Wyrok KIO KIO 947/22

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 947/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 22 kwietnia 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Jelenia Góra z siedzibą w Jelenia Góra w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Istota sprawy

Izba nie stwierdziła zaistnienia przesłanek, które mogłyby skutkować odrzuceniem odwołania na podstawie art. 528 ustawy. Izba oceniła, że odwołujący wykazał przesłankę materialnoprawną dopuszczalności odwoła- nia z art. 505 ust. 1 ustawy. Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, któ...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 947/22


POSTANOWIENIE
z dnia 22 kwietnia 2022 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Agnieszka Trojanowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie w dniu 22 kwiet-
nia 2022 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 4 kwietnia
2022 r. przez
wykonawcę LW Inwest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z sie-
dzibą we Wrocławiu, ul. Wojszycka 46
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiają-
cego Miasto Jelenia Góra z siedzibą w Jeleniej Górze, pl. Ratuszowy 58

postanawia:

1. Umorzyć postępowanie,

2. Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 10 000
zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy) na rzecz
wykonawcy LW In-
west spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu, ul.
Wojszycka 46
tytułem zwrotu wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo
zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie -
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego
w Warszawie.

Przewodniczący:...............................

Sygn. akt KIO 947/22

Uzasadnienie

Postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na „Utworzenie
nowoczesnego kompleksu opiekuńczo-mieszkalnego dla osób z niepełnosprawnością i se-
niorów przy ul. Łazienkowskiej w Jeleniej Górze” — Przebudowa istniejących budynków oraz
ich wyposażenie” zostało wszczęte ogłoszeniem zamieszczony w Biuletynie Zamówień Pu-
blicznych za numerem 2022/BZP 00039681.

W dniu 31 marca 2022 r. zamawiający poinformował o wyniku postępowania.

W dniu 4 kwietnia 2022 r LW Inwest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we
Wrocławiu wniósł odwołanie. Odwołanie zostało wniesione przez pełnomocnika działającego
na podstawie pełnomocnictwa z dnia 4 kwietnia 2022 r. udzielonego przez prezesa zarządu
odwołującego ujawnionego w KRS i upoważnionego do samodzielnej reprezentacji. Odwoła-
nie zostało przekazane zamawiającemu w dniu 4 kwietnia 2022 r.

Odwołujący podniósł, że w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy, inte-
res odwołującego w uzyskaniu zamówienia doznał uszczerbku. Bezprawne działania zama-
wiającego zamknęły odwołującemu możliwość uzyskania przedmiotowego zamówienia. Od-
wołujący złożył ofertę, która zgodnie z kryterium oceny ofert została sklasyfikowana na
pierwszym miejscu. Gdyby zamawiający nie dokonał niezgodnych z ustawą czynności przez
bezpodstawne unieważnienie postępowania, to odwołujący uzyskałby przedmiotowe zamó-
wienie. Wykazanie szkody: Odwołujący został narażony na szkodę w postaci poniesienia
kosztów przygotowania i złożenia oferty oraz w postaci utraty możliwości uzyskania zamó-
wienia pozwalającego na prowadzenie działalności z zyskiem. Odwołujący zatem jest
uprawniony do wniesienia niniejszego odwołania, co czyni zadość wymaganiom określonym
w art. 505 ust. 1 ustawy. Zamawiający z naruszeniem przepisów ustawy dokonał następują-
cych czynności:

1. Naruszył zasady prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, tj. za-
sadę prowadzenia postępowania w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji
oraz równe traktowanie wykonawców oraz zasadę przejrzystości postępowania.

2. Bezpodstawnie unieważnił postępowanie o udzielenie przedmiotowego zamówienia pu-
blicznego.

Zarzucił zamawiającemu naruszenie:

• art. 16 pkt I i 2 ustawy, przez naruszenie zasad określonych w tych przepisach;

• art. 255 pkt 3 ustawy, przez dokonanie czynności unieważnienia postępowania o udzielenie
zamówienia publicznego niezgodnie z treścią przepisu i stanem faktycznym.

Zamawiający jest związany przepisami ustawy, a przez ich nieprzestrzeganie doprowadził do
naruszenia wyżej przywołanych przepisów ustawy w sposób mający istotny wpływ na wynik
postępowania.

Wniósł o wydanie przez Krajową Izbę Odwoławczą wyroku nakazującego zamawiającemu: l.
Unieważnienie czynności unieważnienia przedmiotowego postępowania o udzielenie zamó-
wienia publicznego i podjęcie czynności zmierzających do zawarcia umowy.

Wniósł także o zasądzenie na jego rzecz od zamawiającego zwrotu wpisowego od odwoła-
nia w kwocie 10.000,00 zł. i kosztu wynagrodzenia pełnomocnika oraz kosztu przejazdu peł-
nomocnika na posiedzenie KIO, wg faktur przedstawionych przez pełnomocnika na rozpra-
wie.

W dniu 21 kwietnia 2022 r. zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył,
że uznaje zarzuty odwołania w całości i wnosi o umorzenie postępowania oraz nieobciążanie
zamawiającego kosztami postępowania.

Odpowiedź została złożona przez pełnomocnika działającego na podstawie pełnomocnictwa
z dnia 11 kwietnia 2022 r. udzielonego przez Prezydenta Miasta.

Do postępowania odwoławczego nikt nie przystąpił.

Izba zważyła, co następuje:

Izba nie stwierdziła zaistnienia przesłanek, które mogłyby skutkować odrzuceniem odwołania
na podstawie art. 528 ustawy.

Izba oceniła, że odwołujący wykazał przesłankę materialnoprawną dopuszczalności odwoła-
nia z art. 505 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości
zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na
posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego,
którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowa-
niu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W
takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowa-
niu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Izba ustaliła, że zaistniały wszystkie przesłanki, o których mowa w tym przepisie tj. zamawia-
jący uwzględnił zarzuty odwołania w całości i do postępowania nie zgłosił się żaden uczest-
nik, z tego względu postępowanie należało umorzyć.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie
szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wyso-
kości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r.
poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na
skutek uwzględnienia całości zarzutów przez zamawiającego, koszty, o których mowa w
znosi się wzajemnie, a Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku
Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, skoro odwołujący uiścił wpis w wysokości 10 000zł.,
to do zwrotu pozostała ta kwota, o czym orzeczono w pkt. 2 sentencji.

Przewodniczący:..........................

4