Wyrok KIO KIO 86/20
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 86/20
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 24.01.2020
- Przewodniczący
- Piotr Kozłowski
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (wycofanie)
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina Miasto Grudziądz
- Miejscowość
- Grudziądz
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 86/20 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 stycznia 2020 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Miasto Grudziądz z siedzibą w Grudziądz w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
Zgodnie z art. 187 ust. 8 pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy; w takim przypadku Izba umarza postępowanie odwoławcze. Jeżeli cofnięcie nastąpiło przed otwarciem rozprawy, odwołującemu zwraca się 90% wpisu. Odwołujący skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i skutecznie wycofał uprzednio wniesione odwołanie, co nastąpiło przed otwarciem posiedzenia w tej sprawie. Z tych względów - działając na podstawie art. 187 ust. 8 oraz art....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 86/20
POSTANOWIENIE
z dnia 24 stycznia 2020 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Piotr Kozłowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania
odwoławczego 24 stycznia 2020 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej 16 stycznia 2020 r.
przez wykonawcę: Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA S.A. z siedzibą
we Wrocławiu
w postępowaniu pn. Odbieranie odpadów komunalnych z terenu gminy - miasto Grudziądz.
(nr postępowania GSO.271.1.2019)
prowadzonym przez zamawiającego: Gmina Miasto Grudziądz
przy udziale wykonawcy: Miejskie Wodociągi i Oczyszczania sp. z o.o. z siedzibą
w Grudziądzu - zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie
zamawiającego
postanawia:
1. Umarza postępowanie odwoławcze.
2. Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania ALBA S.A. z siedzibą
we Wrocławiu kwoty 13500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero
groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień
publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843) na niniejsze postanowienie - w terminie 7 dni
od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby
Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Grudziądzu.
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający Gmina Miasto Grudziądz prowadzi na podstawie ustawy z dnia 29
stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843) {dalej
również: „ustawa pzp” lub „pzp”} w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie
o udzielenie zamówienia publicznego na usługi pn. Odbieranie odpadów komunalnych
z terenu gminy - miasto Grudziądz. (nr postępowania GSO.271.1.2019)
Ogłoszenie o tym zamówieniu 23 października 2019 r. zostało opublikowane
w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nr 2019/S_205 pod poz. 499558. Wartość
przedmiotowego zamówienia przekracza kwoty określone w przepisach wydanych
na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy pzp.
16 stycznia 2020 r. Odwołujący Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA
S.A. z siedzibą we Wrocławiu wniósł w stosownej formie elektronicznej do Prezesa Krajowej
Izby Odwoławczej odwołanie (zachowując wymóg przekazania jego kopii Zamawiającemu)
od zaproszenia do aukcji elektronicznej z 13 stycznia 2020 r.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu następujące naruszenia przepisów ustawy pzp:
1. Art. 7 ust. 1 i 2 - przez powierzenie przeprowadzenia aukcji elektronicznej
za pośrednictwem platformy zakupowej Grudziądzkiego Parku Przemysłowego sp.
z o.o., podczas gdy prezesem zarządu tej spółki jest J. J.-B., która jednocześnie jest
wiceprezesem zarządu Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni sp. z o.o., czyli jednego z
wykonawców ubiegających się w niniejszym postępowaniu o udzielenie zamówienia.
2. Art. 17 ust 1 pkt 4 - przez zaniechanie wyłączenia od czynności przeprowadzenia aukcji
elektronicznej jako czynności która ma bezpośredni wpływ na wynik postępowania, osób
pozostających w takich stosunkach z jednym z wykonawców ubiegającym się o
udzielenie zamówienia, tj. Miejskimi Wodociągami i Oczyszczalnią sp. z o.o., które mogę
budzić uzasadnione wątpliwości co do ich bezstronności.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:
1. Odwołania aukcji elektronicznej dla wszystkich pięciu zadań zaplanowanej na 17
stycznia 2019 r.
2. Przeprowadzenia aukcji elektronicznej w terminie późniejszym za pośrednictwem
podmiotu, co do którego nie będą zachodziły wątpliwości co do jego bezstronności
i obiektywizmu.
3. {z ostrożności procesowej} Unieważnienia aukcji elektronicznej i unieważnienia całego
postępowania z uwagi na niemożliwą do usunięcia wadę postępowania.
Ponadto w uzasadnieniu odwołania podano okoliczności faktyczne i prawne, które
według Odwołującego uzasadniają wniesienie odwołania.
22 stycznia 2020 r. wpłynęło do Izby pismo Odwołującego, w którym oświadczył,
że wycofuje powyższe odwołanie i wnosi o zwrot 90% uiszczonego wpisu.
W tych okolicznościach Izba zważyła, co następuje:
Zgodnie z art. 187 ust. 8 pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu
zamknięcia rozprawy; w takim przypadku Izba umarza postępowanie odwoławcze. Jeżeli
cofnięcie nastąpiło przed otwarciem rozprawy, odwołującemu zwraca się 90% wpisu.
Odwołujący skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i skutecznie wycofał
uprzednio wniesione odwołanie, co nastąpiło przed otwarciem posiedzenia w tej sprawie.
Z tych względów - działając na podstawie art. 187 ust. 8 oraz art. 192 ust. 1 zd. 2
ustawy Prawo zamówień publicznych - Izba umorzyła postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do treści art. 187 ust.
8 zd. 2 ustawy pzp w związku z § 5 ust. 1 pkt 3 lit. a
972), nakazując zwrot 90% procent uiszczonego wpisu.
3