Wyrok KIO KIO 1573/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1573/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 12.05.2025
- Przewodniczący
- Anna Chudzik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Kraków
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1573/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 maja 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Muzeum Narodowe w Krakowie z siedzibą w Kraków w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, uczestnik po stronie zamawiającego, zamówienie, umorzenie postępowania odwoławczego, wezwanie do uzupełnienia dokumentów lub oświadczeń. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 128 ust. 1, art. 112 ust. 1, art. 116 pkt 1, art. 126 ust. 1, art. 223 ust. 1, art. 16 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 557.
Istota sprawy
Zamawiający – Muzeum Narodowe w Krakowie – prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia pn. Roboty budowlane – Rozbudowa i przebudowa Biblioteki Książąt Czartoryskich . Wartość zamówienia jest większa niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 796813-2024. Wykonawca Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne ŁĘGPRZEM Sp. z o.o. wniósł 28 kwietnia 2025 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1573/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, 12 maja 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:Anna Chudzik
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 12 maja 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 28 kwietnia 2025 r. przez wykonawcę Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne ŁĘGPRZEM Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie,
w postępowaniu prowadzonym przez Muzeum Narodowe w Krakowie,
uczestnik po stronie Zamawiającego – RE-Bau Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie,
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej 90% wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:……………………
Sygn. akt: KIO 1573/25
Uzasadnienie
Zamawiający – Muzeum Narodowe w Krakowie – prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia pn. Roboty budowlane – Rozbudowa i przebudowa Biblioteki Książąt Czartoryskich. Wartość zamówienia jest większa niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 796813-2024.
Wykonawca Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne ŁĘGPRZEM Sp. z o.o. wniósł 28 kwietnia 2025 r. odwołanie wobec wyboru oferty Re-Bau Sp. z o.o. jako najkorzystniejszej i zaniechania wezwania tego wykonawcy do wyjaśnienia lub uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych w postaci wykazu osób skierowanych do realizacji zamówienia publicznego, na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu oraz do wyjaśnienia treści oferty w zakresie oferowanego przedmiotu zamówienia. Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisów: art. 128 ust. 1 w zw. z art. 112 ust. 1 w zw. z art. 116 pkt 1 i 126 ust. 1, art. 223 ust. 1 i art. 16 ust. 1 ustawy Pzp i wniósł o nakazanie Zamawiającemu: unieważnienia czynności wyboru oferty Re-Bau Sp. z o.o. jako najkorzystniejszej, powtórzenia czynności badania i oceny ofert, wezwania do wyjaśnienia lub uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych w postaci wykazu osób skierowanych przez Re-Bau Sp. z o.o. do realizacji zamówienia publicznego oraz wezwania do wyjaśnienia treści oferty w zakresie oferowanego przez ww. wykonawcę przedmiotu zamówienia.
Odwołujący pismem z 8 maja 2025 r. złożył oświadczenie o cofnięciu odwołania. Wobec powyższego postępowanie odwoławcze – zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy Pzp – należało umorzyć.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 557 ustawy Pzp i § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a z 2020 r. poz. 2437), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego kwoty 18.000 zł stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Przewodnicząca:……………………