Wyrok KIO KIO 1380/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1380/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 17 kwietnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Lublinie z siedzibą w Lublin w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie, wykonawca, modyfikacja, zasada uczciwej konkurencji. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1-3, art. 17 ust. 1 pkt 2, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 520 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 568 pkt 2.

Istota sprawy

Wobec modyfikacji postanowień SWZ zaskarżonych odwołaniem rozpoznawanie odwołania częściowo stało się zbędne, co nie było sporne między stronami. W pozostałym zakresie odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie. Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy . Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. Stosownie do art....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1380/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 17 kwietnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Przemysław Dzierzędzki

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 17 kwietnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 kwietnia 2025 r. przez wykonawcę Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o.w Warszawie

w postępowaniu prowadzonym przez Sąd Okręgowy w Lublinie

postanawia:

1. umorzyć postępowanie odwoławcze,

2. znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15.000,00 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o. w Warszawie, stanowiącej wpis od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący: ………….…………


Sygn. akt: KIO 1380/25

U z a s a d n i e n i e

Sąd Okręgowy w Lublinie, zwany dalej „zamawiającym”, prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320), zwanej dalej „ustawą Pzp” lub „Pzp”, którego przedmiotem jest usługa outsourcingu drukarek, urządzeń drukujących oraz kompleksowa obsługa druku na rzecz Sądu Okręgowego w Lublinie i sądów funkcjonalnych.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 31 marca 2025 r., Dz.U. S: 63/2025, nr 204578-2025.

Wobec czynności i zaniechań zamawiającego w ww. postępowaniu 10 kwietnia 2025 r. do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wniósł odwołanie wykonawca Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o. w Warszawie, zwany dalej „odwołującym”.

Odwołujący wniósł odwołanie wobec treści Specyfikacji Warunków Zamówienia („SWZ”), a w szczególności treści załącznika nr 1.2 do szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia („SOPZ”) opis urządzeń, które dostarczy wykonawca celem realizacji przedmiotu umowy:

I. Urządzenie typu B 15 sztuk Skaner przelotowy A4:

1) Obsługiwane rozmiary papieru A4-A6, niestandardowe; papier zwykły, papier gruby, wizytówki, karty plastikowe o grubości do 1.3 mm, automatyczne skanowanie nośników o różnych formatach w jednym zadaniu;

2) Szybkość skanowania jednostronnego (w czerni i kolorze) min 60 str./min przy rozdzielczości 300 dpi;

3) Szybkość skanowania dwustronnego (w czerni i kolorze) min. 120 str./min. przy rozdzielczości 300 dpi;

Urządzenie typu C 69 sztuk Urządzenie MFP kolorowe A3:

4) Rozdzielczość w pionie i poziomie dla drukarki i skanera-

drukarka: min. 600x600 dpi (optyczna), 9600x600 dpi (interpolowana);

Urządzenie typu D 13 sztuk Urządzenie MFP kolorowe A3 z finisherem:

5) Rozdzielczość w pionie i poziomie dla drukarki i skanera

- drukarka: min. 600x600 dpi (optyczna), 9600x600 dpi (interpolowana);

6) Inne - dołączony finisher Automatyczny zszywacz min 50 ark. A4 Funkcja łączenia bezzszywkowego min 5 arkuszy.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie art. 16 pkt 1-3, art. 17 ust. 1 pkt 2 PZP, art. 99 ust. 2,4 PZP poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób nieproporcjonalny do wartości i celów przedmiotu zamówienia, naruszający zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, w sposób który ma charakter dyskryminujący, charakteryzuje produkty konkretnych producentów i narusza zasadę efektywności, wyłącza możliwość złożenia oferty przez wykonawców oferujących rozwiązania spełniające potrzeby Zamawiającego, tzn. poprzez wprowadzenie szeregu ww. wymagań minimalnych dla wymaganych urządzeń drukujących, skanerów które wyłączają możliwość w oparciu o urządzenia o standardowych parametrach dla danej klasy wymaganych urządzeń.

Odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu modyfikacji postanowień wskazanych w pkt. I odwołania, tzn. w zakresie treści SOPZ, Opis urządzeń, które dostarczy wykonawca celem realizacji przedmiotu umowy, tj. zmiany treści zaskarżonych wymagań w nast. sposób:

Urządzenie typu B 15 sztuk Skaner przelotowy A4:

1) Obsługiwane rozmiary papieru A4-A6, niestandardowe; papier zwykły, papier gruby, wizytówki, karty plastikowe o grubości do 1.31.2 mm, automatyczne skanowanie nośników o różnych formatach w jednym zadaniu;

2) Szybkość skanowania jednostronnego (w czerni i kolorze) min 6035 str./min przy rozdzielczości 300 dpi;

3) Szybkość skanowania dwustronnego (w czerni i kolorze) min. 12070 str./min. przy rozdzielczości 300 dpi

Urządzenie typu C 69 sztuk Urządzenie MFP kolorowe A3:

4) usunięcie wymagania o treści Rozdzielczość w pionie i poziomie dla drukarki i skanera

- drukarka: min. 600x600 dpi (optyczna), 9600x600 dpi (interpolowana)

lub

- drukarka: min. 600x600 dpi 1200x1200 dpi (optyczna), 9600x600 dpi (interpolowana).

Urządzenie typu D 13 sztuk Urządzenie MFP kolorowe A3 z finisherem:

5) usunięcie wymagania o treści Rozdzielczość w pionie i poziomie dla drukarki i skanera

- drukarka: min. 600x600 dpi (optyczna), 9600x600 dpi (interpolowana)

lub

- drukarka: min. 600x600 dpi1200x1200 dpi (optyczna), 9600x600 dpi (interpolowana).

6) usunięcie wymagania o treści Inne - dołączony finisher Automatyczny zszywacz min 50 ark. A4 Funkcja łączenia bezzszywkowego min 5 arkuszy.

Kolejno ustalono, że 14 kwietnia 2025 r. zamawiający zamieścił na stronie internetowej modyfikację SWZ nr 3 odnoszącą się do zarzutów określonych w odwołaniu w pkt. I 1), 4), 5), 6), zgodną z żądaniami odwołującego (por. ww. modyfikacja, załączona do pisma procesowego odwołującego z 16 kwietnia 2025 r.).

Odwołujący w piśmie procesowym z 16 kwietnia 2025 r. oświadczył, że powyższa modyfikacja SWZ, odnosząca się do zarzutów określonych w odwołaniu w pkt. I 1), 4), 5), 6), jest zgodna z jego żądaniami, co skutkuje brakiem substratu zaskarżenia i bezprzedmiotowością prowadzenia postępowania odwoławczego w zakresie tych zarzutów.

Odwołujący w tym samym piśmie procesowym oświadczył, że wycofuje odwołanie w zakresie pozostałych zarzutów, to jest zarzutów określonych w pkt. I 2), 3) odwołania.

Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje.

Wobec modyfikacji postanowień SWZ zaskarżonych odwołaniem rozpoznawanie odwołania częściowo stało się zbędne, co nie było sporne między stronami. W pozostałym zakresie odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie.

Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Stosownie do art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.

W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. art. 520 ust. 1 ustawy Pzp i art. 568 pkt 1 ustawy Pzp oraz na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji.

Izba, kierując się wynikiem postępowania odwoławczego, stosując odpowiednio przepis § 9 ust. 2 w zw. § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), postanowiła znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego oraz zwrócić odwołującemu kwotę uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.

Przewodniczący: ………….…………