Wyrok KIO KIO 1157/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1157/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 4 maja 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Sp. z o.o.. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, postępowanie odwoławcze, przystąpienie, umorzenie postępowania odwoławczego, zamawiający. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 253 ust. 1 pkt 1, art. 107 ust. 2, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 521, art. 522 ust. 1, art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2.

Istota sprawy

Działając na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron postępowania odwoławczego. Zgodnie ze wskazanym art. 522 ust. 1 Pzp: „ W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1157/23

POSTANOWIENIE

z dnia 4 maja 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:

Przewodniczący: Agata Mikołajczyk

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 4 maja 2023 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 24 kwietnia 2022 r. przez odwołującego: SKAMEX Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi (ul. Częstochowska 38/52, 93121 Łódź) w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Szpital Specjalistyczny im. L.R. w Krakowie Sp. z o.o. (os. Złotej Jesieni 1, 31826 Kraków),

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze;

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
odwołującego: SKAMEX Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi (ul. Częstochowska 38/52, 93121 Łódź) kwoty 15.000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej kwotę wpisu uiszczonego od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

………………..…………………..

Sygn. akt: KIO 1157/23

Uzasadnienie

Odwołanie zostało wniesione w dniu 24 kwietnia 2023 r. przez odwołującego: SKAMEX Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi (Odwołujący) w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego: Szpital Specjalistyczny im. L.R. w Krakowie Sp. z o.o. podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022r. poz. 1710 ze zm.), [ustawa Pzp lub Pzp lub Ustawa PZP], w przedmiocie zamówienia publicznego pn.: „Dostarczanie wyrobów medycznych wg 64 pakietów”. Nr ref.: 40/ZP/2023,. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 03 lutego 2023 r. Nr 2023/S 028-080964.

Odwołujący w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest dostarczanie wyrobów medycznych wg 64 pakietów w zakresie pakietu nr 30 zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1)art. 253 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 107 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych –bezpodstawne zaniechanie uzupełnienia oferty złożonej przez Wykonawcę Aksis Hurtownia Sprzętu Medycznego Ignaciuk Spigarski Spółka Jawna (...) oraz wybór tej oferty jako najkorzystniejszej w zakresie pakietu nr 30 oraz zaniechanie uzupełnienia oferty złożonej przez Wykonawcę R.Ł. MEDOX (...);

2)art. 16 pkt 1 i 2 ustawy –prowadzenie postępowania w sposób sprzeczny z zasadami przejrzystości oraz uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców w związku z nieuprawnionym zaniechaniem odrzucenia oferty Wykonawcy Aksis oraz Medox;

Odwołujący wniósł o:

1)uwzględnienie odwołania w całości,

2)nakazanie Zamawiającemu dokonania czynności unieważnienia wyniku postępowania w zakresie pakietu nr 30,

3)nakazanie Zamawiającemu dokonania czynności ponownej oceny ofert spółki Anmar i Medox w zakresie pakietu nr 30,

4)nakazanie dokonania ponownej czynności oceny ofert w zakresie pakietu nr 30 z uwzględnieniem oferty Odwołującego

5)zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego zwrotu kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Podał, że: Odwołujący posiada interes w uzyskaniu zamówienia. Zgodnie ze stanowiskiem zaprezentowanym m. in. w komentarzu do ustawy p.z.p., wydanym przez Urząd Zamówień Publicznych, zachowującym aktualność także w obecnie obowiązującym stanie prawnym: za utrwalony uznaje się pogląd, według którego interes prawny wnoszącego środek odwoławczy lub skargę do sądu doznał uszczerbku (lub mógł doznać uszczerbku) w konkretnym postępowaniu, w którym uczestniczy, polegającego na tym, że traci możliwość uznania jego oferty za ofertę najkorzystniejszą (...).

Do postępowania odwoławczego przystąpienia nie zgłosił żaden z uczestniczących w postępowaniu wykonawców. Termin na takie zgłoszenie, uwzględniając informację przekazaną przez Zamawiającego w piśmie z dnia 27/04/23 upłynął ostatecznie 28 kwietnia 2023 r.

Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie w piśmie z dnia 27/04/23 wskazując na art. 521 ustawy Pzp oświadczył: (...) Zamawiający tj. Szpital Specjalistyczny im. L.R. w Krakowie sp. z o.o., ustosunkowując się do treści odwołania wniesionego w dniu 24 kwietnia 2023 r. przez Odwołującego – Skamex Spółka z ograniczona odpowiedzialnością, (...), w sprawie - zaniechania uzupełnienia oferty złożonej przez Wykonawcę Aksis Hurtownia Sprzętu Medycznego Ignaciuk Spigarski Spółka Jawna (...) oraz wybór tej oferty jako najkorzystniejszej w zakresie pakietu nr 30 oraz zaniechanie uzupełnienia oferty złożonej przez Wykonawcę R.Ł. MEDOX (...), -naruszenia art. 16 pkt 1 i 2 ustawy – poprzez prowadzenie postępowania w sposób sprzeczny z zasadami przejrzystości oraz uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców w związku z nieuprawnionym zaniechaniem odrzucenia oferty Wykonawcy Aksis oraz Medox, postanawia uwzględnić w całości odwołanie Wykonawcy.”

Izba zważyła, co następuje:

Działając na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron postępowania odwoławczego.

Zgodnie ze wskazanym art. 522 ust. 1 Pzp: „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, Krajowa Izba Odwoławcza wzięła pod uwagę okoliczność, iż uwzględnienie odwołania miało miejsce przed otwarciem posiedzenia i rozprawy, zatem koszty te znoszą się wzajemnie stosownie do § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437). W takim przypadku Izba orzeka również o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu w pełnej wysokości.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

………………………………………