Wyrok KIO KIO 1021/26|KIO 1023/26|KIO 1028/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1021/26|KIO 1023/26|KIO 1028/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 10 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Babimost. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: oferta, rażąco niska cena, umorzenie postępowania odwoławczego, zamawiający, wykluczenie wykonawcy. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 128 ust. 1, art. 128 ust. 4, art. 112 ust. 1, art. 112 ust. 2, art. 116 ust. 1, art. 117 ust. 3, art. 224 ust. 2 pkt 1, art. 224 ust. 5, art. 224 ust. 6, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2.

Istota sprawy

Zamawiający: Skarb Państwa Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Babimost prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na: „Wykonywanie usług z zakresu gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Babimost w roku 2026” w podziale na Pakiety. Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE: 728011-2025 Data publikacji: 4 listopada 2025 r. Sygn. akt KIO 1021/26 Odwołujący: Konsorcjum: FHU Drwale-24 M.K., ul....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1021/26 KIO, 1023/26, KIO 1028/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 10 kwietnia 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:Andrzej Niwicki

po rozpatrzeniu w dniu 10 kwietnia 2026 r. w Warszawie na posiedzeniu niejawnym z bez udziału stron postępowania odwoławczego trzech odwołań wniesionych wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 5 marca 2026 r. , każde przez wykonawców – Konsorcjum: LASTOM Sp. z o.o. z siedzibą w Kargowej, FHU Drwale-24 M.K., ul. Łąkowa 23, Babimost , ZUL J.T., ul. Łąkowa 12, 66-120 Kargowa; ZUL R.T., ul. Nagietkowa 5a, Łomnica 64-360 Zbąszyń ,

w postępowaniu prowadzonym przez Skarb Państwa Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Babimost

przy udziale:

1/ Konsorcjum: Zakład Usług Leśnych J.H., SYLAS S.H. Webowa, M.H.FOREST M.H. Dąbrowa Nowa 9 64-316 Kuślin, przystępującego do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego w sprawie, która dotyczy Pakietu V, sygn. akt KIO 1021/26;

2/ Konsorcjum: ZUL Z.W., ZUL B.W., ZUL AWERS Z.K., ZUL AWERS K.K., ZUL AWERS s.c. Z. Kasperczak K. Kasperczak, ZUL Grzegorz Sufisz ul. Młyńska 9 66-320 Trzciel przystępującego do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego w sprawie, która dotyczy Pakietu nr IV, sygn. akt KIO 1023/26;

3/ Konsorcjum: ZUL Z.W., ZUL B.W., ZUL AWERS Z.K., ZUL AWERS K.K., ZUL AWERS s.c. Z. Kasperczak K. Kasperczak, ZUL Grzegorz Sufisz ul. Młyńska 9 66-320 Trzciel przystępującego do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego w sprawie, która dotyczy Pakietu nr VI, sygn. akt KIO 1028/26

postanawia

1.umorzyć postępowanie odwoławcze w sprawach sygn. sygn. akt KIO 1021/26, KIO 1023/26 oraz KIO 1028/26;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawców LASTOM Sp. z o.o. z siedzibą w Kargowej, FHU Drwale-24 M.K., Babimost , ZUL J.T., Kargowa; ZUL R.T., Łomnica

- kwoty 13 500 zł (trzynaście tysięcy pięćset złotych), tytułem zwrotu 90% uiszczonego wpisu w sprawie sygn. akt KIO 1021/26,

- kwoty 13 500 zł (trzynaście tysięcy pięćset złotych), tytułem zwrotu 90% - uiszczonego wpisu w sprawie sygn. akt KIO 1023/26,

- kwoty 13 500 zł (trzynaście tysięcy pięćset złotych), tytułem zwrotu 90% uiszczonego wpisu w sprawie sygn. akt KIO 1028/26.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - sądu zamówień publicznych.

Przewodniczący:…….………………

Sygn. akt: KIO 1021/26 KIO 1023/26 KIO 1028/26

Uzasadnienie

Zamawiający: Skarb Państwa Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Babimost prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na: „Wykonywanie usług z zakresu gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Babimost w roku 2026” w podziale na Pakiety. Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE: 728011-2025 Data publikacji: 4 listopada 2025 r.

Sygn. akt KIO 1021/26

Odwołujący: Konsorcjum: FHU Drwale-24 M.K., ul. Łąkowa 23, Babimost, ZUL J.T., ul. Łąkowa 12, 66-120 Kargowa; ZUL R.T., ul. Nagietkowa 5a, Łomnica 64-360 Zbąszyń , LASTOM Sp. z o.o. z/s w Kargowej

wniósł 5.03.2026 r. odwołanie wobec czynności Zamawiającego polegającej na wyborze najkorzystniejszej oferty złożonej w pakiecie nr 5

przez Wykonawcę Konsorcjum Eco-Las: 1. Zakład Usług Leśnych J.H. Dąbrowa Nowa 9, 64- 316 Kuślin NIP 7880015723; 2. SYLAS S.H., Dąbrowa Nowa 9, 64-316 Kuślin NIP 7881981733; 3. M.H.FOREST M.H., Dąbrowa Nowa 9, 64-316 Kuślin, Nr NIP 7881804385 oraz zaniechaniu czynności, do których Zamawiający był obowiązany na podstawie ustawy Pzp.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisów ustawy pzp:

1.art. 226 ust. 1 pkt. 8 w zw. z art. 16 oraz w zw. z art. 17 ust. 2 przez zaniechanie odrzucenia oferty Wykonawcy, który nie sprostał wyjaśnieniom rażąco niskiej ceny;

2.art. 239 ust. 1 i 2 w zw. z art. 17 ust. 2 przez dokonanie wyboru najkorzystniejszej oferty Konsorcjum w sytuacji, gdy oferta tego Wykonawcy powinna zostać odrzucona, z uwagi na niewyjaśnienie ceny oferty,

3.art. 226 ust. 1 pkt. 2 lit. b w zw. z art. 117 ust. 3 w zw. z art. 16 oraz z art. 17 ust. 2 przez zaniechanie odrzucenia oferty Wykonawcy, który nie spełnia warunków udziału w postępowaniu.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości i nakazanie Zamawiającemu:

1.unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty Konsorcjum;

2.powtórzenia czynności badania i oceny ofert;

3.odrzucenie oferty Konsorcjum jako oferty zawierającej rażąco niską cenę oraz niespełniającej warunków udziału w postępowaniu;

4.dokonanie wyboru oferty Odwołującego oferty najkorzystniejszej w postępowaniu.

Sygn. akt KIO 1023/26

Odwołujący: Konsorcjum firm: Lider: LASTOM Sp. z o.o. ul. Łąkowa 19, 66-120 Kargowa; ZUL J.T., 66-120 Kargowa; FHU Drwale-24 M.K., Łąkowa 23, 66-110 Babimost; ZUL R.T., ul. Nagietkowa 5a, Łomnica, 64-360 Zbąszyń wniósł odwołanie wobec czynności Zamawiającego – Skarb Państwa Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Babimost polegającej na wyborze najkorzystniejszej oferty w Pakiecie 4

złożonej przez wykonawcę Konsorcjum: ZUL Z.W., ul. Młyńska 9, Trzciel; ZUL B.W.,ul. Młyńska 9, Trzciel; ZUL AWERS Z.K., Chobienice 196, 64-214 Siedlec; ZUL AWERS K.K., Chobienice 196; ZUL AWERS S.C. Z. Kasperczak, K. Kasperczak; Chobienice 196; (Konsorcjum W.).

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 5 i ust. 6 oraz w zw. z art. 16 pkt. 1 i pkt 2 Pzp przez dokonanie wadliwej oceny wyjaśnień rnc ceny złożonych przez Konsorcjum W.; błędne uznanie, że Konsorcjum wykazało i udowodniło, że jego oferta nie zawiera rnc; błędne uznanie, że oferta nie podlega odrzuceniu.

- błędne uznanie, że oferta Usługi Leśne M.K. nie podlega odrzuceniu z uwagi na fakt, że zawiera rnc cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, w konsekwencji zaniechanie odrzucenia oferty Usługi Leśne M.K..

- art. 128 ust.1 i 4 w zw. z art. 112 ust. 1 i ust. 2 i art. 116 ust. 1 w zw. z art. 117 ust. 3 w zw. z art. 16 pkt 1) i 2) ustawy Pzp przez zaniechanie wezwania Wykonawcy Konsorcjum W., do złożenia wyjaśnień w zakresie warunków udziału w postępowaniu w postaci doświadczenia oraz zdolności ekonomicznej i finansowej, ewentualnie do złożenia poprawionych podmiotowych środków dowodowych, potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu w zakresie doświadczenia, a to z uwagi na:

a)rozbieżność oświadczeń złożonych przez Wykonawcę w ramach pakietu 4 i 6 co do podmiotów wykonujących usługi wym. w Zał 9 do SWZ i wartości wykazywanych usług,

b)brak wykazania wartości usług wykazywanych w ramach warunku udziału w postępowaniu odpowiadających doświadczeniu podmiotu (członka konsorcjum), który faktycznie wykonywał te usługi, co skutkowało nieprawidłowym przyjęciem, że Wykonawca ten spełnia warunki udziału w postępowaniu i naruszeniem zasad postępowania wyrażonych w art. 16 ustawy pzp.

- art. 112 ust. 1 i ust. 2 ustawy Pzp w zw. z art. 115 ust. 1 pkt. 4, w zw. z art. 116 ust. 1 oraz w zw. z art. 16 pkt 1) i 2) ustawy Pzp przez przyjęcie, że Konsorcjum W. spełnia warunek udziału w postępowaniu w zakresie doświadczenia oraz w zakresie zdolności ekonomicznej i finansowej, mimo, że z treści wykazu usług i referencji nie wynika, na jaką kwotę wskazany członek konsorcjum zrealizował usługi i nie wykazał, że spełnia warunek udziału w postępowaniu w zakresie posiadanego doświadczenia, Wykonawca Konsorcjum W. posłużył się tożsamym doświadczeniem w ramach warunków udziału dla Pakietu IV oraz Pakietu VI, Wykonawca Konsorcjum W. posłużył się tym samym potencjałem finansowym w ramach warunków udziału dla Pakietu IV i VI.

art. 239 ust. 1 i 2 ustawy Pzp poprzez dokonanie wyboru najkorzystniejszej oferty Konsorcjum W. w sytuacji, gdy oferta tego Wykonawcy zawierała rnc oraz w sytuacji, gdy oferta tego Wykonawcy nie spełniała warunków udziału w postępowaniu.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu: unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty Wykonawcy Konsorcjum W., odrzucenia oferty z uwagi na to, że zawiera rażąco niską cenę, powtórzenia czynności badania i oceny ofert i wezwanie Konsorcjum W. do złożenia wyjaśnień i/lub uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu, względnie odrzucenie oferty jako oferty, która nie spełnia warunków udziału w postępowaniu; odrzucenia oferty wykonawcy Usługi Leśne M.K. z uwagi na to, że zawiera rażąco niską cenę,

Sygn. akt KIO 1028/26

Odwołujący: Konsorcjum firm: Lider: LASTOM Sp. z o.o. w Kargowej; ZUL J.T., Kargowa; FHU Drwale-24 M.K., Babimost; ZUL R.T., ul. Nagietkowa 5a, Łomnica, 64-360 Zbąszyń wniósł 5 marca 2026 r. odwołanie w zakresie Pakietu 6.

Zakwestionował czynności zamawiającego polegające na wyborze najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę Konsorcjum: ZUL Z.W., Trzciel; ZUL B.W., Trzciel; ZUL AWERS Z.K., Chobienice 196,; ZUL AWERS K.K., Chobienice 196, ZUL AWERS S.C. Z. Kasperczak, K. Kasperczak; Chobienice 196, 64-214 Siedlec (Konsorcjum W.);

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów ustawy pzp:

1) art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 2 pkt 1, ust. 224 ust. 5 i ust. 6 i w zw. z art. 16 przez

dokonanie wadliwej oceny wyjaśnień rnc złożonych przez Konsorcjum W.;

błędne uznanie, że wskazany wyżej Wykonawca wykazał i udowodnił, że ich oferty nie zawierają rażąco niskiej ceny w stosunku do przedmiotu zamówienia;

błędne uznanie, że oferty tych Wykonawców nie podlegają odrzuceniu z uwagi na fakt, że zawierają rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, w konsekwencji

zaniechanie odrzucenia oferty tych Wykonawców z uwagi na fakt, że zawierają rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia.

Powyższe naruszenia skutkują prowadzeniem postępowania w sposób naruszający zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

2)art. 239 ust. 1 i 2 przez dokonanie wyboru najkorzystniejszej oferty Konsorcjum W. w sytuacji, gdy oferta tego Wykonawcy zawierała rnc w sytuacji, gdy oferta tego Wykonawcy nie spełniała warunków udziału w postępowaniu.

3)art. 128 ust.1 i 4 w zw. z art. 112 ust. 1 i ust. 2 i art. 116 ust. 1 w zw. z art. 117 ust. 3 w zw. z art. 16 pkt 1) i 2) ustawy pzp przez zaniechanie wezwania Wykonawcy Konsorcjum Z.W., do złożenia wyjaśnień w zakresie warunków udziału w postępowaniu w postaci doświadczenia oraz zdolności ekonomicznej i finansowej, ewentualnie do złożenia poprawionych podmiotowych środków dowodowych, potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu w zakresie doświadczenia.

4)art. 112 ust. 1 i ust. 2 pzp w zw. z art. 115 ust. 1 pkt. 4, w zw. z art. 116 ust. 1 oraz w zw. z art. 16 pkt 1) i 2) pzp przez przyjęcie, że wykonawca Konsorcjum W. spełnia warunek udziału w postępowaniu w zakresie doświadczenia oraz w zakresie zdolności ekonomicznej i finansowe.

5)art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp w zw. z art. 224 ust. 5 i ust. 6 Pzp oraz w zw. z art. 16 pkt. 1 i pkt 2 ustawy Pzp przez dokonanie wadliwej oceny wyjaśnień rnc złożonych przez Usługi Leśne M.K.; błędne uznanie, że Usługi Leśne M.K. wykazał i udowodnił, że jego oferta nie zawiera rnc w stosunku do przedmiotu zamówienia; błędne uznanie, że oferta Usługi Leśne M.K. nie podlega odrzuceniu z uwagi na fakt, że zawiera rnc, w konsekwencji.

6)art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 5 i ust. 6 oraz art. 16 pkt. 1 i pkt 2 Pzp przez:

-dokonanie wadliwej oceny wyjaśnień rnc złożonych przez Zakład Usług Leśnych CZAS-LAS R.J.;

-błędne uznanie, że w/w wykazał i udowodnił, że jego oferta nie zawiera rnc;

-zaniechanie odrzucenia oferty Wykonawcy Zakładu Usług Leśnych CZAS-LAS R.J. z uwagi na fakt, że zawiera rnc w stosunku do przedmiotu zamówienia.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości i nakazanie Zamawiającemu:

1.unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty Wykonawcy Konsorcjum;

2.odrzucenia oferty Konsorcjum W. z uwagi na to, że zawiera rażąco niską cenę;

3.powtórzenia czynności badania i oceny ofert i wezwanie Wykonawcy Konsorcjum do złożenia wyjaśnień i/lub uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu, względnie odrzucenie oferty Wykonawcy Konsorcjum jako oferty, która nie spełnia warunków udziału w postępowaniu;

4.odrzucenia oferty wykonawcy M.K. z uwagi na to, że zawiera rn cenę;

5.odrzucenie oferty wykonawcy R.J. z uwagi na to, że zawiera rnc;

Dnia 9 kwietnia 2026 r. odwołujący złożył trzy oświadczenia o cofnięciu odwołań w odniesieniu do sygnatur KIO 1021/26, KIO 1023/26 oraz KIO 1028/26, które dotyczą odpowiednio pakietów V, IV oraz VI.

Mając powyższe na uwadze, izba zważyła i ustaliła, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu.

Przewodniczący:……………………………….. ........