Wyrok KIO KIO 1859/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1859/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 03.06.2025
- Przewodniczący
- Justyna Tomkowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Bolesławiec
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1859/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 3 czerwca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Miejska Bolesławiec z siedzibą w Bolesławiec w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienia publicznego, zamawiający, przedmiotowe środki dowodowe, Kodeks Cywilny. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 505, art. 513 pkt 1, art. 513 pkt 2, art. 99 ust. 4, art. 106 ust. 2, art. 106 ust. 3, art. 447 ust. 1, art. 447 ust. 2, art. 520, art. 568 pkt 1, art. 553 ust. 1, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
Odwołanie nie zawierało braków formalnych. Do momentu wydania niniejszego postanowienia w aktach sprawy nie ujawniono zgłoszenia przystąpienia po żadnej ze stron. Odwołujący, w dniu 2 czerwca 205 roku, przed wyznaczonym terminem posiedzenia i rozprawy przed Izbą na 9 czerwca 2025 roku, złożył oświadczenie o wycofaniu odwołania w całości. Oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało złożone przez osobę umocowaną do działania w imieniu Wykonawcy....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1859/25
POSTANOWIENIE
z dnia 3 czerwca 2025 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Justyna Tomkowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału Stron w dniu 3 czerwca 2025 roku
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
12 maja 2025 roku przez wykonawcę Alstal Grupa Budowlana Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Bydgoszczy(Odwołujący)
w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego – Gminę Miejską Bolesławiec
z siedzibą w Bolesławcu
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze;
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 18 000zł 00gr(słownie: osiemnastu tysięcy złotych zero groszy) na rzecz Odwołującego - Alstal Grupa Budowlana Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Bydgoszczy stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:
……………………………….
Sygn. akt KIO 1859/25
UZASADNIENIE
Zamawiający - Gmina Miejska Bolesławiec z siedzibą w Bolesławcu prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym - przetarg nieograniczony, na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej: „ustawa Pzp”), którego przedmiotem jest „Zagospodarowanie terenu OWS przy ul. Spacerowej 24 w Bolesławcu - etap Il”. Ogłoszenie o zamówieniu opublikowano w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 30 kwietnia 2025 r., numer wydania: Dz.U. S: 2025/S 84-278361.
Dnia 12 maja 2025 roku do Prezes Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie, na podstawie art. 505 i art.513 pkt 1 i 2 ustawy Pzp odwołanie złożył wykonawca Alstal Grupa Budowlana Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Bydgoszczy, dalej jako „Odwołujący”.
Odwołanie wniesiono wobec czynności Zamawiającego polegających na:
1)opisie przedmiotu zamówienia w zakresie parametrów nawierzchni boisk piłkarskich oraz
2)ukształtowaniu katalogu wymaganych przedmiotowych środków dowodowych dotyczących sztucznej nawierzchni boisk piłkarskich
- w sposób niezgodny z wskazanym przepisami Pzp, z naruszeniem zasady proporcjonalności, w sposób naruszający zasadę uczciwej konkurencji, skutkujący możliwością złożenia oferty wyłącznie w oparciu o produkt jednego producenta.
3)ukształtowanie treści umowy w zakresie warunków płatności w sposób sprzeczny
z Pzp i Kodeksem Cywilnym.
Odwołujący zarzucał Zamawiającemu naruszenie:
1)art. 99 ust. 4 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 PZP poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w zakresie parametrów nawierzchni boisk piłkarskich w sposób naruszający zasady uczciwej konkurencji, faworyzujący konkretny produkt, nieproporcjonalny,
nie znajdujący odzwierciedlenia w realnych potrzebach Zamawiającego, oderwany od specyfiki przedmiotu zamówienia i kontekstu jego realizacji, mogący doprowadzić do bezzasadnego uprzywilejowania lub wyeliminowania niektórych wykonawców lub produktów;
2)art. 106 ust. 2 Pzp w zw. z art. 99 ust. 4 Pzp poprzez żądanie dotyczących nawierzchni przedmiotowych środków dowodowych, które nie dotyczą boisk w standardzie III-Iigowym i pozostają skrajnie nieproporcjonalne wobec przedmiotu zamówienia,
tj. dokumentów wskazanych w rozdziale 10.7.1 pkt 6-8 SWZ;
3)art. 106 ust. 3 Pzp poprzez ukształtowanie katalogu przedmiotowych środków dowodowych dotyczących nawierzchni boisk piłkarskich w sposób ograniczający uczciwą konkurencję, skutkujący w praktyce możliwością złożenia oferty wyłącznie w oparciu
o produkt jednego producenta.
4)art. 447 ust. 1 i 2 Pzp w zw. z art. 353(1) Kodeks Cywilnego poprzez wadliwe ukształtowanie postanowień umowy w zakresie płatności wynagrodzenia, tj. paragraf 4 ust. 3 i 3.1 projektu umowy w postaci:
a)uzależnienia zapłaty kwoty z faktury od przedłożenia oświadczeń podwykonawców
i dalszych podwykonawców o otrzymaniu wymagalnych kwot wynagrodzenia, w sytuacji, gdy dopuszczone powinny być także inne dowody potwierdzające stosowne rozliczenie się wykonawcy z podwykonawcami;
b)możliwość wstrzymania przez Zamawiającego zapłaty całej kwoty z danej faktury,
a nie wyłącznie w części równej sumie kwot wynikających z nieprzedstawionych dowodów zapłaty.
Odwołujący wnosił o nakazanie Zamawiającemu:
a) modyfikacji wymagań co do parametrów nawierzchni boisk piłkarskich w następujący sposób:
WARIANT 1 (Trawa tkana):
1)Wysokość runa: min. 44mm - max. 50 mm
2)Włókno runa: brak wymagań( nie wymagane przez z FIFA test manual for football turf (edycja 2015) oraz normę PN-EN 15330-1)
3)Podkład trawy: zgodność z FIFA test manual for football turf (edycja 2015) oraz normą PN-EN 15330-1
4)Dtex pęczka: min. 12 000
5)Ilość pęczków: min. 10 000 lm2
6)Ilość filamentów I liczba włókien: min. 120.000 włókien/m2
7)Przepuszczalność wody w sztucznej trawie: powyżej 500 mm/h
8)Grubość włókna: min 300prn
9)Wytrzymałość łączenia klejonego: min. 75N/100mm
10)Siła wycofania wiązki włókna(przed starzeniem): min. 70N 11) Siła wycofania wiązki włókna (po starzeniu): min. 70N
WARIANT 2 (Trawa tuftowana):
1)Wysokość runa: min. 44mm - max. 50 mm
2)Włókno runa: kombinacja min 2 rodzajów włókien - monofilowych illub fibrylowanych
3)Podkład trawy: zgodność z FIFA test manual for football turf (edycja 2015) oraz normą PN-EN 15330-1
4)Dtex pęczka: min. 15 000
5)Ilość pęczków: min. 7500 lm2
6)Ilość filamentów I liczba włókien: min. 120.000 włókien/m2
7)Przepuszczalność wody w sztucznej trawie: powyżej 500 mm/h
8)Grubość włókna: min 300pm, grubość włókna drugiego min.110prn
9)Wytrzymałość łączenia klejonego: min. 150N/100mm
10)Siła wycofania wiązki włókna(przed starzeniem): min. 70N
11)Siła wycofania wiązki włókna (po starzeniu): min. 70N
b)usunięcie z katalogu żądanych przedmiotowych środków dowodowych dokumentów określonych w rozdziale 10.7.1 SWZ pkt 6-8, tj:
1)raport z badań przeprowadzony przez niezależne laboratorium potwierdzający,
że oferowana trawa syntetyczna jest zgodna z Rozporządzeniem (WE) 1907/2006 REACH. Raport z badań musi być wykonany przez laboratorium niezależne, akredytowane zgodnie
z ISO / IEC 17025: 2018,
2)raport z badań przeprowadzony przez niezależne laboratorium potwierdzające,
że oferowana trawa syntetyczna spełnia wymagania normy EN 71-3 część 3: Migracja określonych pierwiastków. Raport z badań musi być wykonany przez laboratorium niezależne, akredytowane zgodnie z ISO / IEC 17025: 2018,
3)raport z badań przeprowadzony przez niezależne laboratorium potwierdzające,
że oferowana trawa syntetyczna spełnia wymagania normy DIN 18035-7 „Boiska sportowe; Część 7: Tereny z trawy syntetycznej”, Raport z badań musi być wykonany przez laboratorium niezależne, akredytowane zgodnie z ISO / IEC 17025: 2018,
c)zmianę paragrafu 4 ust 3 i 3.1 projektu umowy poprzez wyraźnie dopuszczenie przedłożenia także innych niż oświadczenia podwykonawców i dalszych wykonawców dowodów zapłaty przez wykonawcę przysługujących tym podmiotom wymagalnych kwot wynagrodzenia, a w obliczu braku przedstawienia takich dowodów - ograniczenie prawa Zamawiającego do wstrzymania płatności wyłącznie do wysokości kwot wynikających
z nieprzedstawionych dowodów zapłaty.
Odwołanie wniesiono z zachowaniem ustawowego terminu. Odwołujący uiścił wpis od odwołania w wymaganej wysokości, a Zamawiający otrzymał kopię odwołania.
Odwołujący wskazał, że posiada interes we wniesieniu odwołania. Odwołujący posiada interes w uzyskaniu zamówienia, ponieważ w przypadku uwzględnienia odwołania przez Izbę potencjalnie uzyska szansę na realizację przedmiotowego zamówienia. W chwili obecnej, opis przedmiotu zamówienia i towarzyszący mu katalog przedmiotowych środków dowodowych niesłusznie stawia Odwołującego poza kręgiem potencjalnych oferentów, mimo faktu, że Odwołujący jest podmiotem w pełni zdolnym do realizacji przedmiotu zamówienia
i doświadczonym w przedsięwzięciach o analogicznym charakterze.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Odwołanie nie zawierało braków formalnych.
Do momentu wydania niniejszego postanowienia w aktach sprawy nie ujawniono zgłoszenia przystąpienia po żadnej ze stron.
Odwołujący, w dniu 2 czerwca 205 roku, przed wyznaczonym terminem posiedzenia
i rozprawy przed Izbą na 9 czerwca 2025 roku, złożył oświadczenie o wycofaniu odwołania
w całości. Oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało złożone przez osobę umocowaną do działania w imieniu Wykonawcy.
Skład orzekający Izby, działając na podstawie art. 520, art. 568 pkt 1 oraz art. 553 ust. 1 zdanie drugie ustawy Pzp postanowił umorzyć postępowanie odwoławcze w sprawie, ponieważ oświadczenie o cofnięciu odwołania uznać należy za oświadczenie najdalej idące złożone przez Stronę, która zainicjowała postępowanie odwoławcze. Złożenie takiego oświadczenia warunkuje zakończenie postępowania odwoławczego bez konieczności rozpoznawania zarzutów i merytorycznego stanowiska Izby. Odwołujący podejmuje bowiem decyzję o ostatecznym zaniechaniu kontynuowania sporu przed Izbą.
Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła okoliczność, iż cofnięcie odwołania miało miejsce przed datą, na którą został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron i uczestników postępowania ale przed jej otwarciem, zatem za rzecz Odwołującego należało zwrócić 90% kwoty wpisu uiszczonego na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, stosownie do art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych.
Przewodnicząca: ………….…………