Wyrok KIO KIO 1520/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1520/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 czerwca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego z siedzibą w Grudziądzu z siedzibą w Grudziądz w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie odwoławcze, oferta, zamawiający, wykonawca. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 128 ust. 1, art. 125 ust. 1, art. 239 ust. 1, art. 266, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 557.

Istota sprawy

Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy. Izba na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp stwierdziła, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu niejawnym i, zgodnie z przepisem art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, orzekła jak w sentencji. O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1520/23

POSTANOWIENIE

z dnia 13 czerwca 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:

Przewodniczący: Aleksandra Kot

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 13 czerwca 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 29 maja 2023 r. przez wykonawcę GRUPĘ SZYMBUD sp. z o.o. sp. j. z siedzibą w Kłomnicach w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. W.B. z siedzibą w Grudziądzu,

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze,

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy GRUPY SZYMBUD sp. z o.o. sp. j. z siedzibą w Kłomnicach kwoty 10 000,00 zł (słownie: dziesięć tysięcy złotych 00/100) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 oraz art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący:……………….……………...

Sygn. akt: KIO 1520/23

UZASADNIENIE

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. W.B. z siedzibą w Grudziądzu (dalej: „Zamawiający” oraz „Szpital”) prowadzina podstawie art. 275 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm., dalej: „ustawa Pzp”)postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez negocjacji pn. „Rewitalizacja kompleksu pediatrycznego – II etap – Remont i modernizacja pomieszczeń I piętra budynku HR Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu z przeznaczeniem na Oddział Pediatryczny” (Nr sprawy: Z/14/PN/23, dalej: „Postępowanie”).

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych dnia 30 marca 2023 r. pod numerem: 2023/BZP 00156757/01.

29 maja 2023 r. wykonawca GRUPA SZYMBUD sp. z o.o. sp. j. z siedzibą w Kłomnicach (dalej: „Odwołujący” oraz „GRUPA SZYMBUD”) wniósł odwołanie na niezgodne z przepisami ustawy Pzp czynności i zaniechania Zamawiającego podjęte w toku Postępowania polegające na:

1)wyborze oferty wykonawcy – Przedsiębiorstwa Wielobranżowego INFRA-BUD sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy (dalej: „INFRA-BUD”) jako najkorzystniejszej;

2)zaniechaniu wezwania wykonawcy INFRA-BUD do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie spełniania warunku udziału w postępowaniu dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej w zakresie doświadczenia i wiedzy wykonawcy, w zakresie szczegółowo omówionym w treści niniejszego odwołania.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:

1)art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z art. 128 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 125 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 266 ustawy Pzp poprzez błędne przyjęcie, że Zamawiający nie jest zobowiązany do należytego badania i oceny ofert, zgodnie z zasadami konkurencyjności i równego traktowania oraz zasadą przejrzystości, a co za tym idzie uprawniony jest do zaniechania wezwania INFRA-BUD do uzupełnienia Załącznika nr 6 do SWZ - wykaz robót budowlanych, pomimo że oświadczenie złożone przez INFRA-BUD obarczone jest wadą, gdyż wykazywane wykonanie robót budowlanych dla inwestycji „Poprawa usług medycznych przez oddanie do użytku przebudowanych pomieszczeń bloku operacyjnego i doposażenia reorganizacji Kliniki Kardiologii oraz pracowni diagnostycznej Szpitala Uniwersyteckiego im. dr. Jurasza w Bydgoszczy” nie spełnia postawionego przez Zamawiającego warunku wykonania robót budowlanych w zakresie porównywalnym z przedmiotem zamówienia (albowiem przedmiotowa inwestycja nie obejmuje zaprojektowania robót budowlanych, w tym opracowania koncepcji projektowej uwzględniającej układ funkcjonalny pomieszczeń wskazany w programie funkcjonalno-użytkowym czy opracowania projektu budowlanego), zaś z uwagi na fakt, że wykaz stanowi dokument podlegający uzupełnieniu, Zamawiający powinien był jednokrotnie wezwać INFRA-BUD do konwalidowania złożonej oferty, poprzez wykazanie spełnienia warunku doświadczenia; powyższe skutkowało utratą przez Postępowanie waloru przejrzystości i ostatecznie doprowadziło do bezpodstawnego wyboru oferty INFRA-BUD jako najkorzystniejszej, podczas gdy oferta ta obarczona jest wadą i dopóki oferta nie zostanie konwalidowana nie może być klasyfikowana w rankingu ofert;

2)art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z art. 128 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 125 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 266 ustawy Pzp poprzez błędne przyjęcie, że Zamawiający nie jest zobowiązany do należytego badania i oceny ofert, zgodnie z zasadami konkurencyjności i równego traktowania oraz zasadą przejrzystości, a co za tym idzie uprawniony jest do zaniechania wezwania INFRA-BUD do uzupełnienia Załącznika nr 6 do SWZ - wykaz robót budowlanych, pomimo że oświadczenie złożone przez INFRA-BUD obarczone jest wadą, gdyż wykazywane wykonanie robót budowlanych dla inwestycji pn. „Dostawa, instalacja i uruchomienie nowego wyposażenia sterylizatorni wraz z pracami adaptacyjnymi” nie spełnia postawionego przez Zamawiającego warunku wykonania robót budowlanych w zakresie porównywalnym z przedmiotem zamówienia (albowiem nie potwierdza wykonania i nabycia doświadczenia w zakresie robót porównywalnych z przedmiotem zamówienia), zaś z uwagi na fakt, że wykaz stanowi dokument podlegający uzupełnieniu, Zamawiający powinien był jednokrotnie wezwać INFRA-BUD do konwalidowania złożonej oferty, poprzez wykazanie spełnienia warunku doświadczenia; powyższe skutkowało utratą przez postępowanie waloru przejrzystości i ostatecznie doprowadziło do bezpodstawnego wyboru oferty INFRA-BUD jako najkorzystniejszej, podczas gdy oferta ta obarczona jest wadą i dopóki oferta nie zostanie konwalidowana nie może być klasyfikowana w rankingu ofert.

W związku z powyższym Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

1)unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty;

2)powtórzenie czynności badania i oceny ofert, w tym wezwanie wykonawcy INFRA-BUD na podstawie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp do uzupełnienia złożonych podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie spełniania warunku udziału w postępowaniu dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej w zakresie doświadczenia i wiedzy wykonawcy;

3)dokonania ponownie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej.

Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp, żaden wykonawca nie zgłosił swojego przystąpienia do toczącego się postępowania odwoławczego.

W złożonej pismem z 6 czerwca 2023 r. odpowiedzi na odwołanie, Zamawiający oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu wniesionym w dniu 29 maja 2023 r. przez wykonawcę GRUPĘ SZYMBUD oraz na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron.

Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu”.

Z kolei przepis art. 568 ustawy Pzp stanowi, że „Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku: 1) cofnięcia odwołania; 2) stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne; 3) o którym mowa w art. 522”.

Mając na uwadze powyższe oświadczenie Szpitala Izba uznała, że Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy.

Izba na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp stwierdziła, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu niejawnym i, zgodnie z przepisem art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, orzekła jak w sentencji.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437).

Przewodniczący:……………….……………..