Wyrok KIO KIO 203/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 203/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 6 lutego 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o.o. z siedzibą w Rybnik w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, podmiotowe środki dowodowe, warunki udziału w postępowaniu, wezwanie do wyjaśnienia dokumentów lub oświadczeń, wyjaśnienia treści oferty. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b, art. 226 ust. 1 pkt 3, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 128 ust. 1, art. 128 ust. 4, art. 223 ust. 1, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Zamawiający – Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o.o. ‎ z siedzibą w Rybniku [dalej „Zamawiający”] prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na budowę zespołu czterech budynków mieszkalnych 8 mieszkaniowych przy ul. Gen. L. Okulickiego w Rybniku (znak postępowania: PN.3.2022 ). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 30 września 2022 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 203/23

POSTANOWIENIE

z dnia 6 lutego 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Aleksandra Patyk

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 6 lutego 2023 r.w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 23 stycznia 2023 r. przezwykonawcę RISER Sp. z o.o.
z siedzibą w Jaworznie w postępowaniu prowadzonym przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o.o. z siedzibą w Rybniku

przy udziale wykonawcy Remar Budownictwo Sp. z o.o. z siedzibą w Gołkowicach Górnychzgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego – wykonawcy RISER Sp. z o.o. z siedzibą w Jaworznie kwoty 18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1710, późn. zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ……………………………..

Sygn. akt: KIO 203/23

U z a s a d n i e n i e

Zamawiający – Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o.o.
z siedzibą w Rybniku [dalej „Zamawiający”] prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na budowę zespołu czterech budynków mieszkalnych 8 mieszkaniowych przy ul. Gen. L. Okulickiego w Rybniku (znak postępowania: PN.3.2022).

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 30 września 2022 r. pod numerem nr 2022/S 189-531242.

W dniu 23 stycznia 2023 r. wykonawca RISER Sp. z o.o. z siedzibą w Jaworznie[dalej „Odwołujący”] wniósł odwołanie zarzucając Zamawiającemu naruszenie:

1) [zarzut główny] art. 239 ust. 1 i ust. 2 ustawy PZP poprzez jego błędne zastosowanie,
a w konsekwencji wybór jako najkorzystniejszej, oferty wykonawcy REMAR pomimo tego, że oferta ta winna zostać odrzucona (ewentualnie – z ostrożności procesowej, na wypadek nieuwzględnienia któregokolwiek z zarzutów głównych opisanych pod numerami 2 oraz 3 – przedwczesnego wyboru oferty najkorzystniejszej, pomimo faktu, że wykonawca REMAR winien zostać wezwany do wyjaśnień oraz poprawienia podmiotowych środków dowodowych, zgodnie z punktami 4-8 poniżej);

2) [zarzut główny] art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c (oraz dodatkowo art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy PZP poprzez jego niezastosowanie, a w konsekwencji nieodrzucenie oferty wykonawcy REMAR pomimo faktu, że wykonawca REMAR w odpowiedzi na wezwanie Zamawiającego w trybie art. 128 ust. 1 PZP z dnia 7 grudnia 2022 roku (L. Dz. 971/2022) do uzupełnienia Wykazu osób skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia publicznego (podmiotowego środka dowodowego) nie złożył prawidłowo uzupełnionego Wykazu (zgodnie z wezwaniem Zamawiającego), a przez to nie wykazał spełniania warunków udziału
w postępowaniu;

3) [zarzut główny] art. 226 ust. 1 pkt 3 (oraz dodatkowo art. 226 ust. 1 pkt 5) ustawy PZP poprzez ich niezastosowanie, a w konsekwencji nieodrzucenie oferty wykonawcy REMAR pomimo faktu, że oferta ta jest niezgodna z przepisami ustawy, a to przepisem art. 462 ust. 1 ustawy PZP, który dopuszcza powierzenie podwykonawcy jedynie części zamówienia, podczas gdy z oferty wykonawcy REMAR (oraz treści wyjaśnień z dnia 23 listopada 2022 roku) wynika, że zamierza powierzyć podwykonawcy całość zamówienia, a dodatkowo oferta ta jest niezgodna z warunkami zamówienia, a to postanowieniami rozdziału V pkt 4 części „Zamawiający informuje, że” SWZ oraz pkt 1 i pkt 4 części „Podwykonawstwo” SWZ oraz pkt 7 Formularza oferty (załącznik nr 1 do SWZ) oraz § 4 ust. 20 i ust. 21 Wzoru umowy (załącznik nr 9 do SWZ), zgodnie z którymi Zamawiający dopuszcza powierzenie podwykonawcom wyłącznie części zamówienia (a nie całość zamówienia)

ewentualnie – w przypadku nieuwzględnienia zarzutu głównego nr 2) lub zarzutu głównego nr 3) (przynajmniej jednego)

4) [zarzut ewentualny] art. 128 ust. 1 ustawy PZP poprzez jego niezastosowanie,
a w konsekwencji niewezwanie wykonawcy REMAR do poprawienia treści Wykazu osób skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia publicznego, pomimo faktu, że
z treści Wykazu nie wynika jaki jest rzeczywisty okres doświadczenia kierownika budowy oraz kierownika robót konstrukcyjno-budowlanych, jak również czy realizowali oni zamówienia referencyjne przez cały okres realizacji zamówień, a zatem wykonawca REMAR nie potwierdził spełniania warunków udziału w postępowaniu

a z ostrożności

[zarzut ewentualny] art. 128 ust. 4 w zw. z art. 16 pkt 1 ustawy PZP poprzez jego niezastosowanie, a w konsekwencji niewezwanie wykonawcy REMAR do wyjaśnienia treści Wykazu osób skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia publicznego, pomimo faktu, że z treści Wykazu nie wynika jaki jest rzeczywisty okres doświadczenia kierownika budowy oraz kierownika robót konstrukcyjno-budowlanych, jak również czy realizowali oni zamówienia referencyjne przez cały okres realizacji zamówień, a zatem wykonawca REMAR nie potwierdził spełniania warunków udziału w postępowaniu;

5) [zarzut ewentualny] art. 223 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1 ustawy PZP poprzez jego niezastosowanie, a w konsekwencji niewezwanie wykonawcy REMAR do wyjaśnień treści oferty celem ustalenia zakresu, który wykonawca REMAR ma zamiar powierzyć do wykonania podwykonawcy – podmiotowi udostępniającemu zasoby, pomimo faktu, że
z oferty (oraz treści wyjaśnień udzielonych przez wykonawcę REMAR w dniu 23 listopada 2022 roku) wynika – niezgodny z przepisami ustawy PZP oraz SWZ (warunkami zamówienia) – zamiar powierzenia podwykonawcy (podmiotowi udostępniającemu zasoby) – realizacji całego zakresu zamówienia, czym Zamawiający naruszył zasadę zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców;

6) [zarzut ewentualny] art. 223 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1 ustawy PZP poprzez jego niezastosowanie, a w konsekwencji niewezwanie wykonawcy REMAR do wyjaśnień treści oferty celem ustalenia zakresu podwykonawstwa, który wykonawca REMAR ma zamiar powierzyć do wykonania podmiotom trzecim (nieudostępniającym swoich zasobów), pomimo istnienia w tym zakresie sprzeczności w ofercie (sensu largo), czym Zamawiający naruszył zasadę zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców;

7) [zarzut ewentualny] art. 128 ust. 1 ustawy PZP poprzez jego niezastosowanie,
a w konsekwencji niewezwanie wykonawcy REMAR do poprawienia (lub uzupełnienia) treści Oświadczenia o średniorocznym zatrudnieniu, pomimo faktu, że z treści Oświadczenia nie wynika jakie jest średnioroczne zatrudnienie osób na stanowiskach fizycznych (tj. zgodnie
z warunkiem udziału w postępowaniu, o którym mowa w rozdziale VIII ust. 1 pkt 2 lit. d SWZ), a zatem wykonawca REMAR nie potwierdził spełniania warunków udziału
w postępowaniu

a z ostrożności

[zarzut ewentualny] art. 128 ust. 4 w zw. z art. 16 pkt 1 ustawy PZP poprzez jego niezastosowanie, a w konsekwencji niewezwanie wykonawcy REMAR do wyjaśnienia treści Oświadczenia o średniorocznym zatrudnieniu, pomimo faktu, że z treści Oświadczenia nie wynika jakie jest średnioroczne zatrudnienie osób na stanowiskach fizycznych (tj. zgodnie
z warunkiem udziału w postępowaniu, o którym mowa w rozdziale VIII ust. 1 pkt 2 lit. d SWZ), a zatem wykonawca REMAR nie potwierdził spełniania warunków udziału
w postępowaniu;

8) [zarzut ewentualny] art. 128 ust. 1 ustawy PZP poprzez jego niezastosowanie,
a w konsekwencji niewezwanie wykonawcy REMAR do poprawienia treści Wykazu robót budowlanych oraz przedłożenia nowych referencji, pomimo faktu, że z treści referencji wynika, że podmiot udostępniający zasoby - R.R. nie nabył wymaganego przez Zamawiającego doświadczenia przy realizacji robót budowlanych wskazanych w treści Wykazu, a to przez realizację tych robót w systemie generalnego wykonawstwa (a zatem nie samodzielnie przez podmiot R.R.,
a przynajmniej nie samodzielnie w zakresie wystarczającym dla wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w rozdziale VIII ust. 1 pkt 2 lit. d SWZ), a zatem wykonawca REMAR nie potwierdził spełniania warunków udziału w postępowaniu,

a z ostrożności

[zarzut ewentualny] art. 128 ust. 4 w zw. z art. 16 pkt 1 ustawy PZP poprzez jego niezastosowanie, a w konsekwencji niewezwanie wykonawcy REMAR do wyjaśnienia treści Wykazu robót budowlanych oraz referencji, pomimo faktu, że z treści referencji nie wynika, że podmiot udostępniający zasoby - R.R. nabył wymagane przez Zamawiającego doświadczenie przy realizacji robót budowlanych wskazanych w treści Wykazu, a to przez realizację tych robót w systemie generalnego wykonawstwa (a zatem nie samodzielnie przez podmiot R.R., a przynajmniej nie samodzielnie
w zakresie wystarczającym dla wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu,
o których mowa w rozdziale VIII ust. 1 pkt 2 lit. d SWZ), a zatem wykonawca REMAR nie potwierdził spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Wobec naruszenia przez Zamawiającego ww. przepisów Odwołujący wniósł
o:

1) uwzględnienie odwołania w całości;

2) przeprowadzenie dowodów z dokumentacji postępowania, a w szczególności wskazanych w treści niniejszego odwołania;

3) nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;

4) nakazanie Zamawiającemu przeprowadzenia ponownego badania oferty wykonawcy REMAR;

5) nakazanie Zamawiającemu odrzucenia oferty wykonawcy REMAR 8 ewentualnie
(w przypadku nieuwzględnienia któregokolwiek z zarzutów głównych oznaczonych nr 2 oraz nr 3): nakazanie Zamawiającemu wezwania wykonawcy REMAR do wyjaśnień treści oferty oraz wyjaśnień treści podmiotowych środków dowodowych, jak również poprawy podmiotowych środków dowodowych, zgodnie z treścią odwołania;

6) nakazanie Zamawiającemu – w konsekwencji – przeprowadzenia ponownego badania
i oceny ofert spośród ofert niepodlegających odrzuceniu złożonych przez wykonawców niepodlegających wykluczeniu i dokonania wyboru oferty najkorzystniejszej;

7) obciążenie Zamawiającego kosztami postępowania.

Izba ustaliła, że wykonawca Remar Budownictwo Sp. z o.o. z siedzibą w Gołkowicach Górnych skutecznie przystąpił do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.

W dniu 3 lutego 2023 r. Odwołujący wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pismo, w którym oświadczył, że cofa wniesione odwołanie. Izba stwierdziła, że oświadczenie o wycofaniu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego.

Wobec powyższych ustaleń Izba wskazuje, że na skutek cofnięcia odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1 ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 ustawy Pzp). Z kolei w myśl art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu uiszczonego w wysokości 20 000,00 zł.

Przewodniczący: ……………………………..