Wyrok KIO KIO 1861/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1861/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 9 czerwca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie z siedzibą w Pruszków w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umowa, odwołanie, odrzucenie oferty, unieważnienie postępowania, wezwanie do uzupełnienia dokumentów lub oświadczeń. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 255 pkt 2, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 223 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 520 ust. 1, art. 522 ust. 2, art. 522 ust. 3, art. 557, art. 568 pkt 3, art. 574.

Istota sprawy

Postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Świadczenie usługi polegającej na całodziennym żywieniu pacjentów Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie” , ogłoszono w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej numer publikacji: 63403-2025, numer wydania Dz.U. S: 20/2025 z 29 stycznia 2025 r. 30 kwietnia 2025 r. zamawiający poinformował o unieważnieniu postępowania na podstawie art....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. aktKIO 1861/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, 9 czerwca 2025 roku

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Agnieszka Trojanowska

Protokolant:   Piotr Cegłowski

po rozpoznaniu na rozprawie, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 12 maja 2025 r. przez wykonawcę Naprzód Catering spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi ul. Traktorowa 126 lok. 202 w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie, ul. Partyzantów 2/4

postanawia:

1. umorzyć postępowanie,

2. nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz odwołującego tytułem zwrotu uiszczonego wpisu.

Na orzeczenie – w terminie 14 dni od jego doręczenia przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie- Sądu Zamówień Publicznych.

       Przewodnicząca:…………………..


Sygn. akt KIO 1860/25

Uzasadnienie

Postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Świadczenie usługi polegającej na całodziennym żywieniu pacjentów Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie”, ogłoszono w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej numer publikacji: 63403-2025, numer wydania Dz.U. S: 20/2025 z 29 stycznia 2025 r.

30 kwietnia 2025 r. zamawiający poinformował o unieważnieniu postępowania na podstawie art. 255 pkt 2 ustawy w pakiecie I.

12 maja 2025 r. wykonawca Naprzód Catering spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi ul. Traktorowa 126 lok. 202 wniósł odwołanie przez pełnomocnika działającego na podstawie pełnomocnictwa z 4 lutego 2025 r. udzielonego przez prezesa zarządu. Do odwołania dołączono dowód jego opłacenia oraz dowód przekazania odwołania zamawiającemu.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:

1.art. 226 ust. 1 pkt 5 przez odrzucenie oferty odwołującego jako niezgodnej z warunkami zamówienia z powodu wystąpienia rzekomych niezgodności zaoferowanego jadłospisu załączonego do oferty z wymaganiami zamawiającego, podczas gdy jadłospis przygotowany przez odwołującego odpowiada wymaganiom określonym przez zamawiającego, w szczególności: w załączonym jadłospisie została zastosowana prawidłowa gramatura produktów, posiłki są urozmaicone, nie zostały uwzględnione produkty wyszczególnione przez zamawiającego w rubryce pn. „przeciwskazane” w wytycznych na jakie powołał się zamawiający,

2.art. 255 pkt 2 przez unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z powodu odrzucenia wszystkich ofert złożonych w postępowania, podczas gdy oferta odwołującego nie podlega odrzuceniu, albowiem jest zgodna z warunkami zamówienia,

3.art. 223 ust. 1 , art. 16 pkt 1 oraz art. 226 ust. 1 pkt 5 przez nieuprawnione wezwanie wykonawcy Adk Serwis sp. z o.o. (ul. Michała Kleofasa Ogińskiego 11/0, 02-600 Warszawa) do istotnej zmiany treści oferty – jadłospisu – co narusza obowiązek zapewnienia uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców, podczas gdy oferta tego wykonawcy winna być odrzucona jako że nie odpowiada wymaganiom określonym przez zamawiającego

Wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu:

1.unieważnienie czynności unieważnienia postępowania w Pakiecie 1,

2.unieważnienie czynności odrzucenia oferty odwołującego w Pakiecie 1,

3.dokonanie ponownie czynności badania i oceny ofert w postępowaniu w Pakiecie 1,

4.dokonanie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w Pakiecie 1.

Oświadczył, że posiada interes faktyczny i prawny we wniesieniu odwołania, bowiem złożył niepodlegającą odrzuceniu ofertę a jego oferta zajęła trzecie miejsce w rankingu ofert. W konsekwencji, w wypadku uwzględnienia żądań odwołania, przy jednoczesnym odrzuceniu ofert pozostałych wykonawców, to oferta odwołującego będzie podlegała wyborowi jako oferta najkorzystniejsza.

13 maja 2025 r. zamawiający poinformował o wniesieniu odwołania. W terminie wynikającym z art. 525 ust. 1 ustawy nikt nie przystąpił.

4 czerwca 2025 r. zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie oświadczając, że

1)Uwzględnia odwołanie w zakresie zarzutów nr II.1) (odrzucenie oferty), II.2) (unieważnienie postępowania);

2) W pozostałym zakresie wnosi o oddalenie odwołania.

Zamawiający wskazał, że w świetle postanowień SWZ brak jest podstaw do przyjęcia, że wymagany jadłospis stanowił element oferty, a tym bardziej, że był on przedmiotowym środkiem dowodowym.

Tym samym, ewentualne nieprawidłowości w jadłospisie nie mogą skutkować odrzuceniem oferty, co w konsekwencji oznacza, że w postępowaniu zostały złożone ważne oferty i brak jest podstaw do unieważnienia postępowania.

Brak jest natomiast możliwości uwzględnienia zarzutu dot. zaniechania odrzucenia oferty ADK SERWIS sp. z o.o. zamawiający konsekwentnie uznał, że błędy w jadłospisach złożonych zarówno przez odwołującego, jak i ADK SERWIS sp. z o.o. nie mogą skutkować odrzuceniem tych ofert i uwzględnił zarzuty w tym zakresie. Tym samym, odwołanie w tym zakresie winno zostać oddalone.

5 czerwca 2025 r. na posiedzeniu z udziałem stron odwołujący oświadczył, że cofa zarzuty nieuwzględnione przez zamawiającego.

Rozważania KIO:

KIO nie dopatrzyła się okoliczności, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania na postawie art. 528 ustawy.

Postępowanie zasługuje na umorzenie na podstawie art. 568 pkt 3 ustawy.

Odwołujący korzystając z prawa do wycofania odwołania ograniczył swoje prawo w tym zakresie do wycofania zarzutu nr II.3 odwołania, czyli zarzutu nieuwzględnionego przez zamawiającego. Do takiej czynności dyspozytywnej w ocenie KIO miał prawo zgodnie z rozumowaniem a maiore ad minus z mocy art. 520 ust. 1 ustawy. Skoro bowiem odwołującemu służy prawo do wycofania całości odwołania, to tym bardziej ma prawo wycofać poszczególny zarzut. Znajduje to potwierdzenie także w art. 522 ust. 3 ustawy. W zakresie zarzutów nr II.1 i II.2 zamawiający uwzględnił odwołanie, a po stronie zamawiającego nikt nie przystąpił, co nadawało się do subsumpcji pod normę art. 522 ust. 2 ustawy i skutkowało umorzeniem postępowania w tym zakresie.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557 ustawy w zw. z § 9 ust. 1 pkt. 2 lit. b rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) z którego wynika, że koszty z par. 5 ust. 2 znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w części zarzuty przedstawione w odwołaniu i pozostałe zarzuty zostały przez odwołującego wycofane, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca - w takim przypadku KIO orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

.

Na podstawie art. 574 ustawy Izba orzekała o dokonaniu zwrotu odwołującym uiszczonego przez nich wpisu, o czym orzeczono w pkt 2 sentencji orzeczenia.

Przewodnicząca: ………………………..