Wyrok KIO KIO 1363/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1363/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 5 maja 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa - 26 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Zegrzu z siedzibą w Zegrze w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie publiczne, zamawiający, wykonawca, przystąpienie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 224 ust. 1, art. 224 ust. 3 pkt 4, art. 226 ust. 1 pkt 4, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 128 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 522 ust. 2, art. 568 pkt 3, art. 553 zd. 2, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, ‎ że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1363/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dn. 5 maja 2025 roku

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Katarzyna Poprawa

Protokolant:  Patryk Pazura

na posiedzeniu z udziałem stron oraz uczestnika postępowania odwoławczego w dniu
5 maja 2025 roku w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 8 kwietnia 2025 roku przez wykonawcę Omerto Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdyniw postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Skarb Państwa-26 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Zegrzu

Uczestnik po stronie zamawiającego:

wykonawca Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno-Ściekowej Gea-Nova Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Płochocinie

postanawia:

1. umarza postępowania odwoławcze

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
wykonawcyOmerto Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdyni kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:……………..…………


Sygn. akt: KIO 1363/25

Uzasadnienie

Zamawiający – Skarb Państwa - 26 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Zegrzu prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na „Utrzymanie w ciągłym ruchu urządzeń, sieci wodociągowych, stacji uzdatniania wody oraz sieci kanalizacyjnych, oczyszczalni ścieków, kolektorów odpływowych z odcinkiem rowu melioracyjnego na terenie kompleksu wojskowego Celestynów” nr sprawy: ZP/7/2024.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień PublicznychOgłoszenie nr 2025/BZP 00143067/01 z dnia 2025-03-12.

Postępowanie prowadzone jest w trybie podstawowym bez przeprowadzenia negocjacji, zgodnie z ustawą dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1320) dalej zwaną „Ustawą Pzp” lub „ustawą”.

W dniu 8 kwietnia 2025 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało wniesione odwołanie przez wykonawcę Omerto Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni (zwanego dalej „Odwołującym”).

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1.art. 224 ust 1 w związku z art. 224 ust. 3 pkt 4) poprzez niewezwanie do wyjaśnień
w zakresie RNC w odniesieniu do zaproponowanej stawki godzinowej przez
Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno-Ściekowej GEA- NOVA SP. Z.O O ul. Leśna 1 ,
05-860 Płochocin,

2.art. 226 ust. 1 pkt 4) i 8) pzp w związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 września 2024 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz
wy-sokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. (Dz.U. 2024 poz. 1362) poprzez
za-niechanie odrzucenia oferty Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno-Ściekowej
GEA- NOVA SP. Z.O O ul. Leśna 1 , 05-860 Płochocin mimo, iż wykonawca zaoferował stawkę 1 roboczogodziny niezgodną z obowiązującymi przepisami a w konsekwencji cena tego wykonawcy jest ceną rażąco niską,

3.naruszenie art. 128 ust. 1 pzp w związku z par. 9 ust. 1 pkt 2) Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz
innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy
z dnia 23 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2415) poprzez brak wezwania
do przedłożenia prawidłowych i spełniających wymogi ww. rozporządzenia podmiotowych środków dowodowych w postaci dowodów określających, czy usługi zostały wykonane lub są wykonywane należycie.

Wobec powyższego Odwołujący wniósł onakazanie Zamawiającemu:

1) unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;

2) powtórzenia czynności badania i oceny oferty z uwzględnieniem zarzutów odwołania;

3) obciążenie kosztami postępowania odwoławczego Zamawiającego;

Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:

Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła,
że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.

Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosili przystąpienie wykonawca Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno-Ściekowej Gea-Nova Spółka

z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Płochocinie (zwany dalej Przystępującym).

Zamawiający pismem z dnia 29 kwietnia 2025 roku (wpływ do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 30 kwietnia 2025 roku) złożył stanowisko, w którym oświadczył, że przed otwarciem rozprawy uwzględnia w całości zarzuty podniesione w odwołaniu, które zostało wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej dnia 8.04.2025 r. przez odwołującego – wykonawcę Omerto sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni.

Zamawiający zgodnie z art. 522 ust. 1 zdanie drugie Pzp, wykona, powtórzy lub unieważni czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniami zawartymi
w odwołaniu. Informacja o uwzględnieniu zarzutów została przekazana odwołującemu oraz przystępującemu.

Podczas posiedzenia w dniu 5 maja 2025 roku Przystępujący oświadczył, że nie wnosi sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu.

W zaistniałych okolicznościach, w związku z uwzględnieniem przez Zamawiającego
w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i brakiem wniesienia sprzeciwu przez zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 2 Pzp.

Zgodnie z treścią art. 522 ust. 2 ustawy Pzp Jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu
co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności
w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

W konsekwencji mając na względzie okoliczności niniejszej sprawy, orzeczono jak w sentencji na podstawie przepisu art. 568 pkt 3) ustawy Pzp, umarzając postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 Pzp.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020r., poz. 2437 ze zmianami).

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.

Przewodniczący: …..….………………………