Wyrok KIO KIO 816/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 816/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 23 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Bielawa z siedzibą w Bielawa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, umorzenie postępowania odwoławczego, wykluczenie wykonawcy, naruszenie zasady uczciwej konkurencji, naruszenie obowiązków zawodowych. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 109 ust. 1 pkt 7, art. 109 ust. 1 pkt 8, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a, art. 110 ust. 2, art. 110 ust. 3, art. 239, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 574, art. 575, art. 576.

Istota sprawy

Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy PZP „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił ‎ w terminie żaden wykonawca....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 816/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 23 marca 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza w składzie:

Przewodniczący:Michał Pawłowski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 23 marca 2026 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
23 lutego 2026 r. przez wykonawcę Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bielawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Gminę Bielawa

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Bielawie kwoty 7 500 zł 00 gr (siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej równowartość uiszczonego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący: ......................................................

Sygn. akt KIO 816/26

Uzasadnienie

Gmina Bielawa,zwana dalej „Zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej „ustawą PZP”, prowadzi w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy PZP postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na„bieżącą konserwację zieleni miejskiej na terenie miasta Bielawa”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych
z dnia 28 stycznia 2026 r., pod numerem 2026/BZP 00074960/01.

W dniu 23 lutego 2026 r. (data wpływu do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej) wykonawca Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Bielawie, zwany dalej „Odwołującym” lub „wykonawcą ZGK”, wniósł odwołanie wobec zaniechań i wadliwych czynności dokonanych przez Zamawiającego w postępowaniu, polegających na:

1) wyborze jako najkorzystniejszej w postępowaniu oferty wykonawcy prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe I. M.I. z siedzibą w Kobierzycach (zwanego dalej „wykonawcą I.’), pomimo tego, że to oferta Odwołującego powinna zostać uznana za najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu,

2) zaniechaniu wykluczenia wykonawcy I. z postępowania na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy PZP i w konsekwencji zaniechanie odrzucenia oferty tego wykonawcy na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy PZP pomimo tego, że wobec tego wykonawcy zachodzą podstawy wykluczenia z postępowania określone w art. 109 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy PZP, a wykonawca ten nie udowodnił Zamawiającemu, że spełnił łącznie przesłanki określone w art. 110 ust. 2 ustawy PZP warunkujące skuteczną procedurę samooczyszczenia,
w konsekwencji czego nie udowodnił, że nie podlega wykluczeniu z postępowania.

Zaskarżonym czynnościom Zamawiającego Odwołujący zarzucił naruszenie:

1) art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a w zw. z art. 109 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 110 ust. 2 i 3 w zw. z art. 239 w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 ustawy PZP poprzez zaniechanie wykluczenia oferty wykonawcy I. z postępowania na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 7 ustawy PZP i w konsekwencji zaniechanie odrzucenia oferty tego wykonawcy na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy PZP pomimo, że wobec wykonawcy I. zachodzą przesłanki wykluczenia określone w art. 109 ust. 1 pkt 7 ustawy PZP w związku z naruszeniami szczegółowo opisanymi
w uzasadnieniu odwołania, w następstwie nieprawidłowego uznania przez Zamawiającego, że wykonawca I. przyznał się, że zachodzą wobec niego podstawy wykluczenia przewidziane w art. 109 ust. 1 pkt 7 ustawy PZP oraz udowodnił, że spełnił łącznie warunki określone w art. 110 ust. 2 ustawy PZP, co skutkowało wyborem oferty wykonawcy I. jako najkorzystniejszej w postępowaniu, powodując w konsekwencji naruszenie zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców oraz zasady przejrzystości,

2) art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a w zw. z art. 109 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 110 ust. 2 i 3 w zw. z art. 239 ustawy PZP w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 ustawy PZP poprzez zaniechanie wykluczenia oferty wykonawcy I. z postępowania na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 8 ustawy PZP
i w konsekwencji zaniechanie odrzucenia oferty tego wykonawcy na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy PZP pomimo, iż wobec wykonawcy I. zachodzą przesłanki wykluczenia określone w art. 109 ust. 1 pkt 8 ustawy PZP w związku z naruszeniami szczegółowo opisanymi w uzasadnieniu odwołania, w następstwie nieprawidłowego uznania przez Zamawiającego, że wykonawca I. przyznał się, że zachodzą wobec niego podstawy wykluczenia przewidziane w art. 109 ust. 1 pkt 8 ustawy PZP oraz udowodnił, że spełnił łącznie warunki określone w art. 110 ust. 2 ustawy PZP, co skutkowało wyborem oferty wykonawcy I. jako najkorzystniejszej w postępowaniu, powodując w konsekwencji naruszenie zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców oraz zasady przejrzystości.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu:

1) unieważnienia czynności wyboru oferty wykonawcy I. jako najkorzystniejszej
w postępowaniu,

2) powtórzenia czynności badania i oceny ofert, a w jej ramach wykluczenie wykonawcy I. z postępowania na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy PZP w związku z brakiem wykazania przez wykonawcę I. kumulatywnego ziszczenia się przesłanek dla odstąpienia od zastosowania tej sankcji, określonych w art. 110 ust. 2 ustawy PZP
i w konsekwencji – odrzucenie oferty wykonawcy I. na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy PZP jako złożonej przez wykonawcę podlegającego wykluczeniu z postępowania na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy PZP.

Ponadto Odwołujący wniósł o zasądzenie od Zamawiającego na jego rzecz kosztów postępowania odwoławczego zgodnie ze spisem kosztów, którzy zostanie złożony na posiedzeniu albo rozprawie przed Krajową Izbą Odwoławczą.

Z informacji przekazanej przez Zamawiającego Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 marca 2026 r. wynika, że Zamawiający przekazał wykonawcom biorącym udział
w postępowaniu kopię odwołania w dniu 24 lutego 2026 r. za pośrednictwem systemu Finn
E-Zamówienia. Do dnia wydania przez Izbę postanowienia na posiedzeniu niejawnym żaden z wykonawców nie zgłosił swojego przystąpienia do postępowania odwoławczego – ani po stronie Zamawiającego, ani po stronie Odwołującego.

Następnie w dniu 17 marca 2026 r. Zamawiający złożył pismo, w którym oświadczył, że uwzględnia w całości odwołanie wykonawcy ZGK i w związku z tym wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 522 ustawy PZP i nie obciążanie go kosztami postępowania odwoławczego.

Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:

Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy PZP „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił
w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu”.

Zważywszy na to, że Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione
w odwołaniu wniesionym przez wykonawcę ZGK, a po stronie Zamawiającego nie przystąpił do postępowania odwoławczego żaden z wykonawców uczestniczących w postępowaniu
o udzielenie zamówienia publicznego, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że spełnione zostały przesłanki do umorzenia postępowania odwoławczego na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy PZP w zw. z art. 568 pkt 3 ustawy PZP.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do wyniku tego postępowania na podstawie regulacji art. 574-576 ustawy PZP oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a w zw. z § 5 pkt 1 i 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437). Umarzając postępowanie odwoławcze Izba nakazała zwrócić Odwołującemu kwotę 7 500 zł 00 gr z tytułu uiszczonego wpisu od odwołania.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Przewodniczący: .....................................................