Wyrok KIO KIO 1778/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1778/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 28.05.2025
- Przewodniczący
- Monika Kawa-Ogorzałek
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Poznań
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1778/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 28 maja 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych Sp. z o.o. z siedzibą w Poznań w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: unieważnienie postępowania, umorzenie postępowania, odwołanie, postępowanie odwoławcze, zasada uczciwej konkurencji. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 5, art. 99 ust. 6, art. 439 ust. 1, art. 16 pkt 1), art. 16 pkt 2), art. 456 ust. 1, art. 457, art. 433 pkt 4), art. 568 pkt 2, art. 557, art. 574.
Istota sprawy
Postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie podlegało umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 2 Pzp. Izba stwierdziła, że Zamawiający w dniu 12 maja 2025r. dokonał unieważnienia postępowania. Czynność powyższa nie została zakwestionowana przez żadnego z wykonawców biorących udział w postępowaniu, a więc jest ona ostateczna....
Treść dokumentu
Pobierz PDFKIO 1778/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 28 maja 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:M.K.
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 28 maja 2025 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
5 maja 2025 r. przez Odwołującego - wykonawcę AGROBEX Sp. z o.o. z siedzibą
w Poznaniu w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego - Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu
postanawia:
1. umarza postępowanie odwoławcze,
2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: ………………………………
UZASADNIENIE
Zamawiający - Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu prowadzi na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024r., poz. 1320; dalej: „Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym na: „Budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego M4 – w rejonie ul. Darzyborskiej w Poznaniu”.
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych dnia 29 kwietnia 2025 r., pod numerem 2025/BZP 00210748/01.
W dniu 5 maja 2025 r. wykonawca AGROBEX Sp. z o.o. z siedzibą
w Poznaniu (dalej: „Odwołujący”) wniósł odwołanie, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1. art. 99 ust. 1, 5 i 6 w zw. z art. 16 pkt 1) Pzp poprzez opisanie przedmiotu zamówienia poprzez wskazanie znaków towarowych, patentów, pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, które charakteryzują produkty konkretnych wykonawców i niezapewnienie w każdym przypadku możliwości zaoferowania produktu równoważnego, a w przypadku zapewnienia możliwości zaoferowania produktu równoważnego – niewskazanie w opisie przedmiotu zamówienia kryteriów stosowanych w celu oceny równoważności;
2. art. 439 ust. 1 Pzp w zw. z art. 99 ust. 1 Pzp poprzez przewidzenie w opisie przedmiotu zamówienia możliwości jednokrotnej waloryzacji wynagrodzenia za wybudowanie Obiektu w przypadku, gdy czas wykonywania umowy to 16 miesięcy,
3. art. 16 pkt 1) i 2) w zw. z art. 456 ust. 1 w zw. z art. 457 w zw. z art. 433 pkt 4) Pzp poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób umożliwiający Zamawiającemu jednostronne, dowolne odstąpienie od umowy,
4. art. 99 ust. 1, 2 i 4 w zw. z art. 16 pkt 1) i 3) Pzp poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób niejednoznaczny, niewyczerpujący, nieadekwatny i nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia i nieuzasadniony obiektywnymi potrzebami Zamawiającego, a zarazem naruszający zasadę zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców.
Odwołujący pismem z dnia 13 maja 2025r. wniósł o umorzenie postępowania na podstawie art. 568 pkt 2 Pzp wskazując, że pismem z dnia 12 maja 2025 r. Zamawiający poinformował wykonawców o unieważnieniu postępowania. W związku z powyższym dalsze postępowanie stało się zbędne, co stanowi przesłankę umorzenia postępowania.
Mając na uwadze powyższe, Izba zważyła, co następuje:
Postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie podlegało umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 2 Pzp.
Izba stwierdziła, że Zamawiający w dniu 12 maja 2025r. dokonał unieważnienia postępowania. Czynność powyższa nie została zakwestionowana przez żadnego z wykonawców biorących udział w postępowaniu, a więc jest ona ostateczna.
W konsekwencji Izba stwierdziła, że postępowanie odwoławcze stało się bezprzedmiotowe z uwagi na fakt, że obecnie nie istnieją postanowienia SWZ, które stanowiły podstawę do sformułowania zarzutów i wniesienia odwołania w dniu 5 maja 2025 r.
W tym stanie rzeczy zachodzą przesłanki do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 2 Pzp, zgodnie z którym, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. Izba nie może bowiem orzekać merytorycznie co do zarzutów przedstawionych w odwołaniu, skoro aktualnie nie istnieją zaskarżone treści SWZ.
Biorąc powyższe pod uwagę, orzeczono jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557 Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020r. poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, koszty o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, a przez art. 574 Pzp należy rozumieć, że Izba orzeka o dokonaniu zwrotu Odwołującemu uiszczonego wpisu w wysokości 15000 zł, o czym orzeczono w pkt 2 sentencji orzeczenia.
Przewodnicząca :………………………………