Wyrok KIO KIO 1114/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1114/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 8 kwietnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Województwo Warmińsko - Mazurskie Zarząd Dróg Wojewódzkich z siedzibą w Olsztyn w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, oferta, zamówienie, wykonawca, kryterium. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 6, art. 16 pkt 1, art. 239 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 522, art. 568 pkt 1, art. 522 ust. 2.

Istota sprawy

Województwo Warmińsko - Mazurskie Zarząd Dróg Wojewódzkich z siedzibą w Olsztynie ( dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z 11 września 2019 roku - Prawo zamówień publicznych (dalej: „ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na: Pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu przy kontrakcie pn.: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 651 na odcinku Gołdap - Dubeninki”, znak sprawy: ZDW/NZP.IRI/PN-1/3220/14/2024....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1114/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 8 kwietnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Danuta Dziubińska

Protokolant:  Piotr Cegłowski

na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w dniu 8 kwietnia 2025 r. w Warszawie
w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 24 marca 2025 r. przez wykonawcę TPF Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Województwo Warmińsko - Mazurskie Zarząd Dróg Wojewódzkich z siedzibą w Olsztynie

przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego - wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia – Konsorcjum Eksametr Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Miliarium Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą lidera w Warszawie

postanawia:

1. umorzyć postępowanie odwoławcze,

2. znosi wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazuje Urzędowi Zamówień Publicznych dokonanie zwrotu z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz odwołującegotytułem zwrotu uiszczonego wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca: ………….………………..

Sygn. akt: KIO 1114/25

U z a s a d n i e n i e

Województwo Warmińsko - Mazurskie Zarząd Dróg Wojewódzkich z siedzibą w Olsztynie (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z 11 września 2019 roku - Prawo zamówień publicznych (dalej: „ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na: Pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu przy kontrakcie pn.: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 651 na odcinku Gołdap - Dubeninki”, znak sprawy: ZDW/NZP.IRI/PN-1/3220/14/2024.Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 2 lutego 2024 w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, numer publikacji: 70137 -2024.

14 marca 2025 r. Zamawiający przekazał wykonawcom informację o wyborze oferty, złożonej przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia – Konsorcjum Eksametr Sp. z o.o., Miliarium Sp. z o.o. z siedzibą lidera w Warszawie (dalej: „Konsorcjum Eksametr”).

Wykonawca TPF Sp. z o.o. (dalej: “Odwołujący”) wniósł odwołanie, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisów ustawy Pzp:

1)art. 226 ust. 1 pkt. 8 w związku z art. 224 ust. 6 w związku z art. 16 pkt 1 poprzez wadliwą ocenę wyjaśnień rażąco niskiej ceny i zaniechaniu odrzucenia oferty Konsorcjum Eksametr, mimo iż wykonawca ten nie złożył wyjaśnień spełniających wymagania określone w art. 224 ustawy Pzp, co w konsekwencji powoduje, że oferta Konsorcjum Eksametr jest ofertą zawierającą rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, naruszając tym samym zasadę równego traktowania wykonawców, a także wskutek tego, że złożone wyjaśnienia nie potwierdzają możliwości wykonania zamówienia za zaaferowaną cenę.

2)art. 239 ust. 1 poprzez przyznania ofercie Konsorcjum Eksametr nieprawidłowej liczby punktów w ramach kryterium b – Jakość (doświadczenie zawodowe Inżyniera Rezydenta), tj. przyznanie 40 pkt podczas gdy powinno być przyznane 0 pkt.

Wskazując na powyższe zarzuty, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

1)unieważnienia czynności oceny ofert;

2)unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;

3)odrzucenia oferty Konsorcjum Eksametr;

4)przyznania ofercie konsorcjum Eksametr 0 punktów w ramach kryterium b – Jakość

(doświadczenie zawodowe Inżyniera Rezydenta);

5)przeprowadzenie ponownej oceny ofert.

Z zachowaniem wymogów ustawowych wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia – Konsorcjum Eksametr Sp. z o.o., Miliarium Sp. z o.o. z siedzibą lidera w Warszawie (dalej: łącznie: „Przystępujący”) zgłosili przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.

W złożonym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej piśmie z 4 kwietnia 2025 r., Zamawiający oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty odwołania.

Przystępujący w piśmie z 7 kwietnia 2025 r., złożonym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, oświadczył, że zgłasza sprzeciw wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w zarzutów odwołania w części dotyczącej zarzutu nr 1 odwołania.

W związku z tym odwołanie podlega umorzeniu w zakresie drugiego z zarzutów na podstawie art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, zgodnie z którym Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.

Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze w zakresie drugiego zarzutu odwołania podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 2 ustawy Pzp, zgodnie z którym:Jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Na posiedzeniu z udziałem stron Odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie w zakresie zarzutu nr 1.

W związku tym odwołanie podlega umorzeniu w zakresie pierwszego z zarzutów odwołania na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, zgodnie z którym Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Z tych względów Izba postanowiła jak w pkt 1 sentencji.

Izba orzekła o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego oraz nakazała zwrot Odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, stosownie do przepisu § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia
2020 r. w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).

Przewodniczący: ………….………………..