Wyrok KIO KIO 859/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 859/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad w imieniu i na rzecz którego działa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Łodzi z siedzibą w Łódź w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, oferta złożona przez wykonawcę niespełniającego warunków udziału w postępowaniu, rażąco niska cena, zamówienie publiczne, uwzględnienie zarzutów odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 109 ust. 1 pkt 8, art. 109 ust. 1 pkt 10, art. 239, art. 226 ust. 1 pkt 3, art. 226 ust. 1 pkt 4, art. 226 ust. 1 pkt 10, art. 226 ust. 1 pkt 7, art. 239, art. 224 ust. 1, art. 224 ust. 2, art. 224 ust. 5, art. 224 ust. 6, art. 16, art. 568 pkt 3, art. 522 ust. 2, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

W dniu 24 lutego 2026 roku zamawiający przekazał wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu kopię odwołania za pośrednictwem platformy zakupowej. W dniu 27 lutego 2026 roku do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego zgłosił przystąpienie wykonawca BUDIA - Standard Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Oleśnicy....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 859/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 24 marca 2026 roku

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Beata Pakulska-Banach

Protokolantka: Wiktoria Ceyrowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 23 lutego 2026 roku przez wykonawcę Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim w postępowaniu prowadzonym przez Skarb Państwa – Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w imieniu i na rzecz którego działa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Łodzi

przy udziale uczestnika po stronie odwołującego - wykonawcy BUDIA - Standard Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Oleśnicy

przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego - wykonawcyPrzedsiębiorstwo Robót Drogowych Spółka Akcyjna z siedzibą w Poddębicach

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcyPrzedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskimkwoty 15 000 (słownie: piętnaście tysięcy złotych), uiszczonej przez odwołującego tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych. 

Przewodnicząca: ……………….….…………

 

Sygn. akt: KIO 859/26

U z a s a d n i e n i e

Skarb Państwa – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad w imieniu i na rzecz którego działa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Łodzi (zwany dalej: „zamawiającym”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, na realizację zadania pn.: „Całoroczne (bieżące i zimowe) utrzymanie dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Łodzi wraz ze wszystkimi elementami na drogach krajowych nr 12, 83, 72/71 na odcinkach administrowanych przez Rejon w Sieradzu”,numer referencyjny: O/ŁO.D-3.2421.20.2025.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 28 kwietnia 2025 r., numer publikacji ogłoszenia: 272818-2025, numer wydania: Dz.U. S: 82/2025. Wartość zamówienia przekracza progi unijne, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.

Wykonawca Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim (zwany dalej: „odwołującym”) w dniu 23 lutego 2026 roku wniósł odwołanie wobec następujących czynności i zaniechań zamawiającego w Postępowaniu:

(1) nieprawidłowej oceny oferty złożonej przez Przedsiębiorstwa Robót Drogowych S.A. („PRD Poddębice”) polegającej na zaniechaniu wykluczenia rzeczonego wykonawcy z Postępowania, a w dalszej konsekwencji odrzucenia złożonej przez Niego oferty, w sytuacji, gdy zaniechał On przedstawienia informacji na temat swojej przeszłości kontraktowej wpisując się w tym samym w przesłanki art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10 Pzp;

(2) nieprawidłowej oceny oferty złożonej przez PRD Poddębice prowadzącej do uznania, że oferta rzeczonego wykonawcy jest zgodna z warunkami zamówienia określonymi w dokumentacji zamówienia, a w konsekwencji, zaniechania odrzucenia oferty złożonej przez rzeczonego wykonawcę;

(3) zaniechania odrzucenia oferty PRD Poddębice jako zawierającej błąd w obliczeniu ceny;

(4) zaniechaniu odrzucenia oferty PRD Poddębice jako niezgodnej z ustawą lub nieważnej na podstawie odrębnych przepisów;

(5) zaniechaniu odrzucenia oferty PRD Poddębice jako złożonej w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji;

(6) nieprawidłowej oceny wyjaśnień złożonych przez wykonawcę PRD Poddębice w zakresie ceny ofertowej, a w konsekwencji, zaniechania odrzucenia oferty złożonej przez PRD Poddębice w sytuacji, gdy zawiera ona rażącą niską cenę, a wykonawca ten nie obalił domniemania w tym zakresie;

(7) uznania tej oferty za najkorzystniejszą i dokonanie jej wyboru w Postępowaniu.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie następujących przepisów ustawy Pzp:

(1) art. 239 ustawy Pzp w zw. z art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wykluczenia wykonawcy PRD Poddębica z Postępowania w sytuacji, w której w wyniku swojego zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa, a co najmniej lekkomyślności lub niedbalstwa, przedstawił informacje wprowadzające Zamawiającego w błąd w składanym w Postępowaniu załączniku do oświadczenia w formie JEDZ, ponieważ PRD Poddębice zataił informacje na temat nałożenia na Niego kar umownych w związku z realizacją wcześniejszych umów o wykonanie zamówienia, podczas, gdy wykonawca ten był zobowiązany poinformować w JEDZ o wszystkich zdarzeniach podlegających ocenie w kontekście art. 109 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp;

(2) art. 239 ustawy Pzp w zw. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy Pzp poprzez niezasadne zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez PRD Poddębice, w sytuacji, gdy oferta ta jest w sposób jednoznaczny niezgodna z warunkami zamówienia;

(3) art. 226 ust. 1 pkt 3) oraz art. 226 ust. 1 pkt 4) ustawy Pzp w zw. z art. 6 ust. 1 i 4 oraz art. 2 ust. 4 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, poprzez zaniechanie odrzucenia oferty PRD Poddębice jako niezgodnej z przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę;

(4) art. 226 ust. 1 pkt 10 ustawy Pzp, poprzez zaniechanie odrzucenia oferty PRD Poddębice, podczas gdy oferta ta zawiera błędy w obliczeniu ceny, gdyż nie obejmuje wszystkich elementów składających się na przedmiot zamówienia;

(5) art. 226 ust. 1 pkt 7) ustawy Pzp, poprzez zaniechanie odrzucenia oferty PRD Poddębice jako złożonej w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, w związku ze stosowaniem mechanizmu subsydiowania skrośnego oraz stosowania inżynierii cenowej;

(6) art. 239 ustawy Pzp w zw. z art. 224 ust. 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z art. 224 ust. 5 w zw. z art. 224 ust. 6 ustawy Pzp oraz w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 8) ustawy Pzppoprzez zaniechanie odrzucenia oferty PRD Poddębice z powodu rażąco niskiej ceny, pomimo tego że:

a) PRD Poddębice w złożonych wyjaśnieniach nie wykazał, że cena, jaką zaoferował za wykonanie zamówienia, nie jest rażąco niska i umożliwia wykonanie zamówienia (nie obalił domniemania rażąco niskiej ceny);

b) PRD Poddębice nie przedstawił wyjaśnień w zakresie wymaganym przez Zamawiającego, w tym w zakresie zgodności z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz przepisami prawa pracy i zabezpieczenia społecznego;

c) cena ofertowa PRD Poddębice nie pozwala na zrealizowanie zamówienia w sposób zgodny z oczekiwaniami zamawiającego;

a w konsekwencji:

(7) art. 16 ustawy Pzppoprzez przeprowadzenie przedmiotowego Postępowania w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, proporcjonalności i przejrzystości.

W oparciu o powyższe odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie zamawiającemu:

(1) unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty;

(2) wykluczenie PRD Poddębice na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10 ustawy Pzp, a w konsekwencji odrzucenie oferty złożonej przez ww. wykonawcę;

(3) uznanie, że oferta wykonawcy PRD Poddębice jest niezgodna z warunkami zamówienia w zakresie określonym w treści odwołania, a w konsekwencji odrzucenie oferty złożonej przez ww. wykonawcę;

(4) uznanie, że oferta wykonawcy PRD Poddębice zawiera błędy w obliczeniu ceny w zakresie określonym w treści odwołania, a w konsekwencji odrzucenie oferty złożonej przez ww. wykonawcę;

(5) uznanie, że oferta PRD Poddębice jest niezgodna z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, a w konsekwencji odrzucenie oferty złożonej przez ww. wykonawcę;

(6) uznanie, że oferta wykonawcy PRD Poddębice została złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji, a w konsekwencji odrzucenie oferty złożonej przez ww. wykonawcę;

(7) uznanie, że oferta PRD Poddębice zawiera rażąco niską cenę, a w dalszej konsekwencji odrzucenie oferty złożonej przez ww. wykonawcę;

(8) przeprowadzenia dalszych czynności w Postępowaniu, w tym wyborze oferty najkorzystniejszej spośród pozostałych złożonych ofert.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.

W dniu 24 lutego 2026 roku zamawiający przekazał wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu kopię odwołania za pośrednictwem platformy zakupowej.

W dniu 27 lutego 2026 roku do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego zgłosił przystąpienie wykonawca BUDIA - Standard Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Oleśnicy.

Także w dniu 27 lutego 2026 roku do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosił przystąpienie wykonawca Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Spółka Akcyjna z siedzibą w Poddębicach.

Izba ustaliła, że zgłoszenia przystąpień ww. wykonawców spełniają wymagania określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.

W dniu 20 marca 2026 roku zamawiający przekazał Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnia odwołanie w całości.

W dniu 23 marca 2026 roku – w toku posiedzenia niejawnego z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego – uczestnik postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego, tj. wykonawca Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Spółka Akcyjna z siedzibą w Poddębicach, oświadczył, iż nie wnosi sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego odwołania w całości.

Izba, mając na uwadze powyższe ustalenia, uznała, że w niniejszej sprawie zachodzą przesłanki do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o przepis art. 568 pkt 3 w zw. z art. 522 ust. 2 ustawy Pzp.

Zgodnie bowiem z art. 568 pkt 3 ustawy Pzp Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.

Zgodnie zaś z art. 522 ust. 2 ustawy Pzp  jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

W sprawie będącej przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia, zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu. Z kolei wykonawca, który przystąpił do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu co do uwzględnienia odwołania w całości.

W oparciu o powyższe Izba umorzyła postępowanie odwoławcze w oparciu o przepis art. 568 pkt 3 w zw. z art. 522 ust. 2 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).

Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) ww. rozporządzenia koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględniłw całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu- w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Wobec powyższego Izba nakazała dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000 zł uiszczonej przez odwołującego tytułem wpisu od odwołania.

Przewodnicząca: ……………….………………