Wyrok KIO KIO 1415/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1415/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 21.04.2026
- Przewodniczący
- Irmina Pawlik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Sokólski Ośrodek Kultury
- Miejscowość
- Sokółka
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1415/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 21 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Sokólski Ośrodek Kultury z siedzibą w Sokółka w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, umorzenie postępowania odwoławczego, zamówienie, wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia, oferta najkorzystniejsza. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b), art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c), art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 118, art. 128 ust. 1, art. 128 ust. 2, art. 128 ust. 3, art. 123, art. 16 pkt 1, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1415/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 21 kwietnia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Irmina Pawlik
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 21 kwietnia 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 30 marca 2026 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia M.Ż. i M.G. działających jako wspólnicy spółki cywilnej REMONTDOM s.c. M.Ż., M.G. w Białymstoku w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Sokólski Ośrodek Kultury z siedzibą w Sokółce
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia M.Ż. i M.G. działających jako wspólnicy spółki cywilnej REMONTDOM s.c. M.Ż., M.G. w Białymstoku kwoty 6750 zł 00 gr (sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: …………………….………
Sygn. akt: KIO 1415/26
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający Sokólski Ośrodek Kultury z siedzibą w Sokółce (dalej jako „Zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym na modernizację i wyposażenie pomieszczeń Sokólskiego Ośrodka Kultury w Sokółce (wewnętrzny identyfikator: SOK. 271.1.2026). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 5 stycznia 2026 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2026/BZP 00006065. Do ww. postępowania o udzielenie zamówienia zastosowanie znajdują przepisyustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej „ustawa Pzp”). Wartość szacunkowa zamówienia nie przekracza progów unijnych, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.
W dniu 30 marca 2026 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia M.Ż. i M.G. działający jako wspólnicy spółki cywilnej REMONTDOM s.c. M.Ż., M.G. w Białymstoku (dalej jako „Odwołujący”) wnieśli odwołanie wobec czynności wyboru oferty najkorzystniejszej. Odwołujący zarzucił naruszenie przez Zamawiającego art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) i art. 226 ust. 1 pkt. 2 lit. c) oraz art. 239 ust. 1 i 2 w zw. z art. 118 oraz art. 128 ust. 1, 2 i 3 oraz 123 w zw. z art. 16 pkt 1 ustawy Pzp polegające na wyborze oferty najkorzystniejszej złożonej przez wykonawcę Hurtownia Kamienia Naturalnego N.K., w sytuacji gdy podlega ona odrzuceniu, albowiem ww. wykonawca nie spełnia warunków udziału w postępowaniu. Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu uchylenia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, odrzucenia oferty wykonawcy Hurtownia Kamienia Naturalnego N.K. oraz dokonania wyboru oferty najkorzystniejszej zgodnie z przepisami ustawy.
Zamawiający 14 marca 2026 r. złożył odpowiedź na odwołanie, w której wskazał, że uwzględnił odwołanie w części, tj. w zakresie dotyczącym polegania na zdolnościach podmiotu trzeciego oraz w zakresie dotyczącym mikrofonu bezprzewodowego dynamicznego. Zamawiający wniósł o oddalenie odwołania w zakresie dotyczącym wzmacniacza mocy do nagłośnienia sufitowego.
Odwołujący 20 kwietnia 2026 r. złożył pismo, w którym wskazał, że na podstawie art. 520 ust. 1 ustawy Pzp cofa odwołanie i wnosi o umorzenie postępowania.
Izba wskazuje, że zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Izby.
Mając na uwadze powyższe Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu, tj. kwoty 6750 zł.
Przewodnicząca: …………………….………