Wyrok KIO KIO 1731/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1731/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 27 czerwca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej z siedzibą w Rzeszowie z siedzibą w Rzeszów w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: termin związania ofertą, umorzenie postępowania odwoławczego, uwzględnienie odwołania, odrzucenie oferty, wykonawca. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b), art. 118 ust. 2, art. 118 ust. 4, art. 119, art. 239 ust. 1, art. 520 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 574, art. 575, art. 579, art. 580.

Istota sprawy

Zamawiający - Teatr im. Wandy Siemaszkowej z siedzibą w Rzeszowie prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym pn. Przebudowa budynku Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie na potrzeby dostosowania do przepisów p.poż . Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.), dalej „ustawa Pzp” lub „Pzp”....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 1731/23

POSTANOWIENIE

z dnia 27 czerwca 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

    Przewodniczący:  Anna Osiecka-Baran

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 27 czerwca 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu19 czerwca 2023 r. przez wykonawcę ALTERECO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Iwierzycachw postępowaniu prowadzonym przez zamawiającegoTeatr im. Wandy Siemaszkowej z siedzibą w Rzeszowie

przy udziale wykonawcy Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „Rembud” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Strzyżowie, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.

2. Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy ALTERECO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Iwierzycach kwoty 9 000 zł 00 gr (słownie: dziewięć tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Stosownie do art. 579 i art. 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie
14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej doSądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ……………………………………….

Sygn. akt KIO 1731/23

UZASADNIENIE

Zamawiający - Teatr im. Wandy Siemaszkowej z siedzibą w Rzeszowie prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym pn. Przebudowa budynku Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie na potrzeby dostosowania do przepisów p.poż. Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.), dalej „ustawa Pzp” lub „Pzp”.Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 27 kwietnia 2023 r. pod numerem 2023/BZP 00196648.

W dniu 19 czerwca 2023 r. wykonawca ALTERECO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Iwierzycach, dalej „Odwołujący”, wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie, zarzucając Zamawiającemu naruszenie:

1) art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy Pzp w zw. z rozdziałem XXI pkt 2 ppkt 2.4 SWZ przez odrzucenie oferty Odwołującego jako niespełniającej warunków udziału w postępowaniu, pomimo że wykazał on spełnianie warunku udziału w postępowaniu określonego w rozdziale XXI pkt 2 ppkt 2.4 SWZ w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej dotyczącego doświadczenia, bowiem zakres robót budowlanych, do których wykonania zobowiązał się podmiot udostępniający zasoby odpowiada minimalnym wymaganiom zamawiającego, w konsekwencji powyższego nastąpiło realne udostępnienie zasobów przez ten podmiot i został spełniony warunek wynikający z art. 118 ust. 2 ustawy Pzp;

2) art. 118 ust. 4 ustawy Pzp i art. 118 ust. 2 Pzp w zw. z art. 119 ustawy Pzp przez nierzetelną ocenę zobowiązania podmiotu trzeciego udostępniającego zasoby i uznanie, iż nie zostało ono prawidłowo sporządzone i nie spełnia ustawowych przesłanek określonych w art. 118 ust. 4 ustawy Pzp, pomimo iż z treści zobowiązania podmiotu udostępniającego zasoby - A.L. złożonego wraz z ofertą, a następnie na wezwanie Zamawiającego uzupełnionego w dniu 26 maja 2023 r., wynika że podmiot ten w rzeczywistości wykona roboty budowlane, do realizacji których te zdolności są wymagane i tym samym nastąpiło realne udostępnienie zasobów przez ten podmiot;

ewentualnie

naruszenie art. 128 ust. 4 ustawy Pzp w zw. z art. 65 Kodeksu cywilnego przez zaniechanie wyjaśnienia podmiotowego środka dowodowego złożonego przez Odwołującego, tj. zobowiązania podmiotu udostępniającego zasoby - A.L. o ile, jak podnosi Zamawiający, z treści zobowiązania złożonego wraz z ofertą i uzupełnionego w dniu 26 maja 2023 r., nie wynika, że podmiot ten w rzeczywistości wykona roboty budowlane do realizacji których te zdolności są wymagane i nie nastąpiło realne udostępnienie zasobów przez ten podmiot. Tym samym oświadczenie woli podmiotu udostępniającego zasoby powinno być tak tłumaczone, jak wymagają ze względu na okoliczności, w których zostało złożone, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje, jeżeli natomiast treść złożonego zobowiązania budziła wątpliwości Zamawiającego, powinien wezwać wykonawcę do złożenia stosownych wyjaśnień.

3) art. 239 ust. 1 ustawy Pzp przez wybór najkorzystniejszej oferty, pomimo że oferta Odwołującego nie podlega odrzuceniu na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy Pzp i powinna podlegać ocenie na podstawie kryteriów oceny ofert lub ewentualnie zachodzi podstawa do wyjaśnienia podmiotowego środka dowodowego na podstawie art. 128 ust. 4 ustawy Pzp, tj. wyjaśnienia zobowiązania podmiotu udostępniającego zasoby - A.L..

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej i powtórzenia czynności badania i oceny ofert złożonych w postępowaniu.

Do postępowania odwoławczego w ustawowym terminie przystąpił po stronie Zamawiającego wykonawca Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „Rembud” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Strzyżowie.

Pismem z dnia 23 czerwca 2023 r. Odwołujący oświadczył, iż cofa odwołanie. Oświadczenie o wycofaniu zostało złożone przez osobę upoważnioną do reprezentowania Odwołującego i stanowi podstawę do umorzenia postępowania odwoławczego.

Izba stwierdza, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy. Cofnięcie odwołania przez Odwołującego, zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy Pzp oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz.U. 2020 r. poz. 2453) oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 520 ust. 1 i art. 568 pkt 1 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i art. 575 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie wysokości szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w sytuacji cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu. W takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Przewodniczący: ……………………………………….