Wyrok KIO KIO 1266/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1266/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 19 maja 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Polkowice. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, odwołanie, zamawiający, wykonawca, koszt postępowania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 17 ust. 1 pkt 2, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 4, art. 91 ust. 1, art. 91 ust. 2, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3.

Istota sprawy

Zamawiający uwzględnił zarzuty przedstawione w odwołaniu w całości. Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca. W konsekwencji Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 1 Prawa zamówień publicznych....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1266/23

POSTANOWIENIE

z dnia 19 maja 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Krzysztof Sroczyński

 

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 19 maja 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 4 maja 2023 r. przez wykonawcę L.M., prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe „LIVIA” L.M. z siedzibą w Głogowie w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego – Gminę Polkowice

postanawia:

1. umorzyć postępowanie odwoławcze,

2. znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 7 500,00 zł (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy L.M., prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe „LIVIA” L.M. z siedzibą w Głogowie,stanowiącej wpis od odwołania.

Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ………….…………


Sygn. akt: KIO 1266/23

U z a s a d n i e n i e

Gmina Polkowice (dalej: Zamawiający) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia
na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych
(Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.; dalej: Prawo zamówień publicznych albo ustawa Pzp), którego przedmiotem jest „Pielęgnacja drzew na terenie miasta i gminy Polkowice”;oznaczenie sprawy: ZP.271.13.2023.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia
28 kwietnia 2023 r., numer ogłoszenia: 2023/BZP 00197801/01.

W dniu 4 maja 2023 r. w ww. postępowaniu zostało wniesione odwołanie przez wykonawcę L.M., prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe „LIVIA” L.M. z siedzibą w Głogowie (dalej: Odwołujący).

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenia art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp oraz art. 17
ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 99 ust. 1 i 4 ustawy Pzp w zw. z art. 91 ust. 1 i 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wydzielenia prac pielęgnacyjnych oraz podlewania, od prac związanych z usługami arborystycznymi.

W konsekwencji tak postawionych zarzutów odwołania Odwołujący wnosił o „o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu, aby dokonał wydzielenia do osobnej części postępowania prac związanych z pielęgnacją drzew, tj.:

a) wykonanie mis wokół drzew,

b) poprawienie brzegów odchwaszczenie i spulchnianie mis wokół drzew,

c) uzupełnienie mis kora ogrodową/zrębkami,

d) wymiana palików, poprzeczek i wiązań stabilizujących drzewo

e) poprawa palików, poprzeczek i wiązań stabilizujących drzewo,

f) demontaż palików, poprzeczek i wiązań stabilizujących drzewo,

g) montaż/uzupełnienie poprzeczek i wiązań stabilizujących drzewo,

h) nawożenie drzew,

i) podlewanie drzew”.

Izba ustaliła, że do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej nie wpłynęło żadne zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego.

W dniu 11 maja 2023 r., przed otwarciem rozprawy, Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie uwzględnił zarzuty przedstawione w odwołaniu w całości.

Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje.

Zamawiający uwzględnił zarzuty przedstawione w odwołaniu w całości. Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.

W konsekwencji Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 1 Prawa zamówień publicznych. Zgodnie z przywoływanym przepisem, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego pod warunkiem, że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca.

Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Prawo zamówień publicznych, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522 Prawa zamówień publicznych.

W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 1 i art. 568 pkt 3 Prawa zamówień publicznych, postanowiła jak w sentencji.

Izba orzekła o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego i nakazała zwrot Odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, stosownie do przepisu § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).

Przewodniczący: ………….…………