Wyrok KIO KIO 1899/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1899/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 16.06.2025
- Przewodniczący
- Małgorzata Jodłowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Siemianowice Śląskie
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1899/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 16 czerwca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez SZPITAL MIEJSKI W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Siemianowice Śląskie w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania odwoławczego, odwołanie, zamówienie publiczne, zmiana umowy, waloryzacja. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 433 pkt 4, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Na skutek cofnięcie odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1 ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 ustawy Pzp). Z kolei w myśl art....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 1899/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 16 czerwca 2025 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Małgorzata Jodłowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 16 czerwca 2025 roku odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 14 maja 2025 roku przez wykonawcę CATERMED SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Łodzi w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego SZPITAL MIEJSKI W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Siemianowicach Śląskich
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy CATERMED SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Łodzi kwoty 6 750 zł 00 gr (sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: ………………………..
Sygn. akt KIO 1899/25
UZASADNIENIE:
Zamawiający - SZPITAL MIEJSKI W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Siemianowicach Śląskich prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Świadczenie usług całodziennego żywienia pacjentów Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich Sp. z o.o.”, nr ref. SZM/DZ/341/05/2025.
Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych zwanej dalej „ustawa Pzp”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 9 maja 2025 r. pod numerem: 2025/BZP 00224234.
W postępowaniu tym wykonawca CATERMED SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Łodzi (dalej jako „Odwołujący”) w dniu 14 maja 2025r. wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wobec postanowień specyfikacji warunków zamówienia, a mianowicie:
1.określenie minimalnego progu wykonania zamówienia w wysokości 50% wartości brutto umowy wskazanej w §7 ust. 2 projektowanych postanowień umownych, co stanowi wysokość rażąco niską i świadczy o nadużyciu przez Zamawiającego dominującej pozycji organizatora przetargu, poprzez narzucenie wykonawcom skrajnie niekorzystnych warunków umowy, w sposób sprzeczny ze społeczno-gospodarczym celem art. 433 pkt 4 Pzp.;
2.określenie pułapu zmiany cen materiałów lub kosztów względem cen z dnia zawarcia umowy, uprawniającego wykonawcę do ubiegania się o zmianę wynagrodzenia na skutek waloryzacji z tytułu zmiany kosztów, w wysokości zbyt wysokiej, co świadczy o nadużyciu przez Zamawiającego dominującej pozycji organizatora przetargu poprzez narzucenie wykonawcom skrajnie niekorzystnych warunków umowy i w konsekwencji prowadzi do tego, że możliwość waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy ma charakter jedynie iluzoryczny, gdyż praktycznie niemożliwe jest, by pułap zmian cen materiałów lub kosztów osiągnął 20% względem cen z dnia zawarcia umowy;
3.określenie podstawy do wyliczenia wzrostu kosztów w przypadku waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy z tytułu zmian przepisów prawa w sposób nieprawidłowy, co prowadzi do uzależnienia uzyskania zmiany wynagrodzenia wykonawcy od okoliczności niezwiązanych z realizacją przedmiotu zamówienia, a ponadto prowadzi do niedopuszczalnego limitowania zmian wynagrodzenia wykonawcy w sposób sprzeczny z przepisami Pzp oraz świadczy o nadużyciu przez Zamawiającego pozycji dominującej organizatora przetargu;
4.określenie i opisanie kryterium jakościowego w sposób uniemożliwiający weryfikację i porównanie poziomu oferowanego wykonania przedmiotu zamówienia na podstawie informacji przedstawianych w ofertach oraz z naruszeniem zasad przejrzystości i zachowania uczciwej konkurencji.
Pismem z dnia 9 czerwca 2025 r., stanowiącym kopię odpowiedzi na odwołanie, Zamawiający poinformował o dokonanych zmianach specyfikacji warunków zamówienia oraz wniósł o oddalenie odwołania.
W dniu 10 czerwca 2025 r. Odwołujący wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pismo, w którym oświadczył, że cofa odwołanie wniesione w niniejszej sprawie.
Izba stwierdziła, że oświadczenie o wycofaniu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego.
Mając na uwadze powyższe, Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:
Na skutek cofnięcie odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1 ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy.
Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 ustawy Pzp).
Z kolei w myśl art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 3 lit a Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania, nakazując zwrot na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu uiszczonego w wysokości 7 500 PLN.
Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła, jak w sentencji.
Przewodnicząca: ………………………..….