Wyrok KIO KIO 1036/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1036/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 27.03.2025
- Przewodniczący
- Katarzyna Poprawa
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Kęty
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1036/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 27 marca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Szkoła Podstawowa nr 1 w Kętach z siedzibą w Kęty w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak zgody na przedłużenie terminu związania ofertą, umorzenie postępowania odwoławczego, zwrot odwołania, wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 520 ust. 1, art. 528, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1036/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 27 marca 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Katarzyna Poprawa
na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 27 marca 2025 roku w Warszawie
w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 18 marca 2025 roku przez wykonawcęNTT Technology Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zakręcie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Szkołę Podstawową nr 1 w Kętach
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy NTT Technology Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zakręcie kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:……………………….…….
Sygn. akt: KIO 1036/25
Uzasadnienie
Zamawiający – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kętach prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.:„Zakup i dostawa sprzętu komputerowego do pracowni komputerowej w ramach modernizacji infrastruktury teleinformatycznej wraz z wymianą sprzętu komputerowego - 2 części”, numer referencyjny: SP1-S.26.3.2025, zwane dalej „Postępowaniem. Postępowanie prowadzone jest w trybie podstawowym, zgodnie z ustawą
z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze. zm.) dalej: „Pzp”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem BZP: 2025/BZP 00144594/01 z dnia 13 marca 2025 roku.
W dniu 18 marca 2025 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało wniesione odwołanie przez wykonawcę NTT Technology Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Zakręcie zwanego dalej „Odwołującym”, wobec czynności Zamawiającego polegającej na niezgodnym z przepisami ustawy Pzp ustaleniu treści dokumentów zamówienia oraz ogłoszenia o zamówieniu, w zakresie części nr 3 postępowania.
Czynnościom Zamawiającego Odwołujący zarzucił naruszenie art. 99 ust. 1, 2, 4 w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp, poprzez:
1. opisanie przedmiotu zamówienia w sposób bezzasadnie ograniczający konkurencję, nieproporcjonalny i nieuzasadniony obiektywnymi potrzebami Zamawiającego w zakresie, w jakim Zamawiający wymaga od wykonawców:
a)dostarczenia komputerów AIO oraz komputerów przenośnych posiadających wyłącznie certyfikat EPEAT Silver dla kraju Polska, podczas gdy przepisy Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 19 lutego 2025 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania, jako wymóg minimalny określają wymóg posiadania certyfikatu EPEAT (bez dookreślenia klasy i kraju) lub zamiennie certyfikatu TCO,
b)dostarczenia komputerów AIO oraz komputerów przenośnych spełniających wymogi normy Energy Star 5.0., podczas gdy:
−spełnianie wymagań właściwych dla aktualnej normy Energy Star jest warunkiem uzyskania certyfikatu TCO i EPEAT,
−aktualnie nie obowiązuje umowa w sprawie koordynacji programów znakowania efektywności energetycznej urządzeń biurowych i od dnia 20 lutego 2018 r. przestały być aktualizowane unijne wykazy produktów biurowego sprzętu komputerowego spełniających wymogi techniczne w ramach europejskiego programu Energy Star,
−brak wymogu w zakresie spełniania tej normy wynika również z Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 19 lutego 2025 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły
i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania, w którym poprzestano na wspomnianych certyfikatach EPEAT i TCO, jako gwarantujących właściwy poziom efektywności energetycznej.
c)wadliwe opisanie przedmiotu zamówienia, polegające na braku wskazania,
że oferowane zestawy komputerowe i komputery przenośne mogą spełniać wymogi równoważne do obowiązku posiadania certyfikatu EPEAT Silver dla Poslki i Energy Star.
W związku z powyższym Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu zmiany dokumentów zamówienia poprzez:
a)wykreślenie wymogu spełniania przez oferowane komputery AOI oraz komputery przenośne normy Energy Star 5.0
b)dopuszczenie możliwości oferowania komputerów AOI i komputerów przenośnych posiadających certyfikat EPEAT lub TCO lub certyfikat równoważny, w miejsce przewidzianego wyłączenie certyfikatu EPEAT Silver dla kraju Polska oraz wymogi normy Energy Star 5.0.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym
w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła,
że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
W dniu 19 marca 2025 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo Odwołującego, w którym Odwołujący wskazał, że cofa odwołanie w całości i wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego w całości, na podstawie art. 568 pkt 1) ustawy Pzp i zwrot części wpisu.
Izba stwierdziła, że oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego, zatem odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy i w oparciu o art. 520 ust. 1 i art. 568 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, Izba postanowiła o umorzeniu postępowania odwoławczego.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Art. 568 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych stanowi, że w przypadku cofnięcia odwołania Izba umarza postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych oraz § 2 ust. 1 pkt 2),
§ 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r.
w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437).
Zgodnie z dyspozycją art. 557 ustawy Prawo zamówień publicznych w wyroku oraz
w postanowieniu kończącym postępowanie odwoławcze Izba rozstrzyga o kosztach postępowania odwoławczego. Zgodnie z art. 575 ustawy Prawo zamówień publicznych strony oraz uczestnik postępowania odwoławczego wnoszący sprzeciw ponoszą koszty postępowania odwoławczego stosownie do jego wyniku.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a ww. rozporządzenia, w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka
o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu,
w wysokości stanowiącej 90% jego wysokości.
Izba postanowiła o zwróceniu 90% wpisu w wysokości 6 750 zł 00 gr.
Przewodnicząca: ……………..………………