Wyrok KIO KIO 1459/22

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1459/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 21 czerwca 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z siedzibą w Poznań w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Istota sprawy

Izba nie dopatrzyła się zaistnienia okoliczności, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania na podstawie art. 528 ustawy. Izba oceniła, że odwołujący wykazał przesłankę materialnoprawną dopuszczalności odwoła- nia, o której mowa w art. 505 ust. 1 ustawy. Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wnie- sieniem odwołania do Prezesa Izby....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1459/22


POSTANOWIENIE
z dnia 21 czerwca 2022 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Agnieszka Trojanowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie w dniu 21 czerw-
ca 2022 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 30 maja
2022 r. przez:
wykonawcę Impel spółka akcyjna z siedzibą we Wrocławiu, ul. Ślężna
118
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Uniwersytet im. Adama Mic-
kiewicza w Poznaniu, ul. H. Wieniawskiego 1

postanawia:

1. Umorzyć postępowanie .

2. Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 13 500
zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz
wykonaw-
cy Impel spółka akcyjna z siedzibą we Wrocławiu, ul. Ślężna 118
tytułem zwrotu
90% wpisu od odwołania

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo
zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie -
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego
w Warszawie.

Przewodniczący:...............................

Sygn. akt KIO 1459/22

Uzasadnienie

Postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na usługe
sprzątania i utrzymania czystości w budynkach UAM- przedmiot zamówienia został podzie-
lony na trzy części zostało wszczęte ogłoszeniem w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
z dnia 20 maja 2022 r. za numerem 2022/S 098-270260.

W dniu 30 maja 2022 r. odwołanie wniósł wykonawca Impel spółka akcyjna z siedzibą we
Wrocławiu. Odwołanie zostało wniesione przez pełnomocnika działającego na podstawie
pełnomocnictwa z dnia 13 maja 2022 r. udzielonego przez członka zarządu ujawnionego w
KRS i upoważnionego do samodzielnej reprezentacji, zgodnie z odpisem z KRS. Odwołanie
zostało przekazane zamawiającemu w dniu 30 maja 2022 r.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:

1) art. 16 ustawy przez naruszenie zasad zachowania uczciwej konkurencji oraz równego
traktowania Wykonawców przy formułowaniu postanowień ogłoszenia o zamówieniu oraz
SWZ;

2) art. 433 pkt 4 ustawy przez wprowadzenie przez zamawiającego do projektu umowy w
sprawie zamówienia publicznego postanowień abuzywnych ze względu na dopuszczenie do
dowolnego kształtowania przez zamawiającego wielkości zamówienia i zaniechanie ustale-
nia w treści SWZ minimalnej wartości lub wielkości świadczenia stron;

3) art. 455 ust. 1 pkt 1 ustawy przez wprowadzenie przez zamawiającego do projektu umowy
w sprawie zamówienia publicznego postanowień dopuszczających nieograniczoną wielkość
zmiany oraz brak jednoznacznego opisu zakresu zmiany;

4) art. 439 w zw. z art. 16 i 17 ustawy przez ustalenie blankietowych postanowień o zasa-
dach wprowadzania odpowiednich zmian wysokości wynagrodzenia wykonawcy w przypad-
ku zmiany ceny materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia należnego wy-
konawcy w zakresie węższym niż wymagany ustawą Prawo zamówień publicznych;

5) art. 8, art. 431, art. 16, art. 17 ustawy w zw. z art. 5 i art. 353(1) Kodeksu cywilnego w zw.
z art. 484 § 2 oraz art. 58 Kodeksu cywilnego przez ustalenie łącznej wysokości kar umow-
nych, których może dochodzić zamawiający na poziomie nieadekwatnym do wartości zamó-
wienia, w wysokości rażąco wygórowanej i nieadekwatnej do okoliczności, które mogą sta-
nąć u podstaw powstania roszczenia zamawiającego o jej zapłatę;

6) art. 99 ust. 1 ustawy przez wadliwy opis przedmiotu zamówienia;

7) art. 240, 241 ust. 1 ustawy przez wskazanie kryteriów oceny ofert w sposób zbyt ogólny,
niezwiązany z przedmiotem zamówienia.

Wniósł o:
nakazanie zamawiającemu zmiany kwestionowanych przez odwołującego postanowień SWZ
w zakresie i brzmieniu zaproponowanym przez odwołującego w odwołaniu.

Odwołujący oświadczył, iż ma interes w złożeniu niniejszego odwołania, ponieważ obecne
postanowienia ogłoszenia o zamówieniu i SWZ naruszają przepisy ustawy Prawo zamówień
publicznych, a w konsekwencji uniemożliwiają mu złożenie ofert, zgodnych z przepisami
ustawy Prawo zamówień publicznych i ubieganie się tym samym o przedmiotowe zamówie-
nie. Realizacja zamówienia przy istnieniu kwestionowanych postanowień SWZ uniemożliwia
odwołującemu udział w postępowaniu, również dlatego, że wykonanie umowy na warunkach
ustalonych w projekcie umowy, naraża odwołującego na szkodę w postaci konieczności po-
niesienia nakładów na organizację usługi przy braku gwarancji jej wykonania co prowadzi do
pozbawienia odwołującego realnych korzyści finansowych wynikających z tytułu realizacji
niniejszego zamówienia.

W dniu 10 czerwca 2022 r. zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której zamawia-
jący uwzględnił część zarzutów odwołania tj. 1,2,3, 7 i częściowo zarzut 6 i zmienił SWZ
zgodnie z żądaniem odwołującego i wniósł o umorzenie postępowania w tym zakresie. Za-
mawiający oświadczył, że nie uwzględnia zarzutów nr 4, 5 i częściowo 6 i wobec zmiany
SWZ uznaje je za bezzasadne wnosząc o oddalenie odwołania w tym zakresie.

W dniu 18 czerwca 2022 r. odwołujący złożył oświadczenie o cofnięciu odwołania w całości.

Termin posiedzenia z udziałem stron był wyznaczony na dzień 28 czerwca 2022 r. godz.
10:00.

Izba zważyła, co następuje:

Izba nie dopatrzyła się zaistnienia okoliczności, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania
na podstawie art. 528 ustawy.

Izba oceniła, że odwołujący wykazał przesłankę materialnoprawną dopuszczalności odwoła-
nia, o której mowa w art. 505 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia
rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wnie-
sieniem odwołania do Prezesa Izby.

Stosownie do art. 568 pkt. 1 ustawy Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie po-
stanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania;.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie
szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wyso-
kości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r.

poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na
skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym
dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub
uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim
przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uisz-
czonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości i skoro odwołujący uiścił
wpis w wysokości 15 000zł., to do zwrotu pozostała kwota 13 500 zł. o czym orzeczono w
pkt. 2 sentencji.

Przewodniczący:...............................

5