Wyrok KIO KIO 1798/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1798/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 05.07.2023
- Przewodniczący
- Małgorzata Jodłowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Nowa Dęba
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1798/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 5 lipca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ w NOWEJ DĘBIE z siedzibą w Nowa Dęba w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie, wykonawca, tajemnica przedsiębiorstwa, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 107 ust. 2, art. 16 ust. 1, art. 16 ust. 2, art. 18 ust. 2, art. 18 ust. 3, art. 11 ust. 2, art. 74 ust. 2, art. 239, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Zamawiający – SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ w NOWEJ DĘBIE prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn: „ Całodobowe utrzymanie czystości, czynności pomocniczych przy pacjentach w oddziałach szpitalnych oraz usługi medyczno-opiekuńcze osobie chorej i niesamodzielnej w SPZZOZ w Nowej Dębie”, numer sprawy: SPZZOZ.NT-III.382.6.202....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 1798/23
POSTANOWIENIE
z dnia 5 lipca 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Małgorzata Jodłowska
po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2023 roku w Warszawie, na posiedzeniu niejawnym, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 26 czerwca 2023 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia IMPEL FACILITY SERVICES Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, HOSPITAL SERVICE Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, OPTIMA CLEANING Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ w NOWEJ DĘBIE
przy udziale
wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówieniaMEDICAL CLEAN Sp. z o.o. z siedzibą w Legnicy, PARTNER MEDICA Sp. z o.o. z siedzibą w Legnicy, DGP CLEAN PARTNER Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, 4 OP Sp. z o.o. z siedzibą w Legnicy, CTG Sp. z o.o. z siedzibą w Legnicy zgłaszających przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia IMPEL FACILITY SERVICES Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, HOSPITAL SERVICE Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, OPTIMA CLEANING Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodnicząca:………………………
Sygn. akt KIO 1798/23
UZASADNIENIE:
Zamawiający – SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ w NOWEJ DĘBIEprowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn: „Całodobowe utrzymanie czystości, czynności pomocniczych przy pacjentach w oddziałach szpitalnych oraz usługi medyczno-opiekuńcze osobie chorej i niesamodzielnej w SPZZOZ w Nowej Dębie”, numer sprawy: SPZZOZ.NT-III.382.6.202.
Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, tryb podstawowy z możliwością negocjacji, na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710) zwanej dalej „Pzp” lub „ustawa”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 15 marca 2023 r. pod numerem 2023/S 053-156840.
W dniu 26 czerwca 2023 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało wniesione odwołanie przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia IMPEL FACILITY SERVICES Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, HOSPITAL SERVICE Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, OPTIMA CLEANING Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (dalej jako „Odwołujący”) wobec niezgodnej z przepisami ustawy czynności Zamawiającego.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu:
1)art. 226 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 107 ust. 2 i art. 16 ust. 1 i 2 Ustawy poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wybranego wykonawcy jako niezgodnej z warunkami zamówienia i w zamian ww. odrzucenia wezwanie wybranego wykonawcy do uzupełnienia błędnego przedmiotowego środka dowodowego (Szczegółowej procedury postępowania po ekspozycji na materiał zakaźny obowiązujący pracowników Wykonawcy – dalej Procedura);
2)art. 18 ust. 2 i 3 Ustawy w związku z art. 11 ust. 2 z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. z 2022 poz. 1233) oraz art. 74 ust. 2 Ustawy i art. 16 ust. 1 i 2 Ustawy poprzez zaniechanie odtajnienia i udostępnienia Odwołującemu informacji bezpodstawnie zastrzeżonych przez wybranego wykonawcę jako tajemnica przedsiębiorstwa i znajdujących się w następujących dokumentach:
a)uzasadnienie tajemnicy przedsiębiorstwa;
b)dołączonych przez wybranego wykonawcę do uzasadnienia tajemnicy przedsiębiorstwa załączników – dowodów w postaci:
i. zarządzenia wewnętrznego Prezesa Zarządu DGP Dozorbud Grupa Polska Sp. z o.o. nr 9/2016 z dnia 17.06.2016 r.;
ii. umowy o pracę z osobą sporządzającą pismo przewodnie do tajemnicy przedsiębiorstwa oraz oferty wraz z aktualnymi kartami charakterystyki, ulotkami, katalogami
iii. wykazu proponowanych preparatów myjących, czyszczących, odkamieniających, do akrylowania powierzchni z podaniem obszaru zastosowania, stężeniem % roztworu roboczego lub gotowy do użycia, czas działania, pojemność opakowania, oraz nazwa producenta- zgodnie z załącznikiem nr 22 do SWZ wraz z aktualnymi kartami charakterystyki, ulotkami, katalogami;
iv. wykazu proponowanych preparatów myjąco-dezynfekcyjnych dopuszczonych do stosowania w zakładach opieki zdrowotnej z podaniem obszaru zastosowania, stężenie % roztworu roboczego lub gotowy do użycia, czas działania, pojemność opakowania oraz nazwa producenta- zgodnie z załącznikiem nr 23 do SWZ
v. szczegółowej procedura postępowania po ekspozycji na materiał zakaźny obowiązująca pracowników Wykonawcy.
vi. wykazu sprzętu wraz z kartami produktu;
i. umów o pracę oraz dokument potwierdzający gotowość do wykonywania składających się na przedmiot zamówienia złożone wraz z pismem wybranego wykonawcy z dn. 31.05.2023 r..
3)art. 239 w zw. z art. 16 i 17 Ustawy poprzez dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej sprzecznie z przepisami Ustawy.
Wobec powyższego Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu:
1) unieważnienie wyboru oferty najkorzystniejszej;
2) ponowne badanie i ocenę ofert;
3) odrzucenie oferty złożonej przez wybranego wykonawcę tj. Konsorcjum: Medical Clean Sp. z o.o.; Medica Sp. z o.o.; DGP Clean Partner Sp. z o.o.; CTG Sp. z o.o.; 4 OP Sp z o.o. – dalej KonsorcjumMedical.
4) odtajnienie zastrzeżonych jako tajemnica przedsiębiorstwa informacji niestanowiących tejże tajemnicy złożonych przez wybranego wykonawcę tj. wykonawcę: Konsorcjum Medical.
5) wybór oferty najkorzystniejszej spośród niepodlegających ofert złożonych przez wykonawców niepodlegających odrzuceniu.
Przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego złożyli wykonawcy wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia MEDICAL CLEAN Sp. z o.o. z siedzibą w Legnicy, PARTNER MEDICA Sp. z o.o. z siedzibą w Legnicy, DGP CLEAN PARTNER Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, 4 OP Sp. z o.o. z siedzibą w Legnicy, CTG Sp. z o.o. z siedzibą w Legnicy. Wszystkie warunki formalne związane ze zgłoszonym przystąpieniem zostały spełnione, a zatem należało uznać je za skuteczne.
04 lipca 2023 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęła odpowiedź Zamawiającego na odwołanie, w której Zamawiający wnosił o oddalenie odwołania w całości.
04 lipca 2023 roku Odwołujący wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pismo, w którym oświadczył, że cofa odwołanie wniesione w niniejszej sprawie. Izba stwierdziła, że oświadczenie o wycofaniu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego.
Izba zważyła, że na skutek cofnięcie odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1) ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 ustawy Pzp). Z kolei w myśl art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 3 lit a) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437 ze zm.), nakazując zwrot na rzecz odwołującego 90% kwoty wpisu uiszczonego w wysokości 15 000 PLN.
Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła, jak w sentencji.
Przewodnicząca: ...…………………..