Wyrok KIO KIO 2102/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2102/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 1 sierpnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. z siedzibą w Bytom w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: postępowanie odwoławcze, rażąco niska cena, wykonawca, zamawiający, oferta najkorzystniejsza. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 239 ust. 1, art. 224 ust. 5, art. 224 ust. 6, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 522 ust. 2, art. 525 ust. 1, art. 525 ust. 2, art. 525 ust. 3.

Istota sprawy

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia, Izba stwierdziła, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku wniesienia sprzeciwu przez wykonawcę A.Ś. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą SPEC-BUD Świętek Arkadiusz , który przystąpił do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego, postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 2 Pzp . Zgodnie bowiem z art. 522 ust....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2102/23

POSTANOWIENIE

z dnia 1 sierpnia 2023 roku

Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:

Przewodniczący:Jolanta Markowska

      

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 1 sierpnia 2023 roku w Warszawie, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu18 lipca 2023 r. przez wykonawcę: D.M. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą M.D., ul. Podgórna 14, 43-190 Mikołóww postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A., ul. Strzelców Bytomskich 207, 41-914 Bytom,

przy udziale wykonawcy: A.Ś. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą ESPEC-BUD Świętek Arkadiusz, ul. Kościuszki 66a, 44-351 Turza Śląska zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego o sygn. akt KIO 2102/23 po stronie zamawiającego,

postanawia:

1. umarza postępowanie odwoławcze,

2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzeczwykonawcy: D.M. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą M.D., ul. Podgórna 14, 43-190 Mikołów kwoty 10 000 zł 00 gr(słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej równowartośćuiszczonegowpisu.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie
- w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący ………………………

Sygn. akt KIO 2102/23

Uzasadnienie

Zamawiający, Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. z siedzibą w Bytomiu, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym pn.: Likwidacja obiektów budowlanych: 1) Budynek hydroforowni szyby główne, 2) Zbiornik przeciwpożarowy przy # IV dla Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. Oddział KWK "Jas-Mos - Jastrzębie III" Ruch "Jas-Mos" - II etap realizacji”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 30 marca 2023 r. nr 2023/BZP 00157365/01.

Wykonawca: D.M. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą M.D., na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.), wniósł odwołanie wobec:

- czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy A.Ś. prowadzącego działalność gospodarczą: SPEC-BUD Świętek Arkadiusz w Turzy Śląskiej (dalej: SPEC-BUD), przy wcześniejszym zaniechaniu odrzucenia oferty SPEC-BUD z uwagi na niezłożenie prawidłowych wyjaśnień rażąco niskiej ceny, albowiem Zamawiający wielokrotnie wezwał wykonawcę SPEC-BUD do wyjaśnień rażąco niskiej ceny, a w złożonych wyjaśnieniach wykonawca SPEC-BUD nie wykazał, że oferowana cena zapewnia prawidłowe wykonanie przedmiotu zamówienia, zgodnie z wymaganiami określonymi przez Zamawiającego oraz wynikającymi z odrębnych przepisów, oraz nie złożył odpowiednich dowodów, dotyczących wyliczenia ceny, co powinno skutkować odrzuceniem oferty SPEC-BUD, którego to odrzucenia oferty Zamawiający zaniechał, tak jak i zaniechał czynności wszechstronnej i starannej weryfikacji wyjaśnień SPEC-BUD zawartych, w szczególności w pismach z dnia 15 czerwca 2023 r. oraz 20 czerwca 2023 r. przez co ocenę wyjaśnień SPEC-BUD należy uznać za wadliwą;

- na skutek czego w postępowaniu doszło do naruszenia art. 239 ust 1 oraz art. 224 ust 5 i 6 oraz art. 226 ust. 1 pkt. 8 ustawy Pzp, poprzez wybór oferty SPEC-BUD, która nie powinna być wybrana jako oferta najkorzystniejsza, oraz poprzez zaniechanie prawidłowej oceny wyjaśnień dotyczących zaoferowanej przez wykonawcę SPEC-BUD ceny oraz zaniechanie odrzucenia oferty SPEC-BUD z uwagi na niezłożenie wyjaśnień dotyczących oferowanej ceny lub jako oferty zawierającej rażąco niską cenę.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości i nakazanie Zamawiającemu dokonania następujących czynności:

1) unieważnienia czynności z dnia 13 lipca 2023 r. polegającej na wyborze najkorzystniejszej oferty,

2) powtórzenia czynności badania i oceny ofert,

3) odrzucenia oferty SPEC-BUD,

4) wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej.

W dniu 21 lipca 2023 r. przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego, stosownie do wymogów art. 525 ust. 1-3 Pzp, zgłosił wykonawca A.Ś. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą SPEC-BUD Świętek Arkadiusz z siedzibą w Turzy Śląskiej.

Pismem z dnia 25 lipca 2023 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie. Zamawiający oświadczył, że uwzględnia zarzuty odwołania w całości i wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego.

Prezes KIO, pismem z dnia 26 lipca 2023 r., na podstawie § 13 ust.1 pkt 5 lit.a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz.U. poz. 2453)wezwał wykonawcę A.Ś. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą SPEC-BUD Świętek Arkadiusz zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego, do złożenia oświadczenia w przedmiocie sprzeciwu co do uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu,w terminie 3 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem umorzenia postępowania odwoławczego.

W wyznaczonym terminie wykonawca A.Ś. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą SPEC-BUD Świętek Arkadiusz nie zgłosił sprzeciwu wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu.

Izba zważyła, co następuje:

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia, Izba stwierdziła, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku wniesienia sprzeciwu przez wykonawcę A.Ś. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą SPEC-BUD Świętek Arkadiusz, który przystąpił do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego, postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 2 Pzp. Zgodnie bowiem z art. 522 ust. 2 Pzp, jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Wobec powyższego, Izba postanowiła, jak w sentencji.

Orzekając o kosztach postępowania Izba uwzględniła treść § 9 ust. 1 pkt 2 lit.a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2010 r. w sprawie wysokości szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020r., poz. 2437), z którego wynika, że jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, a koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie.

Przewodniczący …….……………..