Wyrok KIO KIO 1221/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1221/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 18 kwietnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gliwicach z siedzibą w Gliwice w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: nie wiem. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 7, art. 128 ust. 1, art. 520 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 525 ust. 1, art. 525 ust. 2, art. 528.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Izba ustaliła, że przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosili następujący wykonawcy: 1. wykonawca Electrum Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Białymstoku, 2....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1221/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 18 kwietnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko

     Protokolantka:  Aldona Karpińska

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 18 kwietnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 31 marca 2025 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: ACE INSTAL Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach oraz Przedsiębiorstwo Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki „Carboautomatyka” Spółka Akcyjna z siedzibą w Tychach

w postępowaniu prowadzonym przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gliwicach

przy udziale uczestników po stronie zamawiającego:

1.wykonawcy Electrum Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Białymstoku,

2.wykonawcy AB Industry Spółka Akcyjna z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim,

3.wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: MIKO-Tech Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łaziskach Górnych oraz SMART EPC Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Gliwicach

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszącego odwołanie wykonawcy wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: ACE INSTAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Katowicach oraz Przedsiębiorstwo Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki „Carboautomatyka” Spółka Akcyjna z siedziba w Tychach kwoty 18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…………

Sygn. akt: KIO 1221/25

Uzasadnienie

Zamawiający Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gliwicach, dalej: „zamawiający prowadzi postępowanie
o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest: „Budowa zespołu kolektorów słonecznych dla potrzeb ciepłej wody dla miasta Gliwice wraz z magazynem ciepła realizowanego w ramach zadania „Budowa efektywnego sytemu ciepłowniczego wykorzystującego OZE wraz z Magazynem Ciepła
w PEC – Gliwice”, dalej: „postępowanie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
3 września 2024 r. pod numerem 528111-2024.

31 marca 2025 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenia zamówienia: ACE INSTAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach oraz Przedsiębiorstwo Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki „Carboautomatyka” Spółka Akcyjna
z siedzibą w Tychach, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie wobec czynności i zaniechań zamawiającego, polegających na:

1)zaniechaniu odrzucenia oferty wykonawcy działającego pod firmą AB Industry S.A.
z siedzibą w Macierzysznie (dalej jako „ABI”) w związku ze złożeniem tej oferty
w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji polegającym na rozpowszechnianiu wprowadzających w błąd informacji o podmiocie udostępniającym zasoby co do dysponowania przez ten podmiot doświadczeniem polegającego na wykonaniu magazynu ciepła o pojemności ciepłej wody 1000 m3 wraz układem sterownia i automatyki oraz uznanie, że ABI wykazał spełnianie warunku udziału w zakresie doświadczenia, o którym mowa w rozdz. 4. ust. 4.1. lit. d) tiret drugie i trzecie SWZ z uwagi na to, że podmiot udostępniający zasoby doświadczania nie wykonał w ramach wskazanego wykonania referencyjnego pełnego projektowania wykonawczego akumulatora ciepła oraz wykonania sterowania i automatyki akumulatora ciepła;

2)zaniechaniu odrzucenia oferty wykonawcy działającego pod firmą Electrum spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Białymstoku (dalej jako „Electrum”)
w związku ze złożeniem tej oferty w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji polegającym na rozpowszechnianiu wprowadzających w błąd informacji o podmiocie udostępniającym zasoby co do dysponowania przez ten podmiot doświadczeniem polegającego na wykonaniu przez ten podmiot magazynu ciepła o pojemności ciepłej wody 1000 m3 wraz układem sterownia i automatyki oraz uznanie, że Electrum wykazał spełnianie warunku udziału w zakresie doświadczenia, o którym mowa w rozdz. 4. ust. 4.1. lit. d) tiret drugie
i trzecie SWZ z uwagi na to, że podmiot udostępniający zasoby doświadczania nie wykonał w ramach wskazanego wykonania referencyjnego pełnego projektowania wykonawczego oraz wykonania sterowania i automatyki akumulatora ciepła;

3)zaniechaniu odrzucenia oferty konsorcjum wykonawców działających pod firmami Miko-Tech Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łaziskach Górnych oraz Smart EPC spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gliwicach (dalej jako „Konsorcjum Mikotech”) w związku ze złożeniem tej oferty w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji polegającym na rozpowszechnianiu wprowadzających w błąd informacji
o podmiocie udostępniającym zasoby co do dysponowania przez ten podmiot doświadczeniem polegającego na wykonaniu przez ten podmiot magazynu ciepła
o pojemności ciepłej wody 1000 m3 wraz układem sterownia i automatyki oraz uznanie, że Konsorcjum Mikotech wykazał spełnianie warunku udziału w zakresie doświadczenia,
o którym mowa w rozdz. 4. ust. 4.1. lit. d) tiret drugie i trzecie SWZ z uwagi na to, że podmiot udostępniający zasoby – doświadczania, nie wykonał w ramach wskazanego wykonania referencyjnego zadania polegającego na wykonaniu magazynu ciepła o pojemności wodnej co najmniej 2 000 m3 z układem sterowania i automatyki wraz z wykonaniem dokumentacji projektowej wykonawczej i powykonawczej, którego zakres obejmował zaprojektowanie, dostawę, budowę i montaż oraz uruchomienie i wykonanie w/w magazynu ciepła tj. doświadczenie zdobyte przez SOLID Solar Energy Systems GmbH podczas realizacji inwestycji pn.: „Ogrzewanie lokalne centrala grzewcza Herret”.

Odwołujący zaskarżonym czynnościom i zaniechaniom zamawiającego zarzucił:

1)naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp w związku z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia
16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1233, dalej jako „UZNK”) przez zaniechanie odrzucenia oferty ABI jako złożonej w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji polegającym na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji o dysponowaniu przez podmiot udostępniający zasoby TDCC Sp. z o.o. (dalej jako „TDC”) doświadczenia spełniającego warunki udziału w zakresie doświadczenia,
o których mowa w rozdz. 4. Ust. 4.1. lit. d) tiret drugie i trzecie SWZ, podczas kiedy
w ramach wskazanego wykonania referencyjnego podmiot udostępniający zasoby nie zrealizował pełnego projektowania wykonawczego, dokumentacji powykonawczej oraz sterowania i automatyki akumulatora ciepła;

ewentualnie, w przypadku nieuznania za zasadne powyższego zarzutu zaniechania odrzucenia oferty ABI

2)naruszenie art. 128 ust 1 Pzp polegające na zaniechaniu wezwania ABI do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych w celu wykazania spełniania warunków udziału,
o których mowa w rozdz. 4. Ust. 4.1. lit. d) tiret drugie i trzecie SWZ z uwagi na to, że wskazany w celu wykazania ww. warunków udziału podmiot udostępniający zasoby TDC nie zrealizował pełnego zakresu projektowania wykonawczego oraz robót pozwalających na uznanie, że dysponuje wymaganym doświadczeniem;

3)naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 7) ustawy Pzp w związku z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia
16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1233, dalej jako „UZNK”) przez zaniechanie odrzucenia oferty Electrum jako złożonej
w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji polegającym na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji o dysponowaniu przez TDC jako podmiot udostępniający zasoby doświadczenia spełniającego warunki udziału w zakresie doświadczenia, o których mowa w rozdz. 4. Ust. 4.1. lit. d) tiret drugie i trzecie SWZ, podczas kiedy w ramach wskazanego wykonania referencyjnego podmiot udostępniający zasoby nie zrealizował pełnego projektowania wykonawczego oraz sterowania i automatyki akumulatora ciepła;

ewentualnie, w przypadku nieuznania za zasadne powyższego zarzutu zaniechania odrzucenia oferty Electrum;

4)naruszenie art. 128 ust 1 Pzp polegające na zaniechaniu wezwania Electrum do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych w celu wykazania spełniania warunków udziału, o których mowa w rozdz. 4. ust. 4.1. lit. d) tiret drugie i trzecie SWZ z uwagi na to, że wskazany w celu wykazania ww. warunków udziału podmiot udostępniający zasoby nie zrealizował pełnego zakresu projektowania wykonawczego oraz robót pozwalających na uznanie, że dysponuje wymaganym doświadczeniem;

5)naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 7) ustawy Pzp w związku z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia
16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1233, dalej jako „UZNK”) przez zaniechanie odrzucenia oferty Konsorcjum Mikotech jako złożonej
w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji polegającym na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji o dysponowaniu przez podmiot udostępniający zasoby doświadczenia spełniającego warunki udziału w zakresie doświadczenia, o których mowa
w rozdz. 4. ust. 4.1. lit. d) tiret drugie i trzecie SWZ, podczas kiedy w ramach wskazanego wykonania referencyjnego podmiot udostępniający zasoby nie zrealizował akumulatora ciepła o wymaganych parametrach wraz z projektowaniem wykonawczym, dokumentacją powykonawczą oraz sterowaniem i automatyką;

ewentualnie, w przypadku nieuznania za zasadne powyższego zarzutu zaniechania odrzucenia oferty Konsorcjum;

6)naruszenie art. 128 ust 1 Pzp polegające na zaniechaniu wezwania Konsorcjum Mikotech do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych w celu wykazania spełniania warunków udziału, o których mowa w rozdz. 4. ust. 4.1. lit. d) tiret drugie i trzecie SWZ
z uwagi na to, że wskazany w celu wykazania ww. warunków udziału podmiot udostępniający zasoby nie zrealizował dokumentacji projektowej wykonawczej, powykonawczej oraz nie wykonał akumulatora ciepła o wymaganych parametrach wraz ze sterowaniem i automatyką pozwalających na uznanie, że dysponuje wymaganym doświadczeniem;

Odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu:

1)unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu z 19.03.2025 roku;

2)powtórzenia czynności badania i oceny ofert w postępowaniu oraz

3)nakazanie odrzucenia oferty ABI na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 7) Pzp jako złożonej
w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji opisanego w art. 14 ust. 1 UZNK ewentualnie nakazanie wezwania ABI do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych w celu wykazania spełniania warunków udziału, o których mowa w rozdz. 4. ust. 4.1. lit. d) tiret drugie i trzecie SWZ;

4)nakazanie odrzucenia oferty Electrum na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 7) Pzp jako złożonej w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji opisanego w art. 14 ust. 1 UZNK ewentualnie nakazanie wezwania Electrum do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych
w celu wykazania spełniania warunków udziału, o których mowa w rozdz. 4. ust. 4.1. lit. d) tiret drugie i trzecie SWZ;

5)nakazanie odrzucenia oferty Konsorcjum Mikotech na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 7) Pzp jako złożonej w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji opisanego w art. 14 ust. 1 UZNK ewentualnie nakazanie wezwania Konsorcjum Mikotech do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych w celu wykazania spełniania warunków udziału, o których mowa
w rozdz. 4. ust. 4.1. lit. d) tiret drugie i trzecie SWZ;

6)zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego kosztów postępowania, w tym kosztów reprezentacji wg przedstawionych na rozprawie rachunków.

Izba ustaliła i zważyła, co następuje:

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.

Izba ustaliła, że przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosili następujący wykonawcy:

1.wykonawca Electrum Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Białymstoku,

2.wykonawca AB Industry Spółka Akcyjna z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim,

3.wykonawcy wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: MIKO-Tech Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łaziskach Górnych oraz SMART EPC Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Gliwicach.

Zgłoszenia spełniały warunki określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.

Zamawiający w piśmie z dnia 17 kwietnia 2025 r. wniósł o oddalenie odwołania w całości.

Odwołujący w piśmie z 17 kwietnia 2025 r. oświadczył, że cofa odwołanie w całości.

Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże
z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.

Stosownie do art. 568 pkt. 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Cofnięcie odwołania jest nieograniczonym uprawnieniem odwołującego do czasu zamknięcia rozprawy.

Skuteczne cofnięcie odwołania znosi wszelkie skutki prawne związane z jego wniesieniem.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Odwołujący wycofał odwołanie przed dniem, na który zostało wyznaczone posiedzenie
w przedmiotowej sprawie. Odwołujący uiścił wpis w wysokości 20 000 zł, do zwrotu pozostała wobec powyższego kwota 18 000 zł, o czym orzeczono w pkt. 2 sentencji.

Uwzględniając powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Przewodnicząca: …………………………