Wyrok KIO KIO 1729/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1729/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 29.05.2025
- Przewodniczący
- Bartosz Stankiewicz
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Wrocław
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1729/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 29 maja 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Wrocław – Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu z siedzibą w Wrocław w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamawiający, uwzględnienie, warunek udziału, sytuacja ekonomiczna lub finansowa. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 112 ust. 1, art. 112 ust. 2, art. 115 ust. 1, art. 522 ust. 3, art. 557, art. 16 pkt 3, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 483 ust. 1, art. 484 ust. 2.
Istota sprawy
zamawiający uwzględnił w części zarzuty przedstawione w odwołaniu, przystępujący po jego stronie nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów, a pozostałe zarzuty odwołujący cofnął, wobec czego hipoteza normy prawnej wynikającej art. 522 ust. 3 Pzp została spełniona – co uzasadniało umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie tego przepisu. Wobec powyższego orzeczono jak w pkt 1 postanowienia....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1729/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, 29 maja 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Bartosz Stankiewicz
Protokolant: Mikołaj Kraska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron postępowania i uczestnika odwoławczego 29 maja 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 5 maja 2025 r. przez wykonawcę City Parking Group spółkę akcyjną
z siedzibą w Grudziądzu przy ul. Budowlanych 3 (86-300 Grudziądz) w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Wrocław – Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu
z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Długiej 49 (53-633 Wrocław)
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy Immo Park spółki
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku przy ul. Jana z Kolna 11 (80-864 Gdańsk)
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy City Parking Group spółki akcyjnej z siedzibą w Grudziądzu kwoty 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący:…………...…………...................
Sygn. akt: KIO 1729/25
Uzasadnienie
Gmina Wrocław – Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu zwana dalej „zamawiającym”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm.) zwanej dalej: „Pzp”, w trybie przetargu nieograniczonego, pn.: Obsługa strefy płatnego parkowania oraz śródmiejskiej strefy płatnego parkowania we Wrocławiu,
o numerze referencyjnym TXZ/EP/262/36/2025/TS, zwane dalej „postępowaniem”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 23 kwietnia 2025 r., pod numerem publikacji: 262490-2025 (numer wydania Dz.U. S: 79/2025).
Szacunkowa wartość zamówienia, którego przedmiotem są usługi jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 Pzp.
5 maja 2025 r. wykonawca City Parking Group S.A. z siedzibą w Grudziądzu (zwany dalej: „odwołującym”) wniósł odwołanie wobec treści ogłoszenia wszczynającego postępowanie o udzielenie zamówienia oraz wobec treści dokumentów zamówienia i zaskarżył czynności i zaniechania podjęte w postępowaniu przez zamawiającego, polegające na zawarciu w ogłoszeniu o zamówieniu oraz dokumentach zamówienia wymagań naruszających zasadę uczciwej konkurencji poprzez jej nieuzasadnione ograniczenie, w tym zawarcie nieproporcjonalnych, nieuzasadnionych wymagań dotyczących ustanowionych warunków udziału w postępowaniu i postanowień umownych z naruszeniem wymagań określonych
w przepisach Pzp.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
1) art. 112 ust.1 i 2 Pzp i art. 115 ust. 1 Pzp w zw. z 16 pkt. 1 i 3 Pzp, przez ustanowienie warunku udziału w postępowaniu dotyczącego sytuacji ekonomicznej lub finansowej
w zakresie pkt. V ust. 1 ppkt. 3.2) SWZ tj. w zakresie sposobu oceny kondycji ekonomicznej lub finansowej wykonawcy w sposób rażąco wygórowany i nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz w sposób rażąco naruszający zasadę równego traktowania wykonawców
i uczciwej konkurencji na skutek czego zamawiający pozbawił możliwości złożenia oferty przez odwołującego, znajdującego się w stabilnej sytuacji ekonomicznej i finansowej gwarantującej należytą realizację przedmiotu zamówienia, bezpodstawnie ograniczając konkurencję
w postępowaniu;
2) art. 353(1) k.c. w zw. z art. 5 k.c. w zw. z art. 8 ust. 1 Pzp oraz art. 16 pkt 3 w zw. z art. 99 ust. 1, 2 i 4 Pzp oraz art. 483 ust. 1 k.c. i art. 484 ust. 2 k.c. przez jednostronne ustalenie projektowanych postanowień umowy w zakresie ustanowionych kar umownych w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, nieproporcjonalny, jak również w sposób powodujący rażącą nierównowagę stron stosunku cywilnoprawnego oraz naruszając podstawowy cel kompensacyjny ustalania kar umownych wobec poniesionej szkody, przez ustanowienie kar umownych w nadmiernej, niczym nieuzasadnionej wysokości.
Odwołujący wniósł o:
- merytoryczne rozpatrzenie odwołania i jego uwzględnienie w całości;
- dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów z dokumentacji postępowania, a także dowodów opisanych szczegółowo w treści odwołania oraz dowodów, które zostaną powołane
i przedłożone na rozprawie;
- nakazanie zamawiającemu zmianę wybranych wymagań dokumentacji zamówienia
w sposób przedstawiony przez odwołującego w uzasadnieniu poszczególnych zarzutów;
- zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów doradztwa prawnego, według norm przepisanych i zgodnie
z fakturą przedstawioną przez odwołującego na rozprawie.
W ramach postępowania odwoławczego przystąpienie po stronie zamawiającego zgłosił wykonawca Immo Park Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, zwany dalej jako: „przystępujący”. Izba stwierdziła skuteczność przystąpienia zgłoszonego przez ww. wykonawcę.
23 maja 2025 r. zamawiającego złożył odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnia odwołanie w części. Po pierwsze, zamawiający wskazał, że uwzględnienie dotyczy zarzutu stawianego przez odwołującego wobec treści warunku udziału
w postępowaniu dotyczącego sytuacji ekonomicznej lub finansowej w zakresie pkt. V ust. 1 ppkt. 3.2) SWZ tj. w zakresie sposobu oceny kondycji ekonomicznej lub finansowej wykonawcy. Zamawiający w treści pisma z 23 maja 2025 r. wyjaśnił, że dokona modyfikacji warunku udziału w postępowaniu w sposób w tym piśmie wskazany, co stanowiło spełnienie żądania alternatywnego postawionego przez odwołującego. Po drugie, Zamawiający wskazał, że w zakresie zarzutu odwołującego dotyczącego wysokości kar umownych, uwzględnia odwołanie w zakresie kar wskazanych w odpowiedzi na odwołanie oraz zadeklarował, że
w uwzględnionym zakresie dokona modyfikacji w sposób zgodny z żądaniem odwołującego. W piśmie wskazano nową proponowaną przez zamawiającego treść zmienionych zapisów projektowanych postanowień umowy (tj. kar umownych określonych w § 11 ust. 2 pkt 26, 27 oraz § 11 ust. 2 pkt 28 IPU).
27 maja 2025 r. zamawiający złożył pismo stanowiące drugą część odpowiedzi na odwołanie. W piśmie tym zamawiający w pierwszym akapicie na stronie 2 wskazał w ślad za pismem z dnia 23.05.2025 r., Zamawiający przedstawia swoje stanowisko w zakresie nieuwzględnionego Zarzutu nr 2 i wnosi o oddalenie tego zarzutu w całości. Tym samym zamawiający w odpowiedzi na odwołanie z 23 maja 2025 r. w niewielkiej części, ale jednak uwzględnił zarzut nr 2. Należało przyjąć zatem, że argumentacja z pisma z 27 maja 2025 r.
w swej istocie dotyczyła jedynie zarzutu z pkt 2 w części nieuwzględnionej wcześniej 23 maja 2025 r.
28 maja 2025 r. odwołujący złożył pismo w którym oświadczył, że cofa odwołanie
w zakresie zarzutów, które nie zostały uwzględnione przez zamawiającego w odpowiedzi na odwołanie z 23 maja 2025 r.
Na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron i uczestnika postępowania odwoławczego, przystępujący oświadczył, że nie wnosi sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów odwołania przez zamawiającego.
Zgodnie z art. 522 ust. 3 Pzp, W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu w zakresie uwzględnionych zarzutów.
Mając na uwadze przedstawione powyżej stanowiska, Izba uznała, że zamawiający uwzględnił w części zarzuty przedstawione w odwołaniu, przystępujący po jego stronie nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów, a pozostałe zarzuty odwołujący cofnął, wobec czego hipoteza normy prawnej wynikającej art. 522 ust. 3 Pzp została spełniona – co uzasadniało umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie tego przepisu.
Wobec powyższego orzeczono jak w pkt 1 postanowienia.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2) lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania. Zgodnie z art. 557 Pzp w wyroku oraz w postanowieniu kończącym postępowanie odwoławcze Izba rozstrzyga o kosztach postępowania odwoławczego, stosownie zaś do § 9 ust. 1 pkt 2) lit. b) ww. rozporządzenia w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości, koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w części zarzuty przedstawione w odwołaniu i pozostałe zarzuty zostały przez odwołującego wycofane, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w części zarzutów przedstawionych w odwołaniu – w takim przypadku Izba orzeka
o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
W związku z powyższym w pkt 2 postanowienia Izba nakazała dokonanie zwrotu na rzecz odwołującego kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Przewodniczący:……………...………….......................