Wyrok KIO KIO 830/22

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 830/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 31 marca 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Miasto Świnoujście z siedzibą w Świnoujście w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Treść dokumentu

Pobierz PDF

sygn. akt KIO 830/22

POSTANOWIENIE
z dnia 31 marca 2022 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Marek Bienias

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 31 marca 2022 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 23
marca 2022 r., przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia:
Społeczne Przedsiębiorstwo Usługowe Spółdzielnia Socjalna z siedzibą w Kostrzynie nad
Odrą, Przedsiębiorstwo Rozwoju Społecznego Spółdzielnia Socjalna z siedzibą w Kostrzynie
nad Odrą oraz Lubuski Zespół Obsługi Projektów Spółdzielnia Socjalna z siedzibą w
Kostrzynie nad Odrą w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Miasto Świnoujście w
Świnoujściu.

postanawia:

1. umorzyć postępowanie odwoławcze,

2. nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Społeczne
Przedsiębiorstwo Usługowe Spółdzielnia Socjalna z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą,
Przedsiębiorstwo Rozwoju Społecznego Spółdzielnia Socjalna z siedzibą w Kostrzynie nad
Odrą oraz Lubuski Zespół Obsługi Projektów Spółdzielnia Socjalna z siedzibą w Kostrzynie
nad Odrą kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy),
uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r.
Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.) na niniejsze postanowienie

- w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący:    ...........................

sygn. akt KIO 830/22

Zamawiający - Gmina Miasto Świnoujście w Świnoujściu, ul. Wojska Polskiego 1/5, 72-600
Świnoujście, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia na „Obsługa i bieżące
utrzymywanie ogólnodostępnych toalet publicznych w Świnoujściu”, (nr sprawy:
BZP.271.1.12.2022; ogłoszenie o zamówieniu opublikowane w dniu 28 lutego 2022 r. w
Biuletynie Zamówień Publicznych pod nr 2022/BZP 00069480/01) .

Wykonawcy wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Społeczne
Przedsiębiorstwo Usługowe Spółdzielnia Socjalna z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą,
Przedsiębiorstwo Rozwoju Społecznego Spółdzielnia Socjalna z siedzibą w Kostrzynie nad
Odrą oraz Lubuski Zespół Obsługi Projektów Spółdzielnia Socjalna z siedzibą w Kostrzynie
nad Odrą wnieśli odwołanie od czynności zamawiającego, zarzucając:

1) art. 274 ust. 1 Pzp przez niezastosowanie i zaniechanie wezwania wykonawcy “PAJA” do
przedłożenia podmiotowych środków dowodowych, celem weryfikacji, czy oferta najwyżej
oceniona jest ofertą najkorzystniejszą,

2) art. 255 pkt 3 Pzp przez przedwczesne zastosowanie i unieważnienie postępowania, z
uwagi na okoliczność, że cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą
Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia, podczas, gdy Zamawiający
nie dokonał pełnej procedury badania ofert, a jedynie wstępną ocenę i ustalił ranking
punktowy.

Podnosząc powyższe wniósł o nakazanie zamawiającemu:

1) unieważnienia czynności unieważnienia postępowania,

2) powtórzenia czynności badania i oceny ofert, wezwanie wykonawcy najwyżej ocenionego
do przedłożenia dokumentów podmiotowych i następnie ich zweryfikowanie oraz podjęcie
stosownych decyzji proceduralnych,

3) zwrotu na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego.

W przedmiotowym postępowaniu po stronie zamawiającego ani odwołującego nie przystąpił
żaden wykonawca.

W dniu 30 marca 2022 r. zamawiający w odpowiedzi na odwołanie oświadczył, że unieważnił
czynność unieważnienia postępowania i dokona powtórzenia czynności badania i oceny
ofert.

Ponadto zamawiający w piśmie skierowanym do Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 28
marca 2022 r. oświadczył, że „ w dniu 24 marca 2022 r. po zapoznaniu się z treścią
odwołania i powzięciu dodatkowych informacji Zamawiający Zarządzeniem nr 178/2022
Prezydenta Miasta Świnoujście unieważnił czynność unieważnienia (stanowiącą podstawę
odwołania) i kontynuuje ocenę ofert. Zawiadomienie o powyższych czynnościach przesłano
Wykonawcom poprzez Platformę Zakupową na stronie postępowania:
(zarówno jako wiadomość publiczną, jak i
prywatną). Wykonawcę, którego oferta uzyskała największą liczbę punktów wezwano do
złożenia podmiotowych środków dowodowych”.

Należy stwierdzić, że unieważnienie czynności unieważnienia postępowania oraz wezwanie
wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, tj. „PAJA” P. B., ul. Świętojańska 30,
81-372 Gdynia do złożenia podmiotowych środków dowodowych, będących przedmiotem
zarzutów odwołania, doprowadziło do tego, że zarzuty stały się w całości bezprzedmiotowe.
W tej sytuacji dalsze postępowanie stało się zbędne.

W konsekwencji Izba, na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo
zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 ze zm.), umorzyła postępowanie
odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy Prawo
zamówień publicznych.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy
Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania
odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania
(Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania
odwoławczego przez Izbę w całości ze względu na stwierdzenie, że dalsze postępowanie
stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy,
koszty znosi się wzajemnie.

Przewodniczący:    ..............................

3