Wyrok KIO KIO 1806/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1806/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 28 maja 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie publiczne, wykonawca, ustawa Pzp, zamawiający. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 17 ust. 1, art. 17 ust. 2, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 99 ust. 4, art. 520, art. 505 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Zamawiający Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego ‎ pn. „Świadczenie usługi druku oraz wsparcia technicznego”, nr referencyjny: ‎ DZA-DZAZZP.2610.2.2025. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 17 kwietnia 2025 r. pod numerem Dz.U. S.: 76/2025-253194....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1806/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 28 maja 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Adriana Urbanik

na posiedzeniu bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu
28 maja 2025 r. w Warszawie po rozpoznaniu odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 8 maja 2025 r. przez wykonawcę allclouds.pl sp. z o.o.
z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie

Uczestnik po stronie zamawiającego wykonawca Galaxy Systemy Informatyczne
Sp. z o. o. z siedzibą w Zielonej Górze zgłaszający przystąpienie do postępowania odwoławczego

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy allclouds.pl sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 13 500,00 zł (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie
- Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………………………….…

Sygn. akt KIO 1806/25

Uzasadnienie

Zamawiający Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego
pn. „Świadczenie usługi druku oraz wsparcia technicznego”, nr referencyjny:
DZA-DZAZZP.2610.2.2025.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 17 kwietnia 2025 r. pod numerem Dz.U. S.: 76/2025-253194.

Do wyżej wymienionego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320), dalej „ustawy Pzp”.

8 maja 2025 r. wykonawca allclouds.pl sp. z o.o., ul. Jutrzenki 139, 02-231 Warszawa, wniósł odwołanie, zarzucając zamawiającemu naruszenie:

1. art. 17 ust. 1 oraz 2 ustawy Pzp poprzez zastosowanie w postępowaniu wymagań objętych zarzutami odwołania niezapewniających najlepszej jakości, uzasadnionej charakterem zamówienia i nie prowadzących do uzyskania najlepszych efektów zamówienia w stosunku do poniesionych nakładów,

2. art. 16 pkt. 1 i 3 ustawy Pzp poprzez zaniechanie obowiązkowi przygotowania postępowania w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców oraz w sposób proporcjonalny,

3. art. 99 ust. 4 ustawy Pzppoprzez dokonanie modyfikacji SWZ w zakresie opisu przedmiotu zamówienia w sposób ograniczający konkurencję i dyskryminujący przy jednoczesnym braku uzasadnienia obiektywnymi przyczynami wprowadzenia takiego ograniczenia i premiowaniu rozwiązań jednego z producentów.

12 maja 2025 r. przystąpienie po stronie zamawiającego zgłosił wykonawca Galaxy Systemy Informatyczne Sp. z o.o., ul. Fabryczna 13 lok. 1, 65-410 Zielona Góra.

14 maja 2025 r. odwołujący złożył pismo procesowe, w którym oświadczył, że cofa odwołanie z uwagi na uznanie zasadności argumentacji, zawartej w przystąpieniu zgłoszonym przez Galaxy Systemy Informatyczne Sp. z o.o.,na podstawie art. 520 ustawy Pzp.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i stwierdziła:

Odwołanie nie zawiera braków formalnych, od odwołania uiszczono wpis,
odwołujący posiada interes w rozumieniu art. 505 ust. 1 ustawy Pzp, uprawniający
do złożenia odwołania.

Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego przystąpił wykonawca Galaxy Systemy Informatyczne Sp. z o.o., ul. Fabryczna 13 lok. 1, 65-410 Zielona Góra.

Odwołujący 14 maja 2025 r. złożył pismo procesowe oświadczając,
że cofa wniesione odwołanie (z podpisem osoby umocowanej do reprezentacji odwołującego).

W tym stanie rzeczy izba umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia, na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania odwoławczego izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania
oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r.
(Dz. U. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90%
jego wartości z uwagi na cofnięcie odwołania przed otwarciem rozprawy.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

Przewodnicząca: ………………………….…