Wyrok KIO KIO 981/22
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 981/22
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 20.04.2022
- Przewodniczący
- Danuta Dziubińska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (uwzględnienie zarzutów)
Zamawiający
- Miejscowość
- Olsztyn
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 981/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 20 kwietnia 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miejski Szpital Zespolony z siedzibą w Olsztyn w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 981/22
POSTANOWIENIE
z dnia 20 kwietnia 2022 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Danuta Dziubińska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania
odwoławczego w dniu 20 kwietnia 2022 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 11 kwietnia 2022 r. przez wykonawcę GE Medical
Systems Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul.
Wołoska 9, 02-583 Warszawa w postępowaniu prowadzonym przez Miejski Szpital
Zespolony w Olsztynie, ul. Niepodległości 44, 10-045 Olsztyn
postanawia:
1. umorzyć postępowanie odwoławcze,
2. znosi wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazuje Urzędowi Zamówień
Publicznych dokonanie zwrotu z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych
kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz
odwołującego tytułem zwrotu kwoty uiszczonego wpisu.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo
zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.) na niniejsze postanowienie -
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: .................................
Sygn. akt KIO 981/22
Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie (dalej: „Zamawiający”) prowadzi na podstawie
ustawy z 11 września 2019 roku - Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2021 r. poz.
1129) dalej: „Pzp” trybie podstawowym bez negocjacji postępowanie pn. „Przeglądy
okresowe i naprawy urządzeń medycznych będących na wyposażeniu Miejskiego Szpitala
Zespolonego w Olsztynie”, nr referencyjny DZP-382-5/22. Zamówienie zostało podzielone
na części. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone 9 lutego 2022 r. w Biuletynie
Zamówień Publicznych pod nr 2022/BZP 00051221/01.
W części nr 32 postępowania 5 kwietnia 2022 r. Zamawiający poinformował
wykonawców o wyborze oferty złożonej przez Anmediq sp. z o.o. W terminie ustawowym
wykonawca GE Medical Systems Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej:
„Odwołujący”) wniósł odwołanie od tej czynności, zarzucając Zamawiającemu naruszenie
przepisów:
1) art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp poprzez zaniechanie jego zastosowania i nieodrzucenie oferty
Anmediq sp. z o.o., która zawiera rażąco niską ceną,
2) art. 224 ust. 6 Pzp poprzez zaniechanie jego zastosowania i nieodrzucenie oferty
Anmediq sp. z o.o., pomimo że złożone przez tego wykonawcę wyjaśnienia nie
uzasadniają rażąco niskiej ceny,
3) art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) Pzp poprzez zaniechanie jego zastosowania i brak odrzucenia
oferty Anmediq sp. z o.o., podczas gdy oferta ta została złożona przez wykonawcę
niespełniającego warunków udziału w postępowaniu,
4) art. 16 pkt 1 Pzp poprzez przeprowadzenie postępowania w sposób niezapewniający
zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców, ze względu na
zaniechanie odrzucenia oferty Anmediq sp. z o.o.
Wskazując na powyższe Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu w części nr
32 postępowania:
1) unieważnienia czynności wyboru oferty Anmediq sp. z o.o. jako najkorzystniejszej,
2) powtórzenie czynności badania i oceny ofert, a w jej wyniku odrzucenie oferty Anmediq
sp. z o.o.
12 kwietnia 2022 r. Zamawiający przekazał do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
oświadczenie o uwzględnieniu w całości zarzutów odwołania.
Żaden z wykonawców nie zgłosił przystąpienia do postępowania odwoławczego.
W związku z powyższym Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie
odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp, zgodnie z którym:
W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w
odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez
obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do
postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po
stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku
zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie
zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w
formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.
Z tych względów Izba postanowiła jak w pkt 1 sentencji.
Izba orzekła o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego oraz
nakazała zwrot Odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, stosownie do
przepisu § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia
2020 r. w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz
wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Przewodniczący: .................................
3