Wyrok KIO KIO 1360/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1360/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 15.04.2026
- Przewodniczący
- Irmina Pawlik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Wędrzyn
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1360/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 15 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez 45 Wojskowy Oddział Gospodarczy z siedzibą w Wędrzyn w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie, naruszenie, kryteria oceny ofert, termin składania ofert. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 99 ust. 4, art. 99 ust. 5, art. 99 ust. 6, art. 112 ust. 1, art. 284, art. 242 ust. 2 pkt 5, art. 240 ust. 2, art. 239 ust. 2, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1360/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 15 kwietnia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Irmina Pawlik
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 15 kwietnia 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 23 marca 2026 r. przez wykonawcę Centrum Kształcenia Biznesu sp. z o.o. z siedzibą w Pabianicach w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego 45 Wojskowy Oddział Gospodarczy z siedzibą w Wędrzynie
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Centrum Kształcenia Biznesu sp. z o.o. z siedzibą w Pabianicach kwoty 6750 zł 00 gr (sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: …………………….………
Sygn. akt: KIO 1360/26
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający 45 Wojskowy Oddział Gospodarczy z siedzibą w Wędrzynie (dalej jako „Zamawiający”), prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym na usługę szkolenia z języka angielskiego dla 17BZ z języka angielskiego na rok 2026/2027 (wewnętrzny identyfikator: 8/TP/2026). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 11 marca 2026 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2026/BZP 00150789. Do ww. postępowania o udzielenie zamówienia zastosowanie znajdują przepisyustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej „ustawa Pzp”). Wartość szacunkowa zamówienia nie przekracza progów unijnych, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.
W dniu 23 marca 2026 r. wykonawca Centrum Kształcenia Biznesu sp. z o.o. z siedzibą w Pabianicach (dalej jako „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec zmiany SWZ z 18 marca 2026 r. Odwołujący zarzucił naruszenie przez Zamawiającego:
1.art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp poprzez naruszenie zasady uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców;
2.art. 99 ust. 4-6 ustawy Pzp poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób utrudniający uczciwą konkurencję;
3.art. 112 ust. 1 ustawy Pzp poprzez określenie warunku udziału w postępowaniu w sposób nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia;
4.art. 284 ustawy Pzp poprzez zignorowanie wniosku o zmianę SWZ. W dniu 18 marca 2026 r. Zawiadamiający złożył formalny wniosek o zmianę treści SWZ, wskazując na powyższe nieprawidłowości. Zamawiający nie dał żadnej odpowiedzi, nie dokonał modyfikacji SWZ ani nie przedstawił uzasadnienia swojego stanowiska;
5.art 242 ust. 2 pkt 5 w zw. z art. 240 ust. 2 ustawy Pzp poprzez przyjęcie pozacenowego kryterium oceny ofert odnoszącego się do organizacji i kwalifikacji personelu w sposób niemający obiektywnego związku z jakością przedmiotu zamówienia i nieproporcjonalny do uzasadnionych potrzeb Zamawiającego, czym naruszono wymóg ścisłego powiązania kryteriów z przedmiotem zamówienia oraz zakaz dyskryminacji wykonawców;
6.art. 239 ust. 2 Pzp poprzez narzucenie Wykonawcy certyfikatów jakości w sposób, który nie zapewnia wyboru oferty o najlepszym stosunku jakości do ceny, a w konsekwencji może prowadzić do nieuzasadnionego preferowania droższej oferty niegwarantującej istotnie lepszej jakości usługi.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu w szczególności zmiany SWZ w sposób wskazany w odwołaniu oraz przedłużenia terminu składania ofert.
Odwołujący 10 kwietnia 2026 r. złożył pismo zawierające oświadczenie o wycofaniu odwołania w całości.
Izba wskazuje, że zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Izby.
Mając na uwadze powyższe Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu, tj. kwoty 6750 zł.
Przewodnicząca: …………………….………