Wyrok KIO KIO 1969/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1969/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 25 lipca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim z siedzibą w Gorzów Wielkopolski w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: zamówienie, odwołanie, wykonawca, oferta, wykonanie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 128 ust. 1, art. 18 ust. 1, art. 18 ust. 3, art. 522 ust. 3, art. 557.

Istota sprawy

Zamawiający – Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim – prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia pn. Wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji pn.: „Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości Zarząd w Gorzowie Wielkopolskim – budowa nowej siedziby. Wartość zamówienia jest większa niż progi unijne....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt:KIO 1969/23

POSTANOWIENIE

z dnia 25 lipca 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Anna Chudzik

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 lipca 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 lipca 2023 r. przez wykonawcę „MW Technic” Sp. z o.o. z siedzibą w Regułach,

w postępowaniu prowadzonym przez Komendę Wojewódzką Policji w Gorzowie Wielkopolskim,

przy udziale T.G. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą „PROBUD Firma Projektowo-Budowlana T.G.”, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego,

orzeka:

1.umarza postępowanie odwoławcze;

2.nakazuje zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2022 r. poz. 1710 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący:.............................

   

Sygn. akt:KIO 1969/23

....

U z a s a d n i e n i e

Zamawiający – Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim – prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia pn. Wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji pn.: „Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości Zarząd w Gorzowie Wielkopolskim – budowa nowej siedziby. Wartość zamówienia jest większa niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem nr 2023/S 071-21604.

W dniu 10 lipca 2023 r. wykonawca „MW Technic” Sp. z o.o. wniósł odwołanie wobec zaniechania wezwania do złożenia wyjaśnień i uzupełnień w zakresie spełniania warunków udziału w postępowaniu wykonawcy PROBUD Firma Projektowo – Budowlana T.G. oraz zaniechania udostępnienia załączników do wyjaśnień ceny oferty. Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisów:

1)art. 128 ust. 1 ustawy Pzp, przez zaniechanie wezwania wykonawcy PROBUD, który nie złożył podmiotowych środków dowodowych potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, do uzupełnienia dokumentów w zakresie:

a)posiadanego doświadczenia, gdyż wykonawca powołał się w wykazie na usługi wykonane dla innych niż wymagane przez Zamawiającego kategorii obiektów;

b)dokumentu stanowiącego poświadczenie należytej realizacji zamówienia wykonanego dla MPWIK w Warszawie pomimo, że wykonawca takiego

c)dokumentu nie złożył, a jedynie powołał się na własne oświadczenie;

d)zdolności zawodowej osoby wskazanej w wykazie osób do pełnienia funkcji projektanta systemów bezpieczeństwa pomimo, że osoba ta nie posiada wymaganych w SWZ uprawnień i certyfikatu;

2)art. 18 ust. 1 i 3 ustawy Pzp, przez odmowę ujawnienia informacji zawartych w załącznikach do wyjaśnień ceny oferty złożonych przez PROBUD.

Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu: unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, dokonania ponownej oceny i badania ofert, w tym: wezwania PROBUD do uzupełnienia wykazu usług o usługę, która spełnia warunek doświadczenia w zakresie XII kategorii obiektu i do uzupełnienia dowodów potwierdzających należytą realizację zamówienia ujawnionego w poz. 3 wykazu usług oraz udostępnienia załączników do wyjaśnień ceny oferty PROBUD .

W dniu 20 lipca 2023 r. do Prezesa Izby wpłynęło oświadczenie Zamawiającego o uwzględnieniu zarzutu dotyczącego odmowy ujawnienia informacji zawartych w załącznikach do wyjaśnień ceny oferty złożonych przez PROBUD.

Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego skutecznie przystąpił wykonawca T.G. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą „PROBUD Firma Projektowo-Budowlana T.G.”, który 23 lipca 2023 r. złożył oświadczenie, że nie wnosi sprzeciwu wobec uwzględnienia przez Zamawiającego ww. zarzutu.

W dniu 24 lipca 2023 r. do Prezesa Izby wpłynęło oświadczenie Odwołującego o wycofaniu zarzutów nieuwzględnionych przez Zamawiającego.

Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć, stosownie do dyspozycji art. 522 ust. 3 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 557 ustawy Pzp i § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b z 2020 r. poz. 2437), orzekając o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodniczący:.............................