Wyrok KIO KIO 2238/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2238/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 24.06.2025
- Przewodniczący
- Małgorzata Jodłowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina Uście Gorlickie
- Miejscowość
- Uście Gorlickie
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2238/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 czerwca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Uście Gorlickie z siedzibą w Uście Gorlickie w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie odwoławcze, zamówienie publiczne, zamawiający, Specyfikacja Warunków Zamówienia. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 ust. 1 pkt 1, art. 16 ust. 1 pkt 2, art. 17 ust. 1, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 3, art. 99 ust. 4, art. 99 ust. 5, art. 99 ust. 6, art. 281, art. 282, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Na skutek cofnięcie odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1 ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 ustawy Pzp). Z kolei w myśl art....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 2238/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 24 czerwca 2025 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Małgorzata Jodłowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 24 czerwca 2025 roku odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 2 czerwca 2025 roku przez wykonawcę M.G. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą M.G. EKODREN - NATURALNE SYSTEMY OCZYSZCZANIA
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Gminę Uście Gorlickie
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy M.G. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą M.G. EKODREN - NATURALNE SYSTEMY OCZYSZCZANIA kwoty 9 000 zł 00 gr (dziewięć tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: ………………………..
Sygn. akt KIO 2238/25
UZASADNIENIE:
Zamawiający - Gmina Uście Gorlickie prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Budowa przydomowych oczyszczalni na terenie Gminy Uście Gorlickie”, nr ref. BI.271.5.2025.
Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych zwanej dalej „ustawa Pzp”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 6 maja 2025 r. pod numerem: 2025/BZP 00218374.
W postępowaniu tym wykonawca M.G. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą M.G.EKODRENNATURALNESYSTEMYOCZYSZCZANIA (dalej jako „Odwołujący”) w dniu 2 czerwca 2025r. wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej od czynności Zamawiającego, polegającej na:
I.dokonaniu modyfikacji treści Specyfikacji Warunków Zamówienia w Postępowaniu, polegającej na odstąpieniu od wymagania złożenia wraz z ofertą przedmiotowych środków dowodowych, a zamiast tego żądanie tych dokumentów dopiero po wyborze oferty najkorzystniejszej a przed zawarciem umowy tj.: deklaracji właściwości użytkowych zgodnej z normą PN-EN 12566-3+A2:2013 lub równoważną oraz raportu z badań oferowanej oczyszczalni, wykonanego przez notyfikowane laboratorium, pomimo że dokumenty te mają kluczowe znaczenie dla oceny zgodności oferty z wymaganiami Zamawiającego, co w konsekwencji prowadzi do naruszenia przepisów ustawy Pzp oraz wszelkich zasad prawa zamówień publicznych, w tym w szczególności do ograniczenia konkurencji i naruszenia zasady proporcjonalności, przejrzystości, równego traktowania wykonawców uczciwej konkurencji, a ponadto w sposób niezapewniający najlepszą jakość dostaw, usług i robót budowlanych uzasadnioną charakterem zamówienia oraz w sposób niezapewniający uzyskanie najlepszych efektów zamówienia.
- co w efekcie stanowiło naruszenie przepisu art. 16 ustawy PZP, art. 17 ustawy PZP, art. 99 ustawy PZP oraz art. 107 ust. 1 i ust. 2 i ust. 4 ustawy Pzp w zw. z art. 128 ustawy Pzp w zw. z art. 223 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 505 ustawy Pzp w zw. z art. 515 ustawy Pzp w zw. z § 2, § 5, § 6, § 7 oraz § 9 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie
II.modyfikacji w Postępowaniu treści Specyfikacji Warunków Zamówienia, w tym PFU w wyniku której Zamawiający nie określił kryteriów równoważności lub opisał pozornie kryteria równoważności oraz dokonał modyfikacji w sposób niejasny, nieproporcjonalny, nieuzasadniony potrzebami Zamawiającego i uniemożliwiający przygotowanie oferty oraz w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców,
- co w efekcie stanowiło naruszenie przepisu art. 16 pkt 1) i pkt 2) ustawy PZP, art. 17 ust. 1 ustawy PZP , art. 99 ust. 1, ust. 2, ust. 3, ust. 4, ust. 5, ust. 6 ustawy PZP oraz art. 281 ustawy Pzp w zw. z art. 282 ustawy Pzp.
Pismem z dnia 18 czerwca 2025 r., stanowiącym odpowiedź na odwołanie, Zamawiający uwzględnił odwołanie w części, w zakresie zarzutu opisanego w punkcie I.
W dniu 24 czerwca 2025 r. Odwołujący wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pismo, w którym oświadczył, że cofa odwołanie wniesione w niniejszej sprawie.
Izba stwierdziła, że oświadczenie o wycofaniu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego.
Mając na uwadze powyższe, Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:
Na skutek cofnięcie odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1 ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy.
Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 ustawy Pzp).
Z kolei w myśl art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 3 lit a Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania, nakazując zwrot na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu uiszczonego w wysokości 10 000 PLN.
Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła, jak w sentencji.
Przewodnicząca: ………………………..….