Wyrok KIO KIO 1370/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1370/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 6 maja 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Sulejów z siedzibą w Sulejów w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, odwołanie, zamówienie, zasada równego traktowania wykonawców, zasada uczciwej konkurencji. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 99 ust. 1, art. 106 ust. 1, art. 16, art. 436 pkt 1, art. 281 ust. 1 pkt 6, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 8, art. 568 pkt 1, art. 568 pkt 2, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 557.

Istota sprawy

Izba umarza postępowanie odwoławcze w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. W związku z dokonaną przez Zamawiającego czynnością dotyczącą zmiany treści SWZ, Izba uznała, że postępowanie odwoławcze stało się zbędne, w zakresie zarzutu 1 i 3 wskazanego w odwołaniu, gdyż przedmiot zaskarżenia, jego substrat ustał, ponieważ Zamawiający po wniesieniu odwołania zmienił treść SWZ....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 1370/25

 

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 06 maja 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Joanna Stankiewicz-Baraniak

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 06 maja 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 09 kwietnia 2025 r. przez wykonawcę Z.Ć. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Zakład Usług Hydrauliczno - Budowlanych Z.Ć. w Biszczy 292b (23-425 Biszcza) w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Gminę Sulejów ul. Konecka 42 (97-330 Sulejów)

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 10 000 zł 00 gr (dziesięć tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Z.Ć. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Zakład Usług Hydrauliczno - Budowlanych Z.Ć. w Biszczy 292b, stanowiącej uiszczony wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca: ……………………

Sygn. akt KIO 1370/25

UZASADNIENIE

Gmina Sulejów(zwana dalej: „Zamawiającym”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez negocjacji pn. „Zakup i montaż przydomowych oczyszczalni ścieków”, numer postępowania: ZP.271.1.4.2025 (zwane dalej: „postępowaniem”).

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych pod nr 2025/BZP 00178030 z dnia 04 kwietnia 2025 r. Wartość zamówienia nie przekracza progów unijnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 z późn. zm.), (zwanej dalej: „Pzp” lub „ustawą Pzp”).

W dniu 09 kwietnia 2025 r. wykonawca Z.Ć. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Zakład Usług Hydrauliczno - Budowlanych Z.Ć. w Biszczy 292b(zwany dalej również: „Odwołującym”) wniósł odwołanie, wobec warunków zamówienia ustalonych przez Zamawiającego w postępowaniu.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1.art. 99 ust. 1 Pzp w zw. z art. 106 ust. 1 Pzp w zw. z art. 16 Pzp w zw. z art. 43 i art. 45 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylającego dyrektywę Rady 89/106/EWG (dalej jako „Rozporządzenie“) poprzez wskazanie w dokumentach zamówienia, że Zamawiający wymaga, aby wszystkie badania na zgodność z normą, w tym w zakresie parametru wodoszczelności, wytrzymałości, efektywności oczyszczania i trwałości materiału były dokonywane przez laboratorium notyfikowane oraz, aby raporty z badań wykonane były przez jednostki notyfikowane, a więc nie dopuszcza możliwości wykonywania ww. badań i raportów przez inne podmioty, tj. strony trzecie, spółki zależne (rozdz. 7 ust. 7.1. pkt od 1 do 4 SWZ, str. 13 i 14 SWZ, oraz ust. 2.2., str. 10 oraz ust. 9, str. 19 Programu Funkcjonalno-Użytkowego, dalej jako „PFU”), w sytuacji gdy, zgodnie z przepisami Rozporządzenia oraz utrwaloną praktyką, takie badania i raporty nie są wykonywane przez laboratoria notyfikowane, tylko zlecane są stronom trzecim, spółkom zależnym, podwykonawcom, a laboratoria notyfikowane przygotowują pełny raport z badań na podstawie wyników uzyskanych od tych podmiotów, co prowadzi do opisania przedmiotu zamówienia w sposób niejednoznaczny, nieuwzględniający wszystkich okoliczności koniecznych dla sporządzenia oferty, a także nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia i nieuzasadniony obiektywnymi potrzebami Zamawiającego, a zarazem ograniczający konkurencję i naruszający zasady proporcjonalności, przejrzystości, równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji;

2.art. 436 pkt 1 Pzp oraz art. 281 ust. 1 pkt 6 i art. 99 ust. 1, 2 i ust. 4 w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 oraz art. 387 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 8 Pzp poprzez określenie końcowego terminu realizacji zamówienia (rozdz. 4 str. 8 SWZ) datą kalendarzową oraz w sposób nieuwzględniający wszystkich wymagań i okoliczności mających wpływ na czas niezbędny do realizacji przedmiotu zamówienia i jako terminu zbyt krótkiego, nierealistycznego, a przez to nieproporcjonalnego i narzucającego ubieganie się o udzielenie zamówienia w warunkach naruszenia zasady uczciwej konkurencji oraz zasady równego traktowania wykonawców;

3.art. 5 Kodeksu cywilnego i art. 3531 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 8 Pzp poprzez wprowadzenie w dokumentacji Postępowania możliwości zmiany lokalizacji dostawy i montażu przydomowych oczyszczalni ścieków, w szczególności w przypadkach rezygnacji właścicieli gospodarstw domowych pod danym adresem lub też komplikacji w zakresie bez przewidzenia możliwości zmiany terminu realizacji zamówienia, mimo że z projektowanych postanowień umowy wynika, że komplet dokumentacji projektowej musi być przygotowany i zaakceptowany przez Zamawiającego przed przystąpieniem do realizacji robót, co może prowadzić do nadużycia pozycji Zamawiającego, który jednostronnie może zażądać przygotowania nowych dokumentacji projektowych oraz wykonania robót budowanych w nowych lokalizacjach bez limitu bez konieczności jednoczesnego przedłużenia terminu realizacji zamówienia.

Odwołujący wnosi o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu dokonania modyfikacji dokumentów zamówienia poprzez:

1.usunięcie z rozdz. 7 ust. 7.1. pkt od 1 do 4 SWZ, str. 13 i 14 SWZ, oraz ust. 2.2., str. 10 oraz ust. 9, str. 19 PFU wymogu, aby wszystkie badania na zgodność z normą, w tym w zakresie parametru wodoszczelności, wytrzymałości, efektywności oczyszczania i trwałości materiału były dokonywane przez laboratorium notyfikowane w następujący sposób:

1) raport wodoszczelności dla całego typoszeregu oferowanych oczyszczalni, a nie poszczególnych zbiorników lub oczyszczalni z innego typoszeregu, wykonanego sporządzony przez laboratorium notyfikowane, zgodnie z załącznikiem „A” normy PN EN 12566-3:2005+A2:2013, a w szczególności tablicą „A.1” przedmiotowej normy w warunkach mokrych WET;

2) raport wytrzymałości konstrukcyjnej dla oferowanych oczyszczalni (największa oczyszczalnia z typoszeregu, a nie największy pojedynczy zbiornik). W tym zakresie Zamawiający wymaga dostarczenia raportu wytrzymałości konstrukcyjnej wykonanego sporządzony przez laboratorium notyfikowane, zgodnie z załącznikiem „C6” normy PN EN 12566-3:2005+A2:2013 dla warunków suchych i mokrych, rozdział 6.2.1 , 6.2.2 wyrażona jako maksymalna dopuszczalna wysokość zasypki (M) oraz możliwości instalacji urządzenia w mokrym lub suchym miejscu, wyrażona jako WET ze wskazaniem maksymalnej wysokości lustra wody mierzonej od dna zbiornika - lub metodą obliczeniową, obejmującą najbardziej niekorzystne warunki pracy urządzenia wykonanej przez laboratorium notyfikowane zgodnie z normą PN-EN 12566-3:2005+A2:2013 rozdział 6.2.1

3) raport efektywności oczyszczania dla parametrów: BZT5 lub BZT7, ChZT, zawiesina. Uwaga: w badaniach zgodnie z rozporządzeniem trzeba podawać stężenia zanieczyszczeń ścieków surowych i oczyszczonych oraz wartość procentową. Zamawiający wymaga, aby badanie efektywności oczyszczania było wykonane przez laboratorium notyfikowane zgodnie z załącznikiem „B” normy PN EN 12566-3:2005+A2:2013 zgodnie z procedurami zawartymi w punktach od B.1 do B.5;

4) raport trwałości materiału (badanie materiału) - badanie wykonane zgodnie z rozdziałem 6.5 normy PN-EN 12566-3:2005+A2:2013, określające właściwość materiału, z którego wykonana jest oczyszczalnia. , wystawiony przez jednostkę notyfikowaną w Komisji Europejskiej.

5) 9. Wymagane załączniki

• Deklaracja Właściwości Użytkowych na zgodność z normą PN-EN 12566-3 dotycząca kompletnej oczyszczalni ścieków.

• Pełny raport z badań wykonany przez notyfikowane laboratorium - dotyczy kompletnego urządzenia. Zamawiający nie dopuszcza możliwości wykonywania badań przez laboratorium akredytowane, a jedynie potwierdzonych przez laboratorium notyfikowane. Wszystkie badania na zgodność z normą PN-EN 12566 - 3 muszą być wykonane wyłącznie przez laboratorium notyfikowane przez Komisję Europejską.

• W celu udokumentowania równoważności proponowanych oczyszczalni ścieków do przedmiotu zamówienia należy dołączyć do oferty: karty katalogowe, rysunki i opisy umożliwiające Zamawiającemu ocenę oferty.

• Deklaracja CE na sterownik oczyszczalni + opis działania.

• Aprobata Techniczna dotycząca tuneli filtracyjnych uwzględniająca, że produkt ten jest do wykorzystania w systemach oczyszczania ścieków.

• Aprobata Techniczna dotycząca drenażu rozsączającego.

2.zmianę rozdz. 4 str. 8 SWZ i odpowiednią modyfikację pozostałej części dokumentacji Postępowania poprzez wskazanie, że zamówienie zostanie zrealizowane nie później niż do dnia 31 grudnia 2025 r.;

3.zmianę projektowanych postanowień umowy poprzez dodanie przesłanki możliwości zmiany terminu realizacji zamówienia w sytuacji zmiany lokalizacji dostawy i montażu przydomowych oczyszczalni ścieków przez Zamawiającego.

Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 Pzp do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.

W dniu 29 kwietnia 2025 r. Zamawiający wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odpowiedź na odwołanie, wskazując w odniesieniu do zarzutu 1, że w dniu 18 kwietnia 2025 r. Zamawiający dokonał zmiany treści Specyfikacji Warunków Zamówienia, na dowód czego Zamawiający załączył zmiany treści Specyfikacji Warunków Zamówienia z dnia 18 kwietnia 2025 r. W kwestii zaś zarzutu 2 i 3 Zamawiający wniósł o ich oddalenie przedstawiając argumentację na poparcie swojego wniosku, z dodatkowym wskazaniem, że w odniesieniu do zarzutu 3 Zamawiający przywołał dokonane przez siebie zmiany w SWZ w treści postanowień wzoru umowy:

- w § 23 ust. 3 pkt 10 – wprowadzający przesłankę przedłużenia terminu wykonania przedmiotu umowy ze względu na zmianę lokalizacji;

a także

- w § 13 ust. 9 in fine – ograniczenia ryzyka zmniejszenia wartości zamówienia w związku ze zmiana lokalizacji do 3 %.

W dniu 05 maja 2025 r. Odwołujący wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pismo, w którym oświadczył, że cofa odwołanie z dnia 9 kwietnia 2025 r. w zakresie zarzutu 2 odwołania, tj. zarzutu naruszenia art. 436 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320), dalej jako „ustawa Pzp” lub ,,Pzp”, oraz art. 281 ust. 1 pkt 6 i art. 99 ust. 1, 2 i ust. 4 w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 Pzp oraz art. 387 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 8 Pzp poprzez określenie końcowego terminu realizacji zamówienia (rozdz. 4 str. 8 SWZ) datą kalendarzową oraz w sposób nieuwzględniający wszystkich wymagań i okoliczności mających wpływ na czas niezbędny do realizacji przedmiotu zamówienia i jako terminu zbyt krótkiego, nierealistycznego, a przez to nieproporcjonalnego i narzucającego ubieganie się o udzielenie zamówienia w warunkach naruszenia zasady uczciwej konkurencji oraz zasady równego traktowania wykonawców.

Dodatkowo Odwołujący podniósł, iż na podstawie art. 568 pkt 1 i 2 ustawy Pzp, mając na uwadze cofnięcie zarzutu 2 odwołania oraz zmiany dokumentacji postępowania dokonane przez Zamawiającego w dniu 18 kwietnia 2025 r. w zakresie przedmiotowych środków dowodowych oraz przesłanek zmiany umowy o zamówienie publiczne (zarzut 1 i 3 odwołania), wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego. Odwołujący argumentował swoje stanowisko tym, że w dniu 18 kwietnia 2025 r. Zamawiający dokonał zmiany dokumentacji postępowania w zakresie przedmiotowych środków dowodowych oraz przesłanek zmiany umowy o zamówienie publiczne. Na dzień wyznaczony jako termin rozpoznania odwołania nie istnieją zakwestionowane przez Odwołującego postanowienia dokumentacji postępowania, a wprowadzone do dokumentacji zmiany satysfakcjonują Odwołującego. W zakresie zarzutu 1 i 3 odwołania postępowanie odwoławcze powinno więc zostać umorzone na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp jako zbędne, a nie - jak twierdzi Zamawiający - oddalone.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:

Izba umarza postępowanie odwoławcze w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.W związku z dokonaną przez Zamawiającego czynnością dotyczącą zmiany treści SWZ, Izba uznała, że postępowanie odwoławcze stało się zbędne, w zakresie zarzutu 1 i 3 wskazanego w odwołaniu, gdyż przedmiot zaskarżenia, jego substrat ustał, ponieważ Zamawiający po wniesieniu odwołania zmienił treść SWZ. Zdaniem Izby, w takim stanie sprawy, brak jest czynności Zamawiającego podlegającej zaskarżeniu, gdyż została ona zmieniona, a zmiana SWZ uczyniła zadość żądaniom odwołania, co Odwołujący potwierdził w swoim piśmie z dnia 05 maja 2025 r. stwierdzając w odniesieniu do zarzutu 1 i 3, że: „wprowadzone do dokumentacji zmiany satysfakcjonują Odwołującego”.

Dlatego też, Izba doszła do przekonania, iż w tym stanie faktycznym zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp w zakresie zarzutu 1 i 3 wskazanego w odwołaniu.

W pozostałym zakresie tj. w zakresie zarzutu 2 odwołania, Izba umorzyła postępowanie odwoławcze na podstawie z art. 520 ust. 1 Pzp. Na skutek złożonego oświadczenia Odwołującego, że cofa odwołanie w zakresie zarzutu 2 odwołania, tj. zarzutu naruszenia art. 436 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320), dalej jako „ustawa Pzp” lub ,,Pzp”, oraz art. 281 ust. 1 pkt 6 i art. 99 ust. 1, 2 i ust. 4 w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 Pzp oraz art. 387 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 8 Pzp, wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 ustawy Pzp. Tym samym Izba, zgodnie z art. 568 pkt 1 w związku z art. 520 ust.1 ustawy Pzp, postanowiła o umorzeniu postępowania odwoławczego w zakresie zarzutu 2 odwołania.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437)nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

      Przewodnicząca: ………………………….