Wyrok KIO KIO 2103/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2103/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 26 lipca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, umorzenie postępowania odwoławczego, unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, zaniechanie wezwania, wykaz osób. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 112 ust. 1 pkt 4, art. 128 ust. 1, art. 568 pkt 2, art. 552 ust. 1, art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 239 ust. 1, art. 253 ust. 1, art. 557.

Istota sprawy

Postępowanie odwoławcze w przedmiocie wniesionego odwołania podlegało umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. Zgodnie ze wskazanym ze wskazanym przepisem Pzp: „ Art. 568. Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku: (…) 2) stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne; (…)....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2103/23

POSTANOWIENIE

z dnia 26 lipca 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:

Przewodniczący: Agata Mikołajczyk

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w dniu 26 lipca 2023 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 18 lipca 2023 r. przez odwołującego: IQVIA Commercial sp. z o.o. z/s w Warszawie (ul. Domaniewska 48, 02-672 Warszawa) w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego:

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (ul. Fredry 10, 61- 701

Poznań),

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze;

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
odwołującego: IQVIA Commercial sp. z o.o. z/s w Warszawie (ul. Domaniewska 48, 02-672 Warszawa) kwoty 7.500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącą kwotę uiszczonego wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

………………..…………………..

Sygn. akt: KIO 2103/23

Uzasadnienie

Odwołanie zostało wniesione w dniu 18 lipca 2023 r. przez odwołującego: IQVIA Commercial sp. z o.o. z/s w Warszawie(Odwołujący) w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022r. poz. 1710 ze zm.), [ustawa Pzp lub Pzp lub Ustawa PZP], w przedmiocie zamówienia publicznego na: TPm29/23 opracowanie oraz wdrożenie systemu do zarządzania badaniami klinicznymi (ang. CTMS) dla Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (UCWBK) oraz Szpitali UMP. Numer referencyjny: TPm29/23.Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w BZP 2023/BZP 00192073.

Odwołujący podał, że wnosi odwołanie wobec czynności polegających na:

(I)nieprawidłowej ocenie przez Zamawiającego oferty złożonej przez wykonawcę Transition Technologies Science sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie („TTS sp. z o.o.”), skutkującej niezasadnym uznaniem, że wykonawca ten wykazał spełnianie wszystkich warunków udziału w Postępowaniu, a w konsekwencji dokonaniu wyboru oferty TTS sp. z o.o. jako oferty najkorzystniejszej w Postępowaniu;

(II)zaniechaniu wezwania TTS sp. z o.o. do uzupełnienia wykazu osób skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia publicznego („Wykaz osób”), pomimo iż treść wykazu przedłożonego przez TTS sp. z o.o. nie potwierdza spełniania przez tego wykonawcę warunku udziału w Postępowaniu, określonego w pkt 18.1.4. lit. b) specyfikacji warunków zamówienia dla Postępowania („Warunek udziału”); (III) zaniechaniu wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej w Postępowaniu;

Zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

(1)art. 112 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 17 ust. 2 PZP w zw. pkt 18.1.4. lit. b) SWZ poprzez nieprawidłową ocenę oferty TTS sp. z o.o., skutkującą uznaniem, że wykonawca ten spełnia Warunek udziału, pomimo, iż ze złożonego przez TTS sp. z o.o. Wykazu osób wynika, że osoby skierowane przez wykonawcę do realizacji zamówienia udzielanego w Postępowaniu na stanowiska: (i) Kierownik projektu, (ii) Analityk, nie spełniają wymagań zastrzeżonych przez Zamawiającego w treści Warunku udziału, co w konsekwencji doprowadziło do niezgodnego z PZP wyboru oferty złożonej przez TTS sp. z o.o. jako najkorzystniejszej w Postępowaniu;

(2)art. 128 ust. 1 PZP w zw. z art. 17 ust. 2 PZP w zw. pkt 18.1.4. lit. b) SWZ, poprzez zaniechanie wezwania TTS sp. z o.o. do uzupełnienia wykazu osób skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia publicznego, poprzez przedłożenie wykazu, z którego wynikać będzie, że TTS sp. z o.o. spełnia Warunek udziału.

Odwołujący wniósł o: I. uwzględnienie Odwołania, II. nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty TTS sp. z o.o. jako najkorzystniejszej w Postępowaniu oraz ponownego badania i oceny złożonych ofert, a w jego następstwie nakazanie Zamawiającemu wezwania TTS sp. z o.o. do uzupełnienia Wykazu osób,

III.przeprowadzenie dowodów z dokumentów wskazanych w uzasadnieniu Odwołania na okoliczności tam wskazane oraz z dokumentów, które zostaną złożone na rozprawie w celu wykazania faktów wskazanych w sformułowanych wówczas tezach dowodowych, (...)

Wykonawca wskazał: „Odwołujący posiada interes w uzyskaniu zamówienia, gdyż złożył w Postępowaniu ofertę sklasyfikowaną na drugim miejscu. Gdyby jednak Zamawiający przeprowadził czynność badania i oceny ofert w sposób zgodny z normami PZP wówczas, zamiast wyboru oferty TTS sp. z o.o. jako najkorzystniejszej w Postępowaniu, dokonałby czynności wezwania tego wykonawcy do uzupełnienia Wykazu osób, poprzez przedłożenie wykazu, z którego wynikać będzie, że TTS sp. z o.o. spełnia Warunek udziału. Niesprostanie żądaniu Zamawiającego, wyrażonemu w treści wezwania do uzupełnienia Wykazu osób skutkowałoby koniecznością odrzucenia oferty złożonej przez że TTS sp. z o.o. . W takim zaś stanie rzeczy oferta Odwołującego byłaby jedyną ofertą nie podlegającą odrzuceniu, a Odwołujący miałby realną szanse uzyskania zamówienia w Postępowaniu. Wadliwość podjętych przez Zamawiającego czynności wskazanych w petitum Odwołania, uniemożliwia zatem Odwołującemu uzyskanie zamówienia, skutkując poniesieniem przez Odwołującego uszczerbku, polegającego na nieudzieleniu mu zamówienia, pomimo złożenia najkorzystniejszej oferty w Postępowaniu.. Okoliczności wskazane w zdaniu poprzednim skutkują zatem wyrządzeniem Odwołującemu szkody polegającej na nieuzyskaniu spodziewanego zysku”.

Do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden z wykonawców. Termin na zgłoszenie takiego przystąpienia w zw. z normą art. 8 ust.5 Pzp upływał w dniu 24/07/23.Zgodnie z informacją podaną przez Zamawiającego w piśmie z dnia 21/07/23 (pkt 4) kopia odwołania została udostępniona wykonawcom w dniu 19.07.2023 r. na stronie prowadzonego postępowania.

Zamawiający - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w piśmie z dnia 21/07/23 wskazując na art. 568 pkt 2 ustawy Pzp wniósł o „umorzenie postępowania w całości z uwagi na unieważnienie przez Zamawiającego:

1)czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, o której mowa w art. 253 ust. 1 ustawy Pzp z dnia 13.07.2023r. przekazanej Wykonawcom pismem L.dz. DZP- 547/23 w dniu 13.07. 2023 r.;

2)czynności badania i oceny ofert, o której mowa w art. 239 ust. 1 ustawy Pzp przekazanej Wykonawcom pismem L.dz. DZP- 547/23 w dniu 13.07.2023 r.

Na dowód powyższego Zamawiający przedkłada pismo DZP- 577/23 z dnia 20.07.2023 r. - unieważnienie przez Zamawiającego ww. czynności przeprowadzonych w przedmiotowym postępowaniu o udzielenie zamówienia, przekazane wykonawcom w dniu 21.07.2023 r.

Dalej podał: „Zamawiający informuje, iż powtórzenie ww. czynności zostanie przeprowadzone w następnej kolejności”. W szczególności wskazał: (...) Odwołujący w dniu 18 czerwca 2023r. wniósł odwołanie od czynności i zaniechań Zamawiającego i zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1)art. 112 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 17 ust. 2 PZP w zw. pkt 18.1.4. lit. b) SWZ,

2)art. 128 ust. 1 PZP w zw. z art. 17 ust. 2 PZP w zw. pkt 18.1.4. lit. b) SWZ.

Mając na uwadze stanowisko wyrażone w wyroku z dnia 22 lipca 2015 r., KIO 1462/15 gdzie Krajowa Izba Odwoławcza zwróciła uwagę, że „Do czasu zawarcia umowy zamawiający może w ramach prowadzonego postępowania przeprowadzać czynności, dokonywać unieważnień czynności, powtarzać czynności nawet w wielu przypadkach nie informując o tym wykonawców” - Zamawiający po przeanalizowaniu argumentacji podniesionej w Odwołaniu Wykonawcy IQVIA COMMERCIAL sp. z o.o. z dnia 18 lipca 2023 r. wniesionym od czynności Zamawiającego, o których mowa w art. 253 ust. 1 i art. 239 ust. 1 ustawy Pzp, unieważnił w dniu 20.07.2023 r. następujące czynności Zamawiającego przeprowadzone w niniejszym postępowaniu o udzielenie zamówienia:

3) czynność wyboru oferty najkorzystniejszej, o której mowa w art. 253 ust. 1 ustawy Pzp z dnia 13.07.2023r. przekazaną Wykonawcom pismem L.dz. DZP- 547/23 w dniu 13.07.2023r.;

4) czynność badania i oceny ofert, o której mowa w art. 239 ust. 1 ustawy Pzp przekazaną Wykonawcom pismem L.dz. DZP- 547/23 w dniu 13.07.2023r.

Ponadto Zamawiający informuje, iż w wyniku unieważnienia ww. czynności postępowania, nastąpi powtórzenie ww. czynności – co Zamawiający zrealizuje w dalszej kolejności. Powyższe działania Zamawiającego czynią bezprzedmiotowym dalsze kontynuowanie postępowania odwoławczego”.

Izba ustaliła i zważyła, co następuje:

Postępowanie odwoławcze w przedmiocie wniesionego odwołania podlegało umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.

Zgodnie ze wskazanym ze wskazanym przepisem Pzp:

Art. 568. Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku: (…) 2) stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne; (…).

Zamawiający w piśmie z dnia 21/07/23 wskazał, że unieważnił: zaskarżoną czynność wyboru najkorzystniejszej oferty z dnia 13.07. 2023 r. przekazaną wykonawcom pismem L.dz. DZP- 547/23 w dniu 13.07.2023r. oraz zaskarżone czynności badania i oceny ofert. Także podał, że te czynności zrealizuje w dalszej kolejności. Powyższe działania Zamawiającego – jak podał - niewątpliwie czynią bezprzedmiotowym dalsze kontynuowanie postępowania odwoławczego, albowiem na dzień 21 lipca br i na na dzień wydania orzeczenia 26 lipca 2023r. nie istnieje substrat zaskarżenia związany z zarzutami odwołania.

Orzekając w zakresie podnoszonych w odwołaniu zarzutów Izba zobowiązana była uwzględniać wytyczne wynikające z art. 552 ust.1 ustawy Pzp w zw. z art. 568 pkt 2 tej ustawy.

Pierwszy z przepisów (art. 552 ust.1 Pzp) stanowi: „Wydając wyrok, Izba bierze za podstawę stan rzeczy ustalony w toku postępowania odwoławczego.”

Z kolei w myśl drugiego: „Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku: (...) 2)stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne; (...)

Niewątpliwie powtórzone czynności stanowić będą nowe istotne okoliczności faktyczne w procesie oceny prawidłowości przedmiotowego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, co może mieć wpływ na decyzje wykonawców o skorzystaniu ze środka ochrony prawnej na gruncie Pzp.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do wyniku postępowania na podstawie art. 557 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepis § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437). Z uwagi na umorzenie tego postępowania na podstawie przesłanki z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp koszty postępowania odwoławczego zostały wzajemnie zniesione między stronami i z tego względu Izba nie uwzględniła wniosku odwołującego o zasądzenie na jego rzecz kosztów postępowania odwoławcze go tytułem wynagrodzenia pełnomocnika oraz kosztów noclegu i dojazdu w kwocie kwoty 4.743 zł 37 gr. Izba orzekła natomiast o nakazaniu zwrotu na jego rzecz wpisu od odwołania (w pełnej wysokości) uiszczonego przez Odwołującego.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

………………..…………..