Wyrok KIO KIO 1944/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1944/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 17 lipca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Rakoniewice. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, rażąco niska cena, zamówienie, odwołanie, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 18 ust. 3, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 6, art. 505 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 557, art. 568 pkt 3.

Istota sprawy

Izba ustaliła, że odwołanie nie podlegało odrzuceniu, spełniało wymogi formalne ‎ i możliwe było jego merytoryczne rozpoznanie. Ustalono, że Odwołującemu przysługuje prawo do wniesienia odwołania zgodnie ‎ z art. 505 ust. 1 ustawy Pzp, bowiem ma interes w uzyskaniu przedmiotowego zamówienia ‎ i może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez Zamawiającego ustawy Pzp....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1944/23

POSTANOWIENIE

z dnia 17 lipca 2023 roku

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Justyna Tomkowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie w dniu 17 lipca 2023 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 5 lipca 2023 r. przez wykonawcę G.P. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą PHU IPE G.P. z siedzibą w Roszkówku (Odwołujący)

w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego: Gminę Rakoniewice z siedzibą
w Rakoniewicach

postanawia:

1.umarzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego: G.P. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą PHU IPE G.P. z siedzibą w Roszkówku kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięciu tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710, ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący:  ….…………………………...

Sygn. akt: KIO 1944/23

U z a s a d n i e n i e

Zamawiający Gmina Rakoniewice z siedzibą w Rakoniewicach prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia pn. „Budowa punktów świetlnych na terenie gminy Rakoniewice”.Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 25 maja 2023 r. pod numerem 2023/BZP 00232501/01.

W dniu 5 lipca 2023 r. wykonawca G.P. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą PHU IPE G.P. z siedzibą w Roszkówku wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wobec czynności Zamawiającego uznania, że wyjaśnienia rażąco niskiej ceny wraz z załącznikami przedstawione przez wykonawcę Sigma Electro-Networks Sp. z o.o. z siedzibą w Nowym Tomyślu [dalej: „Sigma”], zostały skutecznie zastrzeżone jako tajemnica przedsiębiorstwa, a w konsekwencji zaniechanie czynności udostępnienia tych dokumentów Odwołującemu; ewentualnie – zaniechania odrzucenia oferty wykonawcy Sigma.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:

1) art. 18 ust. 3 ustawy Pzp poprzez uznanie, że wyjaśnienia rażąco niskiej ceny wraz
z załącznikami przedstawione przez wykonawcę Sigma zostały skutecznie zastrzeżone jako tajemnica przedsiębiorstwa, a w konsekwencji zaniechanie czynności udostępnienia tych dokumentów Odwołującemu, podczas gdy wykonawca Sigma nie wykazał, że informacje te stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, w związku z czym Odwołujący zobowiązany był udostępnić dokumenty Odwołującemu;

2) zarzut ewentualny – naruszenia art. 226 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 224 ust. 6 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności odrzucenia oferty wykonawcy Sigma, podczas gdy oferta tego wykonawcy zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia,
a wykonawca złożył wyjaśnienia, które nie wykazały, że oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny.

Odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania oraz:

1) nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;

2) nakazanie udostępnienia Odwołującemu wyjaśnień zaoferowanej ceny przedstawionych przez wykonawcę Sigma;

3) względnie – nakazanie Zamawiającemu odrzucenia oferty wykonawcy Sigma.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:

Izba ustaliła, że odwołanie nie podlegało odrzuceniu, spełniało wymogi formalne
i możliwe było jego merytoryczne rozpoznanie.

Ustalono, że Odwołującemu przysługuje prawo do wniesienia odwołania zgodnie
z art. 505 ust. 1 ustawy Pzp, bowiem ma interes w uzyskaniu przedmiotowego zamówienia
i może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez Zamawiającego ustawy Pzp.

Ustalono także, że w aktach sprawy do dnia wydania niniejszego postanowienia nie ujawniono zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego po żadnej ze stron.

Zamawiający w dniu 12 lipca 2023 roku złożył odpowiedź na odwołanie, w której złożył oświadczenie o uwzględnieniu jednego z zarzutów odwołania, tj. zarzutu nr 1. Zamawiający wnosił o umorzenie postępowania odwoławczego, przedstawiając argumentację odnośnie do formułowania w odwołaniu zarzutów głównych i ewentualnych.

Izba uznała, że w niniejszej sprawie zaistniała podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z tym przepisem,
w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych
w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Wymaga wyjaśnienia, że w niniejszej sprawie Zamawiający złożył oświadczenie
o uwzględnieniu jednego z dwóch zarzutów podniesionych w odwołaniu. Jednakże drugi
z zarzutów, który nie został objęty przez Zamawiającego oświadczeniem o uwzględnieniu, został przez Odwołującego podniesiony jako zarzut ewentualny. Odwołujący wnosił
o rozpoznanie tego zarzutu w przypadku:

1) gdy nie potwierdzi się zarzut naruszenia art. 18 ust. 3 ustawy Pzp (lub też jeżeli zarzut ten się potwierdzi, ale Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniając powyższy zarzut nie nakaże Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej);

2) gdyby okazało się, że wyjaśnienia rażąco niskiej ceny wykonawca Sigma, które zostały udostępnione Odwołującemu, są dokładnie tymi samymi wyjaśnieniami, które wykonawca Sigma złożył w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego
i wykonawca Sigma nie złożył żadnych innych dokumentów, które nie zostały udostępnione Odwołującemu.

W sytuacji, w której Izba orzekłaby o uwzględnieniu zarzutu nr 1, zarzut nr 2 nie wchodziłby w zakres rozpoznania niniejszej sprawy. W analogiczny sposób należy potraktować sytuację uwzględnienia przez Zamawiającego zarzutu nr 1, co także podkreślał Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie. Dodatkowo przywołano w odpowiedzi na odwołanie w tym zakresie stosowne orzecznictwo KIO i sądów powszechnych. Zamawiający podkreślił także, że Odwołujący w odwołaniu sam zaznaczył, że „nie jest w stanie postawić
w tym zakresie konkretnych i precyzyjnych zarzutów”.

Mając na uwadze, że zarzut nr 1 był jedynym zarzutem głównym podniesionym
w ramach odwołania, jego uwzględnienie skutkuje tym, że mamy do czynienia z sytuacją uwzględnienia w całości (a nie w części) zarzutów odwołania. Wobec objęcia zarzutu nr 1 oświadczeniem Zamawiającego o uwzględnieniu zarzutów odwołania, zarzut nr 2 nie wchodził w zakres rozpoznania sprawy. W związku z tym w niniejszej sprawie zastosowanie ma przepis art. 522 ust. 1 ustawy Pzp.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 tejże ustawy.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodniczący:  ….…………………………...