Wyrok KIO KIO 1228/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1228/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 09.04.2026
- Przewodniczący
- Irmina Pawlik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Olsztyn
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1228/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 9 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie z siedzibą w Olsztyn w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: błąd w obliczeniu ceny, odwołanie, umorzenie postępowania odwoławczego, wartość zamówienia, zamawiający. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 10, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 522 ust. 1, art. 557, art. 575, art. 568 pkt 3, art. 525 ust. 1.
Istota sprawy
zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z treścią art. 522 ust. 1 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie pr...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1228/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 9 kwietnia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Irmina Pawlik
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników w dniu 9 kwietnia 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 16 marca 2026 r. przez wykonawcę JOL-MARK sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy JOL-MARK sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach kwoty 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: ………………….………
Sygn. akt: KIO 1228/26
U z a s a d n i e n i e
ZamawiającySzpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie (dalej jako „Zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego pn. „wytwarzanie i dostawa posiłków dla pacjentów SK MSWiA z W-MCO w Olsztynie (wewnętrzny identyfikator: ZPZ-68/11/25). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 11 grudnia 2025 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej S: 239/2025 pod numerem 824189-2025. Do ww. postępowania o udzielenie zamówienia zastosowanie znajdują przepisyustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej „ustawa Pzp”). Wartość szacunkowa zamówienia przekracza progi unijne, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.
W dniu 16 marca 2026 r. wykonawca JOL-MARK sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach (dalej jako „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec wyboru oferty wykonawcy Firma Cateringowa "GUSTO" E.M. jako najkorzystniejszej oraz zaniechania odrzucenia oferty ww. wykonawcy jako zawierającej błąd w obliczeniu ceny lub kosztu. Odwołujący zarzucił naruszenie przez Zamawiajacego:
1.art. 226 ust. 1 pkt 10) ustawy Pzp w zw. z art. 41 ust. 2 i 12f w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2) w zw. z art. 29a ust. 6 pkt 2) ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm., dalej jako „ustawa o VAT”) poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy Firma Cateringowa "GUSTO" E.M. jako zawierającej błędy w obliczeniu ceny lub kosztu z tego powodu, że wykonawca w formularzu ofertowym składanym wraz z ofertą wskazał, że opakowania jednorazowe, będące jednym z przedmiotów zamówienia nierozerwalnie związanym z usługą kompleksowego żywienia pacjentów opodatkowane są stawką 23% podatku od towarów i usług VAT, natomiast taka dostawa opakowań jednorazowych związana z usługami żywienia zgodnie z przepisami ustawy o VAT objęta jest stawką 8% VAT;
2.art. 239 ust. 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1)-3) w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy Pzp poprzez wybór oferty wykonawcy Firma Cateringowa "GUSTO" E.M. jako oferty najkorzystniejszej, w sytuacji gdy oferta tego wykonawcy podlegała odrzuceniu jako zawierająca błędy w obliczeniu ceny lub kosztu.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, odrzucenie oferty wykonawcy Firma Cateringowa "GUSTO" E.M. jako zawierającej błędy w obliczeniu ceny lub kosztu, dokonanie ponownego badania i oceny ofert, dokonanie ponownego wyboru oferty najkorzystniejszej.
Zamawiający w dniu 8 kwietnia 2026 r. złożył pismo, w którym poinformował, że uwzględnia odwołanie w całości.
Izba ustaliła ponadto, że Zamawiający 17 marca 2026 r. za pośrednictwem platformy zakupowej przekazał wykonawcom odwołanie, wzywając wykonawców do przystąpienia do postępowania odwoławczego. W terminie wynikającym z art. 525 ust. 1 ustawy Pzp do postępowania odwoławczego nie zgłoszono przystąpień.
Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 ustawy Pzp.
Zgodnie z treścią art. 522 ust. 1 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W przedmiotowym postępowaniu odwoławczym Zamawiający uwzględnił zarzuty odwołania w całości, natomiast do postępowania odwoławczego po jego stronie nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca. Powyższe wyczerpuje dyspozycję ww. przepisu i obliguje Izbę do umorzenia postępowania odwoławczego, co powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego kwoty 15 000 zł uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Przewodnicząca: ……………………………….