Wyrok KIO KIO 1261/22
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1261/22
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 18.05.2022
- Przewodniczący
- Robert Skrzeszewski
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (uwzględnienie zarzutów)
Zamawiający
- Nazwa
- Miasto Poznań
- Miejscowość
- Poznań
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1261/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 18 maja 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Poznań z siedzibą w Poznań w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
Krajowa Izba Odwoławcza rozpoznając przedmiotowe odwołanie na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron stwierdziła, że postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie przepisu art. 522 ust.1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 wraz ze zm.), zwanej dalej ustawą Pzp. W dniu 18 maja 2022 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1261/22
POSTANOWIENIE
z dnia 18 maja 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Robert Skrzeszewski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników w dniu 18
maja 2022 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w
dniu 9 maja 2022 r. przez wykonawcę Budimex S.A. z siedzibą w Warszawie w
postępowaniu prowadzonym przez Miasto Poznań
przy udziale
A. wykonawcy PORR z siedzibą w Warszawie zgłaszającego
swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego o sygn. akt: KIO 1261/22 po
stronie Odwołującego,
B. wykonawcy Most sp. z o.o. z siedzibą w Sopocie zgłaszającego
swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego o sygn. akt: KIO 1261/22 po
stronie Odwołującego
postanawia:
1. umorzyć postępowanie odwoławcze,
2. znieść koszty postępowania odwoławczego wzajemnie i nakazać zwrot z
rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Budimex S.A. z siedzibą w
Warszawie kwoty 20 000 zł (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej
uiszczony wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust.1 i 580 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo
zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 wraz ze zm.) na niniejsze
postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za
pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:.............................
Sygn. akt: KIO 1261/22
Zamawiający: Miasto Poznań wszczął postępowanie o udzielenie zamówienia
publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Wykonanie prac budowlanych wraz z
opracowaniem projektów wykonawczych Zadania Inwestycyjnego pn.: „Budowa kładki
pieszorowerowej nad rzeką Wartą oraz Cybiną pomiędzy Berdychowem, Ostrowem
Tumskim oraz Chwaliszewem”, znak sprawy: PIM/04/22/ZP25/2016-86.
Przedmiotowe zamówienie zostało ogłoszone w dniu 27 kwietnia 2022 r. w Dzienniku
Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 2022/S 082-220006.
Nie zgadzając się z niektórymi postanowieniami ogłoszenia i Specyfikacji Warunków
Zamówienia, zwanej dalej SWZ Odwołujący: Budimex S.A. z siedzibą w Warszawie w dniu 9
maja 2022 r. wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej na czynność
Zamawiającego podjętą w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego
określonego powyżej, polegającą na ukształtowaniu warunków udziału w postępowaniu w
zakresie zdolności technicznej i zawodowej oraz kryterium oceny ofert naruszający przepisy
ustawy Prawo zamówień publicznych tj. w szczególności w sposób nadmierny i
nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia, a w konsekwencji naruszający zasadę
uczciwej konkurencji.
Odwołujący zarzucił, że Zamawiający swoim działaniem naruszył następujące
przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021
r., poz. 1129 wraz ze zm.), zwanej dalej ustawą Pzp lub Pzp, a w szczególności:
1) przepis art. 16 ustawy Pzp oraz przepis art. 112 ust. 1 ustawy Pzp poprzez
ukształtowanie wymogów dotyczących doświadczenia osoby kierowanej na stanowisko:
a) Koordynatora zespołu projektowego - poprzez m.in. brak możliwości
posiadania uprawnień mostowych, wymogu posiadania doświadczania wykonania aż 6
projektów, w tym aż 2 projektów wykonawczych oraz ograniczenia doświadczenia w
wykonanych projektach dot. rozmiarów obiektu mostowego do rozpiętości przęseł (a nie jego
np. długości),
b) Projektanta branży mostowej - poprzez m.in. ograniczenie doświadczenia w
wykonanych projektach dot. rozmiarów obiektu mostowego do rozpiętości przęseł (a nie jego
np. długości),
c) Projektanta robót sanitarnych - poprzez m.in. ograniczenie doświadczenia w
zakresie projektowania odwodnienia mostowego, kiedy na obiekcie mostowym odwodnienia
projektuje projektant mostowy,
d) Kierownika budowy - poprzez m.in. brak możliwości posiadania doświadczenia
w wykonywaniu funkcji kierownika robót mostowych, wymogu doświadczania wykonania aż 4
budów oraz ograniczenia doświadczenia w wykonanych obiektów tylko jednego na jeden
kontrakt (inwestycję), w przypadku gdy na niektórych dużych inwestycjach/zadaniach można
wykonywać kilka tego typu, rozmiaru i wartości obiektów,
e) Kierownika robót w specjalności mostowej - poprzez m.in. brak możliwości
posiadania uprawnień mostowych i wymogu posiadania doświadczania w wykonaniu robót
mostowych (a nie drogowych) i sprawowaniu funkcji kierownika robót mostowych,
f) Kierownika robót w specjalności drogowej - poprzez m.in. wymóg posiadania
doświadczania na stanowisku inspektora nadzoru robót drogowych a nie sprawowaniu
funkcji kierownika robót branży drogowej oraz ograniczenie doświadczenie wykonaniu
jedynie minimum drogi rowerowej bez uwzględnienia podobnych/tożsamych do tych dróg -
drogi pieszo - rowerowej/chodnika,
g) Architekta - poprzez przewidzenie w ogóle wymogu dysponowania taką
osobą, w okolicznościach gdy na podczas realizacji zadania z gotową koncepcją
architektoniczną i wykonanym już nawet projektem budowlanym, dysponowanie taką osobą
(w odróżnieniu do samych projektantów) jest na etapie projektowania projektu
wykonawczego i samej już realizacji zbędne, a wręcz niespotykane,
h) Archeologa - poprzez wymóg posiadania doświadczania wykonania aż 3
zakończonych kontraktów dot. nadzoru archeologicznego, w tym aż dwóch przy obiektach
znajdujących się na obszarach wpisanych do Rejestru Zabytków i co najmniej przez okres aż
12 miesięcy prowadzenia badań archeologicznych,
- tj. w sposób nieproporcjonalny w stosunku do przedmiotu zamówienia i potrzeb
Zamawiającego, co w każdym w/w przypadku z osobna oraz łącznie doprowadza do
ograniczenia uczciwej konkurencji i zasady równego traktowania wykonawców, a także
narusza zasadę proporcjonalności; tym samym może uniemożliwić zainteresowanym
Wykonawcom, w tym i Odwołującemu złożenie oferty, co stanowi naruszenie zasad
przewidzianych w ww. bezwzględnie obowiązujących przepisach Pzp;
2) przepis art. 242 ust. 2 pkt 5) w zw. z art. 16 ustawy Pzp poprzez
ukształtowanie kryterium oceny ofert w sposób niemający wpływu na jakość wykonania
zamówienia, a jednocześnie dyskryminujący doświadczenie osób, które nabyły
doświadczenie zawodowe przy budowie kilku obiektów inżynierskich lub inżynieryjnych w
ramach jednego kontraktu/inwestycji, co nie ma żadnego wpływu na jakość wykonania
zamówienia.
NI
P
Izba zważyła, co następuje.
Krajowa Izba Odwoławcza rozpoznając przedmiotowe odwołanie na posiedzeniu
niejawnym bez udziału stron stwierdziła, że postępowanie odwoławcze należało umorzyć na
podstawie przepisu art. 522 ust.1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień
publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 wraz ze zm.), zwanej dalej ustawą Pzp.
W dniu 18 maja 2022 r. przed wyznaczoną rozprawą do siedziby Krajowej Izby
Odwoławczej wpłynęło oświadczenie Zamawiającego o uznaniu odwołania w całości.
Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z art.525 ust. 1 cyt. ustawy Pzp
Wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego w terminie 3 dni od
dnia otrzymania kopii odwołania, wskazując stronę, do której przystępuje, i interes w
uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystępuje.
Izba ustaliła, że w niniejszej sprawie zgłoszenie przystąpienia do postępowania
odwoławczego po stronie Zamawiającego nie zostało dokonane.
Zgodnie z art.522 ust.1 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez
zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć
postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników
postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod
warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w
terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub
unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem
zawartym w odwołaniu.
Orzekając o kosztach postępowania Izba wzięła pod uwagę treść przepisu art.574 i
576 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30
grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego,
ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania
Ze wskazanych przepisów wynika, iż w przypadku umorzenia postępowania
odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa w znosi się
wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty
przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie
przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do
postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez
zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu,
- w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku
Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Mając powyższe na uwadze, na zasadzie art.568 pkt 3 w związku z art. 522 ust.1
zd.1 ustawy Pzp orzeczono jak w sentencji.
Przewodniczący:.............................
5