Wyrok KIO KIO 1459/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1459/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 30.05.2023
- Przewodniczący
- Małgorzata Matecka
- Sposób rozstrzygnięcia
- odrzucone
Zamawiający
- Miejscowość
- Elbląg
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1459/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 30 maja 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu. Odwołanie zostało odrzucone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, termin na wniesienie odwołania, brak przekazania odwołania, forma pisemna, zasada jawności postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 255 ust. 6, art. 106, art. 125, art. 126, art. 515 ust. 1 pkt 2 lit. a), art. 509 ust. 1, art. 509 ust. 2, art. 528 pkt 3, art. 528 pkt 6, art. 553, art. 557, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Izba uznała, że odwołanie podlega odrzuceniu. Jak wskazał sam odwołujący w treści odwołania informacja o czynności zaskarżonej odwołaniem została mu przekazana w dniu 17 maja 2023 r. Znajduje to potwierdzenie w stanowisku zamawiającego z dnia 25 oraz 26 maja 2023 r., a także przekazanej przez zamawiającego dokumentacji postępowania, z których nadto wynika, że przekazanie ww. informacji nastąpiło przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Zgodnie z przepisem art....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1459/23
POSTANOWIENIE
z dnia 30 maja 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Małgorzata Matecka
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 30 maja 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 23 maja 2023 r. przez odwołującego: wykonawcę Multiservice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gliwicach
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu z siedzibą w Elblagu
postanawia:
1.Odrzuca odwołanie.
2.Kosztami postępowania obciąża odwołującego i:
2.1zalicza w poczet kosztów postępowania odwoławczego kwotę 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczoną przez odwołującego tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710, ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ………………………………
Sygn. akt: KIO 1459/23
Uzasadnienie
Zamawiający Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Ochrona fizyczna osób, obiektów, terenów i mienia Muz. Arch.-Hist. w Elblągu, ul. Bulwar Zygmunta Augusta 11, oraz monitoring sys. sygn. włamania i napadu (SWiN) syg. alarmu pożar. (SAP)”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 4 kwietnia 2023 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod nr 2023/BZP 00164546.
W dniu 23 maja 2023 r. wykonawca Multiservice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gliwicach wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wobec czynności unieważnienia postępowania. Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710, ze zm.), dalej jako „ustawa Pzp”, a w szczególności art. 255 ust. 6 ustawy Pzp poprzez unieważnienie postępowania, pomimo że postępowanie nie było obarczone wadą, która uniemożliwiałaby zawarcie ważnej umowy z wykonawcą, tj. niepodlagającej unieważnieniu. Ponadto, odwołujący wskazał na naruszenie przepisów art. 106, 125 oraz 126 ustawy Pzp poprzez ich niezastosowanie. Odwołujący wniósł o uchylenie czynności unieważnienia postępowania, czego następstwem powinno być podpisanie umowy z wykonawcą.
Żaden wykonawca nie zgłosił przystąpienia do postępowania odwoławczego.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba uznała, że odwołanie podlega odrzuceniu.
Jak wskazał sam odwołujący w treści odwołania informacja o czynności zaskarżonej odwołaniem została mu przekazana w dniu 17 maja 2023 r. Znajduje to potwierdzenie w stanowisku zamawiającego z dnia 25 oraz 26 maja 2023 r., a także przekazanej przez zamawiającego dokumentacji postępowania, z których nadto wynika, że przekazanie ww. informacji nastąpiło przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Zgodnie z przepisem art. 515 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy Pzp odwołanie wnosi się - w przypadku zamówień, których wartość jest mniejsza niż progi unijne - w terminie: 5 dni od dnia przekazania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia, jeżeli informacja została przekazana przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Zgodnie z art. 509 ust. 1 ustawy Pzpterminy oblicza się według przepisów prawa cywilnego (ust. 1). Zgodnie z art. 509 ust. 2 ustawy Pzp jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa dnia następnego po dniu lub dniach wolnych od pracy. Zgodnie z art. 111 § 1 Kodeksu cywilnego termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Zgodnie z art. 111 § 2 Kodeksu cywilnego jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.
Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że termin do wniesienia odwołania upłynął w dniu 22 maja 2023 r. (poniedziałek). Odwołanie zostało wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 23 maja 2023 r., a zatem po upływie terminu określonego w ustawie. Oznacza to zaistnienie podstawy odrzucenia odwołania, o której mowa w art. 528 pkt 3 ustawy Pzp.
Ponadto, w piśmie z dnia 25 maja 2023 r. zamawiający poinformował, że odwołujący nie przekazał zamawiającemu odwołania zgodnie z przepisem art. 514 ust. 2 ustawy Pzp. Zamawiający wskazał na brak możliwości zapoznania się z treścią odwołania w sposób nie budzący wątpliwości, przesłanie odwołania bez zachowania właściwej formy komunikacji, a ponadto z mniejszą ilością załączników niż w przypadku odwołania wniesionego do Prezesa Izby. Ustalenie okoliczności faktycznych stanowiących wypełnienie przesłanki odrzucenia odwołania, o której mowa w art. 528 pkt 6 ustawy Pzp, wymagałoby umożliwienia odwołującemu przedstawienia swojego stanowiska na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron. Mając jednak na uwadze stwierdzenie, że w niniejszej sprawie niewątpliwie wystąpiła podstawa odrzucenia odwołania, o której mowa w art. 528 pkt 3 ustawy Pzp, przeprowadzenie posiedzenia niejawnego z udziałem stron Izba uznała za zbędne.
Biorąc pod uwagę powyższe, Izba orzekła, jak w punkcie pierwszym sentencji, na podstawie art. 553 oraz art. 528 pkt 3 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp oraz § 8 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Przewodniczący: ….…………………………...