Wyrok KIO KIO 132/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 132/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 30.01.2023
- Przewodniczący
- Monika Kawa-Ogorzałek
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Bydgoszcz
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 132/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 30 stycznia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: certyfikat, kryteria oceny ofert, przedmiotowe środki dowodowe, umorzenie postępowania odwoławczego, zamówienia publiczne. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 240 ust. 1, art. 240 ust. 2, art. 242 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 112 ust. 1, art. 105 ust. 1, art. 433 pkt 4, art. 106 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c), art. 107 ust. 3, art. 522 ust. 3, art. 568 pkt 3, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
Zgodnie z art. 522 ust. 3 Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przyst...
Treść dokumentu
Pobierz PDFPOSTANOWIENIE
z dnia 30 stycznia 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:M.K.
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron postępowania w dniu 30 stycznia 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
16 stycznia 2023 r. przez wykonawcę – IZAN+ Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie
w postępowaniu prowadzonym przez Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza
w Bydgoszczy
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze,
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 15 000 zł 00 gr(słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 t.j.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący :………………………………
UZASADNIENIE
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy (dalej: „Zamawiający”) prowadzi na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm. dalej: „Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia pn. „Świadczenie usługi kompleksowego utrzymania czystości, higieny, transportu wewnętrznego oraz czynności pomocowych na terenie Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 2023/S 003-006124.
W dniu 16 stycznia 2023r. wykonawca - IZAN+ Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1. art. 240 ust. 1 i 2 Pzp w zw. z art. 242 ust. 1 Pzp. w zw. art. 16 pkt 1-3 Pzp
a) poprzez określenie w XIX rozdziale "Opis kryteriów, którymi zamawiający będzie się kierował przy wyborze oferty, wraz z podaniem wag tych kryteriów i sposobu oceny ofert" Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej jako: SWZ) kryterium Parametry jakościowe – na podstawie deklaracji Wykonawcy w Formularzu podczas gdy: Zamawiający określił sposób weryfikacji kryterium - Parametry jakościowe jako stanowiące obietnicę, co prowadzi do tego, że nie jest możliwe właściwe porównanie ofert a kryterium to jest całkowicie nieweryfikowalne;
b) Zamawiający określił pozacenowe kryterium oceny ofert podkryterium - Zachowanie ciągłości realizacji usługi. Wyposażenie zamienne sprzętu do realizacji usługi na skutek awarii, zepsucia, w sposób niejasny, nieprecyzyjny albowiem nie jest wiadome, którego sprzętu dotyczy czas wymiany.
2. art. 112 ust.1 Pzp w związku z art. 105 ust. 1 Pzp w związku z art. 16 pkt 1 Pzp poprzez skonstruowanie warunku udziału w zakresie dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia w sposób umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia;
3. art. 433 pkt 4 Pzp poprzez art. 433 pkt 4 Pzp przez określenie w projektowanych postanowieniach umowy klauzuli przewidującej po stronie Zamawiającego prawo do ograniczenia zakresu zamówienia bez wskazania minimalnej wartości lub wielkości świadczenia stron;
4. art. 4 i 5 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym (DZ. U. 2018 poz. 2191 ze zm.) poprzez zastrzeżenie w § 12 ust. 2 w załączniku Nr 8 do - Projektowane postanowienia Umowy, że zamawiający wymaga dostarczania faktur w wersji elektronicznej w formie tekstowej na adres: f.., a także, że Zamawiający wymaga również dostarczenia faktury w formie papierowej podczas gdy zamawiający jest zobowiązany do posiadania konta na platformie i do odbierania od wykonawcy ustrukturyzowanych faktur elektronicznych przesłanych za pośrednictwem platformy określonej w ww. ustawie.
Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie z dnia 26 stycznia 2023 r. oświadczył, że uwzględnia zarzuty odwołania w części, tj. w zakresie:
1. Zarzutu nr II.1– naruszenia art. 240 ust. 1 i 2 Pzp w zw. z art. 242 ust. 1 Pzp. w zw. art. 16 pkt 1-3 Pzp
a) Zamawiający określa zakresy, na które mają być wystawione wymagane certyfikaty oraz wymaga przedmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie spełnienia kryterium „Parametry jakościowe”. Do Rozdziału IV SWZ dodaje ustęp 14 w brzmieniu:
14. PRZEDMIOTOWE ŚRODKI DOWODOWE
1. Zamawiający na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy Pzp żąda złożenia wraz z ofertą następujących przedmiotowych środków dowodowych:
a) Certyfikat Systemu Zarządzania Środowiskowego potwierdzający spełnienie wymagań normy ISO 14001:2015 posiadający ważność na dzień składania oferty, wystawiony przez akredytowaną jednostkę certyfikującą w co najmniej jednym z poniżej wymienionych zakresów (certyfikat może obejmować także inne, niewymienione poniżej zakresy, bez wpływu na ocenę kryterium):
•usługa utrzymania czystości w obiektach
•usługa utrzymania czystości i higieny w obiektach
•usługa utrzymania czystości, higieny i dezynfekcji
•usługa utrzymania czystości w jednostkach ochrony zdrowia
•usługa sprzątania obiektów
•usługa sprzątania i higieny w jednostkach ochrony zdrowia
•usługi utrzymania czystości w jednostkach ochrony zdrowia, transportu wewnętrznego oraz pomocy przy pacjencie
•usługi administracyjno-porządkowe obiektów oraz terenów zewnętrznych, żywienie zbiorowe i catering,
•usługi administracyjno-porządkowe obiektów, żywienie zbiorowe, catering,
•usługi administracyjno–porządkowe,
•usługa opieki nad pacjentem dla podmiotów leczniczych,
•usługi pomocowe dla pacjenta,
•usługi pomocowe dla podmiotów leczniczych,
Powyższy dokument służy potwierdzeniu zgodności z kryterium określonym w opisie kryteriów oceny ofert.
b) Certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy potwierdzający spełnienie wymagań normy ISO 45001:2018 posiadający ważność na dzień składania oferty, wystawiony przez akredytowaną jednostkę certyfikującą w co najmniej jednym z poniżej wymienionych zakresów (certyfikat może obejmować także inne, niewymienione poniżej zakresy, bez wpływu na ocenę kryterium):
•usługa utrzymania czystości w obiektach
•usługa utrzymania czystości i higieny w obiektach
•usługa utrzymania czystości, higieny i dezynfekcji
•usługa utrzymania czystości w jednostkach ochrony zdrowia
•usługa sprzątania obiektów
•usługa sprzątania i higieny w jednostkach ochrony zdrowia
•usługi utrzymania czystości w jednostkach ochrony zdrowia, transportu wewnętrznego oraz pomocy przy pacjencie
•usługi administracyjno-porządkowe obiektów oraz terenów zewnętrznych, żywienie zbiorowe i catering,
•usługi administracyjno-porządkowe obiektów, żywienie zbiorowe, catering,
•usługi administracyjno–porządkowe,
•usługa opieki nad pacjentem dla podmiotów leczniczych,
•usługi pomocowe dla pacjenta,
•usługi pomocowe dla podmiotów leczniczych,
Powyższy dokument służy potwierdzeniu zgodności z kryterium określonym w opisie kryteriów oceny ofert.
c) Certyfikat Systemu Zarządzenia Jakością potwierdzający spełnienie wymagań normy ISO 9001:2015 posiadający ważność na dzień składania oferty, wystawiony przez akredytowaną jednostkę certyfikującą w co najmniej jednym z poniżej wymienionych zakresów (certyfikat może obejmować także inne, niewymienione poniżej zakresy, bez wpływu na ocenę kryterium):
•usługa utrzymania czystości w obiektach
•usługa utrzymania czystości i higieny w obiektach
•usługa utrzymania czystości, higieny i dezynfekcji
•usługa utrzymania czystości w jednostkach ochrony zdrowia
•usługa sprzątania obiektów
•usługa sprzątania i higieny w jednostkach ochrony zdrowia
•usługi utrzymania czystości w jednostkach ochrony zdrowia, transportu wewnętrznego oraz pomocy przy pacjencie
•usługi administracyjno-porządkowe obiektów oraz terenów zewnętrznych, żywienie zbiorowe i catering,
•usługi administracyjno-porządkowe obiektów, żywienie zbiorowe, catering,
•usługi administracyjno–porządkowe,
•usługa opieki nad pacjentem dla podmiotów leczniczych,
•usługi pomocowe dla pacjenta,
•usługi pomocowe dla podmiotów leczniczych,
Powyższy dokument służy potwierdzeniu zgodności z kryterium określonym w opisie kryteriów oceny ofert.
2. Zamawiający akceptuje równoważne przedmiotowe środki dowodowe jeśli potwierdzają, że oferowane usługi spełniają określone przez Zamawiającego wymagania.
3. Zgodnie z art. 107 ust. 3, przedmiotowe środki dowodowe wskazane w ust. 14 pkt 1. ppkt a), b) i c) niniejszego rozdziału SWZ nie będą podlegały uzupełnieniu, ponieważ służą potwierdzeniu zgodności z kryteriami określonymi w opisie kryteriów oceny ofert w Rozdziale XIX ust. 3 SWZ.
b) Zamawiający modyfikuje zapisy Rozdziału XIX ust. 3 SWZ w następujący sposób:
- usuwa się następujące kryteria jakościowe:
1. Zachowanie ciągłości realizacji usługi, wyposażenie zamienne sprzętu do realizacji usługi na skutek awarii, zepsucia,
2. Organizacja pracy,
3. Elektroniczny system nadzoru nad jakością i stanem realizacji usługi*
- w kryterium jakościowym wymagane będą tylko certyfikaty ISO – zmieniony zapis w Rozdziale XIX ust. 3 SWZ brzmi:
1. Zasady oceny ofert w kryterium Parametry jakościowe (PJ) - waga 40%:
Ilość punktów przyznanych za
Kryterium parametry jakościowe oferty badanej
PJ = ( ------------------------------------------------------------- x 100) x waga kryterium tj. 40 %
Maksymalna możliwa do zdobycia ilość punktów
za Kryterium parametry jakościowe, tj. 30,00
gdzie: PJ - wartość punktowa badanej oferty - Kryterium parametry jakościowe Punktacja będzie przyznana według poniższego:
L. p. | Parametry jakości | Opis Kryterium | Punktacja |
1 | Certyfikat jakości | Wykonawca posiada certyfikat ISO 14001 i będzie go utrzymywał w całym okresie realizacji usługi | TAK 10 pkt NIE 0 pkt |
2 | Certyfikat jakości | Wykonawca posiada certyfikat ISO 45001 i będzie go utrzymywał w całym okresie realizacji usługi | TAK 10 pkt NIE 0 pkt |
3 | Certyfikat jakości | Wykonawca posiada certyfikat ISO 9001 i będzie go utrzymywał w całym okresie realizacji usługi | TAK 10 pkt NIE 0 pkt |
Maksymalna możliwa do zdobycia ilość punktów za parametry jakościowe podlegające ocenie to 30,00 punktów.
Jeżeli Wykonawca oświadczy w kryterium „Parametry jakościowe”, iż posiada wskazane przez Zamawiającego certyfikaty ale nie złoży wraz z ofertą przedmiotowych środków dowodowych wskazanych w Rozdziale IV ust. 14 SWZ, oferta będzie podlegała odrzuceniu na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c) w związku z art. 107 ust. 3 ustawy Pzp.
Jeżeli Wykonawca oświadczy w kryterium „Parametry jakościowe”, iż nie posiada wskazanych przez Zamawiającego certyfikatów, otrzyma 0 pkt i nie załącza do oferty przedmiotowych środków dowodowych wskazanych w Rozdziale IV ust. 14 SWZ.
W ocenie Zamawiającego wprowadzone zmiany zapewniają Zamawiającemu zapewnienia należytej jakości oferowanej usługi, a zarazem nie ograniczają konkurencji wykonawców.
2. Zarzut nr II.2 – naruszenie Art. 112 ust.1 Pzp w związku z art. 105 ust. 1 Pzp w związku z art. 16 pkt 1 Pzp
Zamawiający zmienia postanowienie Rozdziału X pkt 3 ppkt 6 na następujące:
„6) Wykaz osób skierowanych przez Wykonawcę do realizacji zamówienia publicznego wraz z informacjami na temat ich doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia publicznego a także zakresu wykonywanych przez nie czynności oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami oraz załączeniem referencji bądź innych dokumentów sporządzonych przez podmiot, na rzecz którego usługi zostały wykonane potwierdzających, że usługa w okresie nadzoru i koordynowania usługi przez wskazaną osobę kadry kierowniczej z doświadczeniem w realizacji funkcji koordynatora była wykonana należycie oraz załączeniem referencji bądź innych dokumentów sporządzonych przez podmiot, na rzecz którego usługi zostały wykonane potwierdzających, że usługa w okresie nadzoru i koordynowania przez wskazaną osobę kadry kierowniczej z doświadczeniem w realizacji funkcji Kierownika Obiektu była wykonana należycie.”
3. Zarzut II.3 – naruszenie art. 433 pkt 4 Pzp poprzez art. 433 pkt 4 Pzp. Zamawiający zmienia § 12 ust 14 Załącznika nr 8 do SWZ poprzez dodanie zdania kolejnego we wspomnianym ust. o następującym brzmieniu:
„Minimalna gwarantowana wielkość zamówienia wynosi 90% wynagrodzenia brutto wykonawcy określonego w § 12 ust. 1 umowy, według stanu na dzień jej zawarcia.”
4. Zarzut II.4 – naruszenie art. 4 i 5 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym
Zmiana §12 ust. 2 Załącznika nr 8 do SWZ – na następującą treść:
„Wynagrodzenie płatne będzie na podstawie faktury VAT za okresy miesięcznie z dołu w wysokości 1/48 kwoty o której mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu, począwszy od dnia 1.06.2023 r., z uwzględnieniem postanowień ust. 14. Faktura wynikająca z realizacji umowy powinna zawierać numer umowy oraz numery zamówień (w opisie merytorycznym). Fakturę można przesłać Zamawiającemu na adres e-mail: ef. lub za pomocą platformy PEF dostępnej na stronie https://efaktura.gov.pl/ (numer indentyfikacyjny skrzynki odbiorczej Zamawiającego: PL5542231069).”
Odwołujący w piśmie z dnia 26 stycznia 2023r. oświadczył, że wycofuje pozostałe zarzuty odwołania i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego.
Izba ustaliła, że w dniu 19 stycznia 2023r. do postępowania odwoławczego po stronie Odwołującego przystąpienie zgłosił wykonawca Impel Facility Services Sp. z o.o. Izba uznała jednak, że do przystąpienia wykonawca nie załączył dokumentu potwierdzającego przekazanie kopii zgłoszenia przystąpienia zamawiającemu oraz wykonawcy wnoszącemu odwołanie, który to obowiązek wynika z przepisu art. 525 ust. 2 Pzp. W związku z powyższym Izba uznała zgłoszenie przystąpienia za nieskuteczne.
Po stronie Zamawiającego do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Zgodnie z art. 522 ust. 3 Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu w zakresie uwzględnionych zarzutów.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 3 Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 tejże ustawy.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U.
z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodniczący: ………………………….