Wyrok KIO KIO 904/22
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 904/22
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 07.04.2022
- Przewodniczący
- Katarzyna Odrzywolska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (uwzględnienie zarzutów)
Zamawiający
- Nazwa
- Dom Pomocy Społecznej
- Miejscowość
- Mgoszcz
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 904/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 7 kwietnia 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Dom Pomocy Społecznej z siedzibą w Mgoszcz w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 904/22
POSTANOWIENIE
z dnia 7 kwietnia 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Katarzyna Odrzywolska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 7 kwietnia 2022 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
29 marca 2022 r. przez wykonawcę: Solispharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Dom Pomocy Społecznej
w Mgoszczu
postanawia:
1. umarza postępowanie odwoławcze;
2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
wykonawcy: Solispharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 7 500 zł 00 gr
(słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis
od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień
publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie
14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej
Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący :
Sygn. akt: KIO 904/22
Dom Pomocy Społecznej w Mgoszczu (dalej: „Zamawiający”) prowadzi
postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, na podstawie przepisów ustawy z dnia
11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1129 ze zm.)
- dalej „ustawa Pzp” pn. Dostawa leków oraz wyrobów medycznych do Domu Pomocy
Społecznej w Mgoszczu na 2022 rok; nr ref. DAG.330.1.2.2022 - dalej „postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone z Biuletynie Zamówień Publicznych
z dnia 14 lutego 2022 r. pod numerem: 2022/BZP 00055921/01.
W dniu 29 marca 2022 r. przez wykonawcę: Solispharm Sp. z o.o. z siedzibą
w Warszawie (dalej: „Odwołujący”) zostało wniesione do Prezesa Krajowej Izby
Odwoławczej odwołanie w postępowaniu, w zakresie Pakietu I „Produkty lecznicze”
na czynności w postaci: odrzucenia oferty Odwołującego; unieważnienia postępowania
w zakresie części 1; zaniechania przez Zamawiającego wyboru oferty złożonej przez
Odwołującego w części 1 pomimo tego, że jest ofertą najkorzystniejszą spośród złożonych
ofert niepodlegających odrzuceniu.
Zamawiający, zdaniem Odwołującego, dopuścił się naruszenia niżej wymienionych,
przepisów ustawy Pzp:
1. art. 226 ust. 1 pkt 4 i pkt 5 ustawy Pzp poprzez jego niewłaściwe zastosowanie i
odrzucenie oferty Odwołującego pomimo, że ta jest zgodna ze specyfikacją warunków
zamówienia ani nie jest nieważna na podstawie odrębnych przepisów;
2. art. 255 pkt 2 ustawy Pzp poprzez unieważnienie postępowania, pomimo że nie
wszystkie złożone oferty podlegały odrzuceniu, bowiem odrzuceniu nie podlegała oferta
złożona przez Odwołującego;
3. art. 239 ust. 1 ustawy Pzp poprzez niewybranie oferty Odwołującego pomimo, że jest
najkorzystniejszą ofertą, na podstawie kryteriów oceny ofert określonych
w dokumentach postępowania.
Ze względu na powyższe zarzuty, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania
i nakazanie Zamawiającemu: unieważnienia czynności z dnia 22 marca 2022 r. polegającej
na odrzuceniu oferty Odwołującego w zakresie części 1 (Produkty farmaceutyczne);
unieważnienia czynności z dnia 22 marca 2022 r. polegającej na unieważnieniu
postępowania; przeprowadzenia ponownego badania i oceny oferty złożonej przez
Odwołującego; dokoniania wyboru oferty złożonej przez Odwołującego jako
najkorzystniejszej z ofert złożonych w postępowaniu, niepodlegających odrzuceniu.
Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp, żaden
wykonawca nie zgłosił swojego przystąpienia do toczącego się postępowania
odwoławczego.
W dniu 6 kwietnia 2022 r. Zamawiający poinformował, że uwzględnia przedmiotowe
odwołanie. Jednocześnie, w treści pisma, oświadczył, że wykona czynności, zgodnie
z żądaniami sformułowanymi przez Odwołującego w treści złożonego odwołania.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp umorzyła
postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia, zgodnie z art. 568 pkt 3 tejże
ustawy.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575
ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie
szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz
wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r.
(Dz. U. z 2020 r., poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu
z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodniczący : ....................................
3