Wyrok KIO KIO 2165/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2165/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 23.06.2025
- Przewodniczący
- Joanna Gawdzik – Zawalska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Rzeszów
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2165/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 23 czerwca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie z siedzibą w Rzeszów w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: rażąco niska cena, umorzenie postępowania odwoławczego, odrzucenie oferty, zasada równego traktowania wykonawców, obowiązek uzasadnienia decyzji. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 3, art. 224 ust. 6, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 520, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania odwoławczego w trybie art. 568 pkt. 1 Ustawy. Na posiedzeniu niejawnym, które odbyło się bez udziału stron i uczestników w związku z § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. poz. 2453) izba w sytuacji opisanej w art. 568 Ustawy, wydała postanowienie o umorzeniu postępowania odwoławczego....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygnatura akt: KIO 2165/25
POSTANOWIENIE
Z 23 czerwca 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:J.G.
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 23 czerwca 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie 28 maja 2025 r. przez wykonawcę:
BRIDGE 1 Sp. z o.o. Jasło (KRS: 0000813411) ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego:
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i
Administracji w Rzeszowie ul. Krakowska 16, 35-111 Rzeszów, przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy ubiegającego się o udzielnie zamówienia:
AJ PROFIBUD sp. z o.o. Chmielnik (KRS: 0001066775)
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 9 000 zł 00 gr (dziewięć tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej 90 % uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………………………………
U z a s a d n i e n i e
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie ul. Krakowska 16, 35-111 Rzeszów (dalej zamawiający) prowadzi na podstawie ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. 2024r. poz. 1320) (dalej Ustawa lub Pzp) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez przeprowadzenia negocjacji na podstawie art. 275 pkt 1) Ustawy pn.: „Uporządkowanie i docelowe zagospodarowanie terenu Szpitala”, znak postępowania: Z/ZZP.2375.10.25, ogłoszenie o zamówieniu w sprawie przedmiotowego zamówienia zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych 3 kwietnia 2025 r. pod numerem 2025/BZP 00175004/01 (dalej Postępowanie).
28 maja 2025 r. odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie wniósł wykonawca BRIDGE 1 Sp. z o.o. Jasło (ul. 17 stycznia 161, 38-200 Jasło, KRS: 0000813411) (dalej odwołujący). Odwołujący zarzucał zamawiającemu naruszenie przepisów Pzp:
1) Art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 3 oraz ust. 6 Pzp – poprzez bezzasadne odrzucenie oferty odwołującego jako rzekomo zawierającej rażąco niską cenę, pomimo że Odwołujący pismem z dnia 5 maja 2025 r. (datowanym na 2.05.25, dalej również „Wyjaśnienia”) przedstawił kompletne, szczegółowe i poparte dowodami wyjaśnienia, w szczególności poparte kosztorysem ofertowym oraz wykazaniem kosztów oferty, z których wynika, że zaoferowana cena jest realna, rynkowa i pozwala na wykonanie przedmiotu zamówienia z uwzględnieniem wszystkich kosztów, w tym w szczególności stawek wynagrodzenia osób zatrudnionych przez Wykonawcę na poziomie nie mniejszym niż minimalne wynagrodzenie za pracę, oraz godziwego zysku;
2) Art. 224 ust. 3 i 6 Pzp - poprzez błędne przyjęcie, że Wyjaśnienia przedłożone przez Odwołującego nie uzasadniają podanej w ofercie ceny lub kosztu i nie mogły usunąć związanych z tym wątpliwości Zamawiającego, mimo że Wyjaśnienia były konkretne, spójne, logiczne i opatrzone dowodami, w tym: a. kalkulacją kosztów robocizny wraz z przedstawieniem przykładowych umów, b. kosztorysem pracy sprzętu, c. kosztorysem materiałów wraz z ofertami dostawców, d. szczegółową analizą pozostałych kosztów, z uwzględnieniem wynagrodzenia osób zatrudnionych przez Wykonawcę na poziomie nie mniejszym niż minimalne wynagrodzenie za pracę; e. wykazaniem synergii z realizacją innego zamówienia, co wpływa na niskie koszty logistyczne.
3) Art. 16 pkt 1 i 2 Pzp – poprzez naruszenie zasad równego traktowania wykonawców, przejrzystości oraz proporcjonalności, wskutek arbitralnej i nieuzasadnionej oceny Wyjaśnień Odwołującego z uwagi na ogólnikowe stwierdzenie, że „Wykonawca nie rozwiał wątpliwości Zamawiającego co do kwestii istnienia rażąco niskiej ceny i nie przedstawił na potwierdzenie powyższego stosownych dowodów” przy równoczesnym brak wskazania, które elementy Wyjaśnień i załączonych do nich dowodów nie rozwiały wątpliwości Zamawiającego, co praktycznie uniemożliwia realną kontrolę legalności tej czynności.
Odwołujący wnosił o nakazanie zamawiającemu: unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, unieważnienia czynności odrzucenia oferty Wykonawcy, ponownego badania ofert i przeprowadzenia powtórnej oceny ofert, z uwzględnieniem oferty Odwołującego.
Zamawiający wnosił o odrzucenie odwołania ze względu na nie załączenie wszystkich załączników do odwołania. Do postępownia odwoławczego przystąpienie po stronie zamawiającego zgłosił wykonawca AJ Profibud sp. z o.o. Chmielnik (277B Chmielnik, 36-016 Chmielnik, KRS: 0001066775).
20 czerwca 2025 r. a więc przed dniem wyznaczonego posiedzenia odwołujący cofnął odwołanie.
Wobec złożenia przez odwołującego oświadczenia w trybie art. 520 Ustawy o wycofaniu złożonego odwołania izba uznała, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania odwoławczego w trybie art. 568 pkt. 1 Ustawy. Na posiedzeniu niejawnym, które odbyło się bez udziału stron i uczestników w związku z § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. poz. 2453) izba w sytuacji opisanej w art. 568 Ustawy, wydała postanowienie o umorzeniu postępowania odwoławczego. O kosztach postępowania odwoławczego izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 Ustawy w zw. z § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), zgodnie z którym odwołującemu zwraca się 90% wpisu. Izba nakazała dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Mając na uwadze powyższe izba orzekła jak w sentencji.
Przewodnicząca: ……………………………