Wyrok KIO KIO 1817/20

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1817/20 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 2 września 2020 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Powiat Grajewski z siedzibą w Grajewo w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Istota sprawy

W dniu 2 września 2020r. przed wyznaczoną rozprawą, na posiedzeniu z udziałem stron pełnomocnik Odwołującego oświadczył, że cofa odwołanie ze skutkiem prawnym. Uwzględniając powyższe Izba, działając na podstawie art. 187 ust.8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1843 ze zm.), postanowiła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie umorzyć. Zgodnie z art. 187 ust....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1817/20

POSTANOWIENIE
z dnia 2 września 2020 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Robert Skrzeszewski

Protokolant: Piotr Kur

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron i uczestnika w dniu 2
września 2020 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby
Odwoławczej w dniu 3 sierpnia 2020 r. przez wykonawcę Taxus UL sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Powiat Grajewski

przy udziale wykonawcy: Las-R sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie zgłaszającego swoje
przystąpienie do postępowania odwoławczego o sygn. akt: KIO 1817/20 po stronie
Zamawiającego

postanawia:

1. umorzyć postępowanie odwoławcze,

2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na

rzecz wykonawcy Taxus UL sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie:
sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90 % uiszczonego
wpisu.

Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień
publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1843 ze zm.) na niniejsze postanowienie -
w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem
Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Łomży.

Przewodniczący........................

Sygn. akt: KIO 1817/20

Zamawiający: Powiat Grajewski wszczął postępowanie o udzielenie zamówienia
publicznego na: „Sporządzenie uproszczonych planów urządzenia lasu dla lasów
niestanowiących własności Skarbu Państwa należących do osób fizycznych i wspólnot
gruntowych na terenie Miasta Grajewo, Miasta Szczuczyn, Giny Rajgród i gminy Radziłów,
wraz z prognozami oddziaływania na środowisko dla niektórych obrębów”, numer
referencyjny: WO.2 72.2.2020.

Przedmiotowe zamówienie zostało ogłoszone w dniu 19 czerwca 2020 r. Biuletynie
Zamówień Publicznych pod numerem 552685-N-2020.

W dniu 26 lipca 2020 r. Odwołujący: Taxus UL sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie
powziął wiadomość wyborze najkorzystniejszej oferty wykonawcy Las-R sp. z o.o. z siedzibą
w Krakowie.

Nie zgadzając się z powyższą czynnością Zamawiającego Odwołujący w dniu 3
sierpnia 2020 r. wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zarzucając
Zamawiającemu naruszenie:

a. art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j.
Dz. U. z 2019 r., poz. 1843 ze zm.), zwanej dalej PZP w zw. z art. 24 ust. 1 pkt. 12 PZP oraz
24 ust. 4 PZP w zw. z Rozdziałem V ust. 2 podp. 3.2 i 3.3) SIWZ poprzez zaniechanie
wykluczenia wykonawcy - LAS-R Sp. z o. o. w sytuacji w której wykonawca pomimo
wezwania Zamawiającego nie wykazał. aby spełniał warunek udziału w postępowaniu
określony w Rozdziale V ust. 2 podp. 3.2 i 3.31 SIWZ.

b. art. 7 ust. 1 PZP w zw. z art. 89 ust. 1 pkt. 5 PZP w związku z Rozdziałem III
SIWZ poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Las-R Sp. z o. o. w sytuacji, w której wobec
niewykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu, wykonawca ten podlega
obligatoryjnemu wykluczeniu.

Izba zważyła, co następuje.

W dniu 2 września 2020r. przed wyznaczoną rozprawą, na posiedzeniu z udziałem
stron pełnomocnik Odwołującego oświadczył, że cofa odwołanie ze skutkiem prawnym.

Uwzględniając powyższe Izba, działając na podstawie art. 187 ust.8 ustawy z dnia 29
stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1843 ze zm.),
postanowiła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie umorzyć.

Zgodnie z art. 187 ust. 8 zd.2 ustawy Pzp Izba postanowiła zwrócić na rzecz
Odwołującego 90% kwoty uiszczonego wpisu.

Wobec powyższego, orzeczono jak w sentencji.

O kosztach postępowania orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie
przepisu art. 192 ust. 9 i 10 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 3 pkt 1 i § 5 ust.1 pkt. 3
lit. a i ust. 4

wraz ze zm.).

Przewodniczący.........................

3