Wyrok KIO KIO 1114/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1114/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 02.05.2023
- Przewodniczący
- Aleksandra Patyk
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina Rybno
- Miejscowość
- Rybno
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1114/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 2 maja 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Rybno z siedzibą w Rybno w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, oferta, postępowanie odwoławcze, zamówienie, spełnianie warunków udziału w postępowaniu. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c, art. 128 ust. 1, art. 122, art. 123, art. 223 ust. 2, art. 223 ust. 1, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
Zamawiający – Gmina Rybno [dalej „Zamawiający”] prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym, o którym mowa w art. 275 pkt 1 ustawy Pzp na budowę przedszkola w Rybnie część I i II (znak postępowania: PIK.271.4.2023 ). Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 21 lutego 2023 r. pod numerem nr 2023/BZP 00104437. W dniu 19 kwietnia 2023 r. wykonawca Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych ASBUD Sp. z o.o....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1114/23
POSTANOWIENIE
z dnia 2 maja 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Aleksandra Patyk
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 2 maja 2023 r.w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 19 kwietnia 2023 r. przezwykonawcę Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych ASBUD Sp. z o.o. siedziba Kuligi w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Rybno
przy udziale wykonawcy KIM Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 9 000 zł 00 gr (słownie: dziewięć tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1710, późn. zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ……………………………..
Sygn. akt: KIO 1114/23
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający –Gmina Rybno [dalej „Zamawiający”] prowadzi postępowanie
o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym, o którym mowa w art. 275 pkt 1 ustawy Pzp na budowę przedszkola w Rybnie część I i II (znak postępowania: PIK.271.4.2023).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 21 lutego 2023 r. pod numerem nr 2023/BZP 00104437.
W dniu 19 kwietnia 2023 r. wykonawca Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych ASBUD Sp. z o.o. siedziba Kuligi [dalej „Odwołujący”] wniósł odwołanie w zakresie części I zamówienia zarzucając Zamawiającemu:
1. zaniechanie odrzucenia oferty KIM Sp. z o.o., ul. Bartycka 114, 07-716 Warszawa, NIP: 844-180-717 z uwagi na niewykazanie spełniania warunków udziału w postępowaniu, czym naruszył naruszenie art. 226 ust.1 pkt 2 lit b i c. Z ostrożności procesowej Odwołujący wskazuje ewentualnie na naruszenie obowiązku wezwania do poprawienia i uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych w oparciu o przepis 128 ust. 1 ustawy Pzp;
2. naruszenie art. 122oraz art. 123 ustawy Pzp w związku z art. 16 pkt 1 ustawy Pzp poprzez prowadzenie postępowania w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców poprzez wybór oferty, która nie spełnia warunków udziału w postępowaniu poprzez dokonanie przez KIM Sp. z o.o. samodzielnej zmiany podmiotu udostępniającego zasoby oraz zmianę zakresu polegania na zasobach podmiotu udostępniającego zasoby;
3. naruszenie art. 226 ust 1 pkt 2 lit b, c ustawy Pzp poprzez wybór oferty KIM
Sp. z o.o., ul. Bartycka 114, 07-716 Warszawa pomimo tego, że nie spełnił on warunków udziału w postępowaniu oraz nie złożył prawidłowego podmiotowego środka dowodowego potwierdzającego spełnienie warunków udziału w postępowaniu;
4. z ostrożności procesowej naruszenie art. 223 ust. 2 w zw. z art. 223 ust. 1 ustawy poprzez dokonanie zmian w treści złożonej oferty wykonawcy jako oczywistej omyłki pisarskiej złożonej przez KIM Sp. z o.o., ul. Bartycka 114, 07-716 Warszawa.
Wobec ww. zarzutów Odwołujący wniósł o:
1.merytoryczne rozpatrzenie przez Krajową Izbę Odwoławczą odwołania i jego uwzględnienie;
2.dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z dokumentacji postępowania oraz z innych wskazywanych dowodów na okoliczności wskazane odwołaniem;
3.unieważnienie czynności badania i oceny ofert w postępowaniu i unieważnienie czynności wyboru oferty wykonawcy KIM sp. z o.o. jako oferty najkorzystniejszej;
4.nakazanie Zamawiającemu dokonania ponownego badania i oceny ofert, nakazanie Zamawiającemu odrzucenie oferty wykonawcy KIM sp. z o.o. z uwagi na to, że Wykonawca nie wykazał spełniania warunków udziału w postepowaniu, oraz
z ostrożności procesowej dokonanie czynności odrzucenia oferty KIM Sp. z o.o., ul. Bartycka 114, 07-716 Warszawa na podstawie art. 226 ust.1 pkt 10 ustawy Pzp,
a w konsekwencji nakazanie uznania oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej;
5.zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa przed KIO, według norm przepisanych
i zgodnie z fakturą przedstawioną przez Odwołującego na rozprawie.
Izba ustaliła, że wykonawca KIM Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie skutecznie przystąpił do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.
W dniu 2 maja 2023 r. Odwołujący wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pismo, w którym oświadczył, że cofa wniesione odwołanie. Izba stwierdziła, że oświadczenie o wycofaniu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego.
Wobec powyższych ustaleń Izba wskazuje, że na skutek cofnięcia odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1 ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520
ust. 2 ustawy Pzp). Z kolei w myśl art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu uiszczonego w wysokości 10 000,00 zł.
Przewodniczący: ……………………………..