Wyrok KIO KIO 809/08
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 809/08
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 13.08.2008
- Przewodniczący
- Renata Tubisz
- Sposób rozstrzygnięcia
- odrzucone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 809/08 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 sierpnia 2008 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Odwołanie zostało odrzucone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: protest. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 183 ust. 1 pkt 3.
Istota sprawy
Skład orzekający Izby na podstawie dokumentacji przetargowej ustalił następujący stan faktyczny: 1. 07.07.2008 r. – zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty 2. 14.07.2008 r. – protest 3. 28.07.2008 r. – pismo Zamawiającego o rozstrzygnięciu protestu oraz doręczenie rozstrzygnięcia w dniu 28.07.2008 r. 4. 01.08.2008 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO/UZP 809/08
POSTANOWIENIE
z dnia 13 sierpnia 2008 r.
Krajowa Izba Odwoławcza- w składzie:
Przewodniczący: Renata Tubisz
Członkowie:Agnieszka Trojanowska
Barbara Bettman
Protokolant:Rafał Komoń
po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 13 sierpnia 2008 r. w Warszawie odwołania
wniesionego przezTelekomunikację Polską S.A., ul. Twarda 18, 00-105 Warszawa
od rozstrzygnięcia przez zamawiającegoUrząd Komisji Nadzoru Finansowego,
Pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawaprotestu z dnia 14 lipca 2008 r.
przy udziale wykonawcówCrowley Data Poland Sp. z o.o., ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
oraz Exatel S.A., ul. Perkuna 47, 04-164 Warszawazgłaszających swoje przystąpienie po
stronie Zamawiającego
orzeka:
1. Odrzuca odwołanie,
2. kosztami postępowania obciążaTelekomunikację Polską S.A., ul. Twarda 18, 00-105
Warszawai nakazuje:
1) zaliczyć na rzecz Urzędu Zamówień Publicznych koszty w wysokości
2032 zł 00 gr (słownie: dwa tysiące trzydzieści dwa złote) z kwoty wpisu
uiszczonego przezTelekomunikację Polską S.A., ul. Twarda 18, 00-105
Warszawa,
2) dokonać wpłaty kwoty 00 zł 00 gr (słownie: XXX) przez XXX na rzecz XXX
stanowiącej uzasadnione koszty strony poniesione z tytułu XXX,
3) dokonać wpłaty kwoty 0 zł 0 gr (słownie: xxx) przez xxx na rzecz Urzędu
Zamówień Publicznych na rachunek dochodów własnych UZP,
4) dokonać zwrotu kwoty 17968 zł 00 gr. (słownie: siedemnaście tysięcy
dziewięćset sześćdziesiąt osiem złotych) z rachunku dochodów własnych
Urzędu Zamówień Publicznych na rzeczTelekomunikacji Polskiej S.A.,
ul. Twarda 18, 00-105 Warszawa.
Uzasadnienie
Skład orzekający Izby na podstawie dokumentacji przetargowej ustalił następujący stan
faktyczny:
1. 07.07.2008 r. – zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty
2. 14.07.2008 r. – protest
3. 28.07.2008 r. – pismo Zamawiającego o rozstrzygnięciu protestu oraz doręczenie
rozstrzygnięcia w dniu 28.07.2008 r.
4. 01.08.2008 r. – odwołanie do Prezesa UZP (data pisma i data stempla pocztowego)
Z zestawienia powyższych dat wynika,żeupływ terminu na rozstrzygnięcie protestu przez
Zamawiającego nastąpił w dniu 24.07.2008 r., zgodnie z art. 183 ust. 1 w związku
z art. 183 ust. 3. Pismo w sprawie rozstrzygnięcia protestu zostało sporządzone i doręczone
Odwołującemu w dniu 28.07.2008 r., czyli 4 dni po upływie terminu przewidzianego na
rozstrzygnięcie protestu, zgodnie z art. 183 ust. 1 pkt 3. Brak rozstrzygnięcia protestu w
terminie ustawowym traktuje się, zgodnie z art. 183 ust. 3, jako oddalenie protestu.
Odwołujący winien wówczas wnieść odwołanie w terminie 5 dni po upływie terminu
wyznaczonego na rozstrzygniecie protestu, tj. w przedmiotowej sprawie w ciągu 5 dni od
dnia 24.07.2008 r., czyli najpóźniej do dnia 29.07.2008 r. Z akt sprawy wynika,żeodwołanie
zostało wysłane za pośrednictwem poczty w dniu 01.08.2008 r., czyli z uchybieniem terminu
na wniesienie odwołania. Do przedmiotowej sprawy ma zastosowanie uchwała z dnia
06.07.2005 r. Sądu Najwyższego sygn. akt III CZP 41/05, ale nie w zakresie przywołanym
przez Odwołującego. Zgodnie z tą uchwałą „wskazany w art. 184 ust. 2 ustawy z 29 stycznia
2
2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177 ze zm.) dowód doręczenia
rozstrzygnięcia protestu, jako określający początek biegu 5-dniowego terminu do wniesienia
odwołania od oddalenia lub odrzucenia protestu odnosi się także do sytuacji, w której protest
został rozstrzygnięty w terminie z art. 183 ust. 1 ustawy, jednak doręczenie rozstrzygnięcia
nastąpiło po jego upływie”, opublikowane OSNC 2006/6/96. W powyższym stanie
faktycznym uchwała nie potwierdza stanowiska Odwołującego, ponieważ rozstrzygnięcie
protestu nastąpiło 4 dni po terminie przewidzianym w art. 183 ust. 1, tj. w terminie 10 dni od
upływu ostatniego z terminów na wniesienie protestu.
Na marginesie wskazać należy,żepostanowienie Izby nie dopuszczające, z uwagi na brak
interesu prawnego Telekomunikacji Polskiej S.A., do postępowania odwoławczego po stronie
Crowley Data Poland Sp. z o.o. wino być wydane na posiedzeniu, gdyż zgodnie z § 16 ust. 5
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 października 2007 r. w sprawie regulaminu
postępowania przy rozpoznawaniu odwołań (Dz. U. Nr 187, poz. 1327) przesłanki
dopuszczenia przystąpienia Izba bada na posiedzeniu, a interes prawny jest jedną z
przesłanek skuteczności przystąpienia
3
Stosownie do art. 194 i 195 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych
(Dz. U. z 2006 r. Nr 164, poz. 1163, z późn. zm.) na niniejsze postanowienie -
w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa
UrzęduZamówieńPublicznychdoSąduOkręgowego
wWarszawie.
Przewodniczący:
………………………………
Członkowie: ………………………………
………………………………
_________
*niepotrzebne skreślić
4