferty Nova Home

3)    nakazanie Zamawiającemu powtórzenie czynności badania i oceny ofert w postępowaniu
i wyboru oferty złożonej przez Nova Home w Postępowaniu jako oferty najkorzystniejszej

4)    nakazanie Zamawiającemu odrzucenia oferty Wykonawcy Girder Sp. z o.o. i Konsorcjum
firm R. Ł. Zakład Usług Budowlanych i KWK Construction sp. z o.o. na podstawie art. 89 ust.
1 pkt 6, jako ofert zawierających błąd w obliczeniu ceny

5)    zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego się kosztów postępowania
odwoławczego. Wnosił o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z dokumentacji
postępowania oraz pozostałych dowodów wskazanych w uzasadnieniu odwołania na
okoliczności wskazane w treści uzasadnienia.

Zamawiający w dniu 15.04.2020 r. wezwał (e-mailem) wraz kopią odwołania, w trybie
art. 185 ust.1 Pzp, uczestników postępowania przetargowego do wzięcia udziału
w postępowaniu odwoławczym.

W dniu 17.04.2020 r. (wpływ do Prezesa KIO w wersji elektronicznej podpisane
podpisem cyfrowym za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej - ePUAP)
Girder
Sp. z o.o.
zgłosiło przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego
wnosząc o oddalenie odwołania w całości. Kopia zgłoszenia została przekazana
Zamawiającemu oraz Odwołującemu.

W dniu 26.05.2020 r. (e-mailem) Przystępujący w sprawie KIO 782/20 i KIO 807/20
złożyło pismo procesowe w sprawie KIO 782/20 i KIO 807/20, w którym Przystępujący
wnosił o oddalenie także odwołania KIO 807/20.

W dniu 26.05.2020 r. (e-mailem) Odwołujący w sprawie KIO 807/20 wycofał
odwołanie wniesione w dniu 14.04.2020 r. Wycofanie zostało podpisane przez osoby
umocowane.

Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że pismo wycofujące odwołanie KIO 807/20
zostało złożone prawidłowo i podpisane przez dwie osoby umocowane, w konsekwencji
czego uznała, że odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy.

Uwzględniając powyższe, Izba, działając na podstawie art. 187 ust. 8 oraz art. 192
ust. 1 zd. 2 Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze w sprawie o sygn. akt: KIO 807/20.

Postanowienie zostało ogłoszone poprzez jego wywieszenie na tablicy ogłoszeń
w trybie § 32 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 marca 2010 r. w sprawie
regulaminu postępowania przy rozpoznawaniu odwołań (t.j. Dz. U. z 2018 poz. 1092 i poz.
1992). Na podstawie art. 187 ust. 8 zd. 2 Pzp oraz § 5 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia
Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości
i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu
odwoławczym i sposobu ich rozliczania (t.j.: Dz. U. z 2018 r. poz. 972), Izba orzekła
o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych
90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Przewodniczący:

5