Wyrok KIO KIO 2281/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2281/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 10.07.2025
- Przewodniczący
- Katarzyna Poprawa
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Miasto Jastrzębie-Zdrój
- Miejscowość
- Jastrzębie-Zdrój
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2281/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 10 lipca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Jastrzębie-Zdrój z siedzibą w Jastrzębie-Zdrój w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, lista dodatkowych dowodów, przesłanka do umorzenia postępowania, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 239 ust. 1, art. 128 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3), art. 553 zd. 2, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2281/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 10 lipca 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Katarzyna Poprawa
Protokolant: Klaudia Kwadrans
na posiedzeniu z udziałem stron oraz uczestnika postpowania odwoławczego
w dniu 10 lipca 2025 roku w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 5 czerwca 2025 roku przez wykonawcęRISER spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Jaworznie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Miasto Jastrzębie-Zdrój
Uczestnik po stronie Zamawiającego:
Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia:
Instal Cymorek Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Kiczycach oraz Zowada Group a.s. z siedzibą w Návsí (Republika Czeska)
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego RISER spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Jaworznie kwoty 20 000 zł 00 gr (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy),
uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:……………………….…….
Sygn. akt: KIO 2281/25
Uzasadnienie
Zamawiający - Miasto Jastrzębie-Zdrój prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na zadanie pn. „Budowa przedszkola dla dzieci niepełnosprawnych przy
ul. Kaszubskiej w Jastrzębiu-Zdroju”, nr BZP.271.33.2024, zwane dalej „Postępowaniem”.
Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.)
dalej: „Pzp”.
Nr ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej S: 127/2024: 392160-2024 z dnia
2 lipca 2024 roku.
W dniu 5 czerwca 2025 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało wniesione odwołanie przez wykonawcę RISER spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Jaworznie od niezgodnych z przepisami ustawy Pzp czynności i zaniechań Zamawiającego polegających na:
1.niezgodnej z przepisami ustawy PZP czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty – oferty złożonej przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Instal Cymorek Sp. z o.o. z siedzibą w Kiczycach oraz Zowada Group a.s z siedzibą
w Návsi (Republika Czeska) [dalej jako: „Konsorcjum”], pomimo, że Konsorcjum nie wykazało spełniania warunków udziału w postępowaniu, jak również wybór ten jest przedwczesny, a oferta ta może dodatkowo podlegać odrzuceniu;
2.zaniechania wezwania Konsorcjum do poprawienia Wykazu robót („Wykazu zadań Lidera”) – załącznika nr 8 do SWZ oraz poprawienia / złożenia dowodów potwierdzających należyte zrealizowanie zamówienia referencyjnego, pomimo tego,
że zadanie nr 1 nie spełnia warunków udziału w postępowaniu w zakresie rzeczywistej wartości robót budowlanych (bez usług projektowych) i w konsekwencji Konsorcjum nie wykazało spełniania warunków udziału w postępowaniu
3.zaniechania wezwania Konsorcjum do poprawienia Wykazu robót („Wykazu zadań Lidera”) – załącznika nr 8 do SWZ oraz poprawienia / złożenia dowodów potwierdzających należyte zrealizowanie zamówienia referencyjnego, pomimo tego,
że zadanie nr 2 nie spełnia warunków udziału w postępowaniu w zakresie rzeczywistej wartości robót budowlanych realizowanych przez Instal Cymorek Sp. z o.o. z siedzibą
w Kiczycach (jako, że zamówienie to realizowane było w ramach konsorcjum)
i w konsekwencji Konsorcjum nie wykazało spełniania warunków udziału w postępowaniu
4.zaniechania wezwania Konsorcjum do poprawienia Wykazu robót („Wykazu zadań Lidera”) – załącznika nr 8 do SWZ oraz poprawienia / złożenia dowodów potwierdzających należyte zrealizowanie zamówienia referencyjnego, pomimo tego,
że zadanie nr 2 nie spełnia warunków udziału w postępowaniu w zakresie rzeczywistego zakresu robót budowlanych realizowanych przez Instal Cymorek Sp. z o.o. z siedzibą
w Kiczycach (jako, że zamówienie to realizowane było w ramach konsorcjum)
i w konsekwencji Konsorcjum nie wykazało spełniania warunków udziału w postępowaniu
5.zaniechania wezwania Konsorcjum do poprawienia Wykazu robót („Wykazu zadań Partnera”) – załącznika nr 8 do SWZ oraz poprawienia / złożenia dowodów potwierdzających należyte zrealizowanie zamówienia referencyjnego, pomimo tego,
że Zowada Group a.s z siedzibą w Návsi (Republika Czeska) nie realizowała zadania wskazanego w tym dokumencie (a co więcej zadanie to nie spełnia warunku udziału
w postępowaniu zarówno co do wartości, jak również co do okresu wykonania)
i w konsekwencji Konsorcjum nie wykazało spełniania warunków udziału w postępowaniu
6.zaniechania wezwania Konsorcjum do poprawienia Oświadczenia o zakresach robót wykonywanych przez poszczególnych konsorcjantów – załącznika nr 7 do SWZ, pomimo że (jak wskazano powyżej) Zowada Group a.s z siedzibą w Návsi (Republika Czeska) nie zrealizowała zamówienia referencyjnego i nie posiada żadnego doświadczenia pozwalającego na spełnienie warunków udziału w postępowaniu, a zatem nie może samodzielnie realizować części zamówienia, do którego wymagane jest doświadczenie objęte warunkiem udziału w postępowaniu, z kolei Instal Cymorek Sp. z o.o. z siedzibą
w Kiczycach nie posiada doświadczenia w zakresie robót budowlanych o wymaganej przez Zamawiającego wartości (opisanej warunkiem udziału w postępowaniu)
7.zaniechania wezwania Konsorcjum do poprawienia Wykazu osób – załącznika nr 9 do SWZ, pomimo tego, że Pan H.K. nie posiada wymaganych przez Zamawiającego uprawnień budowlanych i w konsekwencji Konsorcjum nie wykazało spełniania warunków udziału w postępowaniu
8.zaniechania wezwania Konsorcjum do poprawienia pełnomocnictwa konsorcjalnego (złożonego wraz z ofertą), pomimo tego, że pełnomocnictwo nie jest zgodne z wymogami Zamawiającego zawartymi w SWZ
9.zaniechania wezwania Konsorcjum do złożenia tłumaczenia dokumentu pochodzącego z czeskiego rejestru handlowego, pomimo tego, że SWZ oraz przepisy prawa wymagają składania dokumentów obcojęzycznych wraz z ich tłumaczeniem na język polski.
Wskazanym wyżej czynnościom oraz zaniechaniom Zamawiającego, Odwołujący zarzuca naruszenie: ‘
1.art. 239 ust. 1 ustawy PZP, poprzez jego błędne zastosowanie, a w konsekwencji błędny wybór oferty Konsorcjum, jako oferty najkorzystniejszej w postępowaniu, podczas gdy Konsorcjum nie wykazało spełniania warunków udziału w postępowaniu oraz nie wykazało braku podstaw wykluczenia, a co najmniej wybór ten jest przedwczesny,
a oferta ta może podlegać odrzuceniu;
2.art. 128 ust. 1 ustawy PZP, poprzez jego niezastosowanie, a w konsekwencji zaniechanie wezwania Konsorcjum do poprawienia Wykazu robót („Wykazu zadań Lidera”) – załącznika nr 8 do SWZ oraz poprawienia / złożenia dowodów potwierdzających należyte zrealizowanie zamówienia referencyjnego, podczas gdy zadanie nr 1 wskazane w złożonym przez konsorcjum Wykazie robót nie spełnia warunków udziału w postępowaniu w zakresie rzeczywistej wartości robót budowlanych (bez usług projektowych) i w konsekwencji Konsorcjum nie wykazało spełniania warunków udziału w postępowaniu;
3.art. 128 ust. 1 ustawy PZP, poprzez jego niezastosowanie, a w konsekwencji zaniechanie wezwania Konsorcjum do poprawienia Wykazu robót („Wykazu zadań Lidera”) – załącznika nr 8 do SWZ oraz poprawienia / złożenia dowodów potwierdzających należyte zrealizowanie zamówienia referencyjnego, podczas gdy zadanie nr 2 wskazane w złożonym przez konsorcjum Wykazie robót nie spełnia warunków udziału w postępowaniu w zakresie rzeczywistej wartości robót budowlanych realizowanych przez Instal Cymorek Sp. z o.o. z siedzibą w Kiczycach (jako,
że zamówienie to realizowane było w ramach konsorcjum) i w konsekwencji Konsorcjum nie wykazało spełniania warunków udziału w postępowaniu
4.art. 128 ust. 1 ustawy PZP, poprzez jego niezastosowanie, a w konsekwencji zaniechanie wezwania Konsorcjum do poprawienia Wykazu robót („Wykazu zadań Lidera”) – załącznika nr 8 do SWZ oraz poprawienia / złożenia dowodów potwierdzających należyte zrealizowanie zamówienia referencyjnego, podczas gdy zadanie nr 2 wskazane w złożonym przez konsorcjum Wykazie robót nie spełnia warunków udziału w postępowaniu w zakresie rzeczywistego zakresu robót budowlanych realizowanych przez Instal Cymorek Sp. z o.o. z siedzibą w Kiczycach (jako, że zamówienie to realizowane było w ramach konsorcjum) i w konsekwencji Konsorcjum nie wykazało spełniania warunków udziału w postępowaniu
5.art. 128 ust. 1 ustawy PZP, poprzez jego niezastosowanie, a w konsekwencji zaniechanie wezwania Konsorcjum do poprawienia Wykazu robót („Wykazu zadań Partnera”) – załącznika nr 8 do SWZ oraz poprawienia / złożenia dowodów potwierdzających należyte zrealizowanie zamówienia referencyjnego, podczas gdy Zowada Group a.s z siedzibą w Návsi (Republika Czeska) nie realizowała zadania wskazanego w tym dokumencie (a co więcej zadanie to nie spełnia warunku udziału
w postępowaniu zarówno co do wartości, jak również co do okresu wykonania)
i w konsekwencji Konsorcjum nie wykazało spełniania warunków udziału
w postępowaniu
6.art. 128 ust. 1 ustawy PZP, poprzez jego niezastosowanie, a w konsekwencji zaniechanie wezwania Konsorcjum do poprawienia Oświadczenia o zakresach robót wykonywanych przez poszczególnych konsorcjantów – załącznika nr 7 do SWZ, podczas gdy (jak wskazano powyżej) Zowada Group a.s z siedzibą w Návsi (Republika Czeska) nie zrealizowała zamówienia referencyjnego i nie posiada żadnego doświadczenia pozwalającego na spełnienie warunków udziału w postępowaniu,
a zatem nie może samodzielnie realizować części zamówienia, do którego wymagane jest doświadczenie objęte warunkiem udziału w postępowaniu, z kolei Instal Cymorek Sp. z o.o. z siedzibą w Kiczycach nie posiada doświadczenia w zakresie robót budowlanych o wymaganej przez Zamawiającego wartości (opisanej warunkiem udziału w postępowaniu)
7.art. 128 ust. 1 ustawy PZP, poprzez jego niezastosowanie, a w konsekwencji zaniechanie wezwania Konsorcjum do poprawienia Wykazu osób – załącznika nr 9 do SWZ, podczas gdy Pan H.K. nie posiada wymaganych przez Zamawiającego uprawnień budowlanych i w konsekwencji Konsorcjum nie wykazało spełniania warunków udziału w postępowaniu
8.art. 128 ust. 1 ustawy PZP, poprzez jego niezastosowanie, a w konsekwencji zaniechanie wezwania Konsorcjum do poprawienia pełnomocnictwa konsorcjalnego (złożonego wraz z ofertą), podczas gdy pełnomocnictwo które Konsorcjum przedłożyło wraz z ofertą nie jest zgodne z wymogami Zamawiającego zawartymi w SWZ
9.art. 128 ust. 1 ustawy PZP, poprzez jego niezastosowanie, a w konsekwencji zaniechanie wezwania Konsorcjum do złożenia tłumaczenia dokumentu pochodzącego z czeskiego rejestru handlowego, podczas gdy postanowienia SWZ oraz przepisy prawa wymagają składania dokumentów obcojęzycznych wraz z ich tłumaczeniem na język polski.
Mając na względzie opisane zarzuty, Odwołujący wniósł o:
1.uwzględnienie odwołania w całości;
2.przeprowadzenie dowodów z dokumentacji postępowania, a w szczególności z:
a)SWZ dla stwierdzenia faktu jej treści, warunków zamówienia, warunków udziału
w postępowaniu, wymagań Zamawiającego
b)oferty Konsorcjum wraz z załącznikami oraz wszystkich dokumentów składanych przez Konsorcjum w postępowaniu (w szczególności: podmiotowych środków dowodowych) dla stwierdzenia faktu ich treści oraz dokumentów wskazanych w treści niniejszego odwołania;
3.nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;
4.nakazanie Zamawiającemu przeprowadzenie ponownego badania i oceny ofert, w tym w szczególności:
a)nakazanie Zamawiającemu wezwania Konsorcjum do poprawienia Wykazu zadań Lidera oraz poprawienia/złożenia dowodów potwierdzających należyte zrealizowanie robót budowlanych w zakresie zadania nr 1,
b)nakazanie Zamawiającemu wezwania Konsorcjum do poprawienia Wykazu zadań Lidera oraz poprawienia/złożenia dowodów potwierdzających należyte zrealizowanie robót budowlanych w zakresie zadania nr 2
c)nakazanie Zamawiającemu wezwania Konsorcjum do poprawienia Wykazu zadań Partnera oraz poprawienia/złożenia dowodów potwierdzających należyte zrealizowanie robót budowlanych w zakresie wskazanego zadania
d)nakazanie Zamawiającemu wezwania Konsorcjum do poprawienia Oświadczenia
o zakresach robót wykonywanych przez poszczególnych konsorcjantów – załącznika nr 7 do SWZ – zgodnie z rzeczywiście posiadanym doświadczeniem spełniającym warunki udziału w postępowaniu przez konsorcjantów
e)nakazanie Zamawiającemu wezwania Konsorcjum do poprawienia Wykazu osób
w zakresie kierownika robót ds. robót telekomunikacyjnych
f)nakazanie Zamawiającemu wezwania Konsorcjum do poprawienia pełnomocnictwa konsorcjalnego
g)nakazanie Zamawiającemu wezwania Konsorcjum do złożenia tłumaczenia dokumentu pochodzącego z czeskiego rejestru handlowego
5.obciążenie Zamawiającego kosztami postępowania.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym
w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła,
że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
W dniu 9 czerwca 2025 roku do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosił przystąpienie wykonawca – wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: Instal Cymorek Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Kiczycach oraz Zowada Group a.s. z siedzibą w Návsí (Republika Czeska), zwani dalej Przystępującym.
W dniu 1 lipca 2025 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło stanowisko pełnomocnika Przystępującego, informujące o tym, że doszło do rozwiązania konsorcjum wykonawców Instal Cymorek Sp. z o.o. oraz Zowada Group a.s., jednocześnie oświadczając, że Instal Cymorek Sp. z o.o. będzie występował jako pojedynczy wykonawca w toku postępowania odwoławczego.
W dniu 4 lipca 2025 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo Zamawiającego o uwzględnieniu odwołania w całości.
W dniu 10 lipca 2025 roku podczas posiedzenia, Odwołujący powołując się na treść oświadczenia pełnomocnika Przystępującego, zgłosił opozycję wobec przystąpienia po stronie Zamawiającego. Izba uwzględniła opozycję Odwołującego.
Izba wskazuje, że zgodnie z art. 552 ust. 1 Pzp wydając orzeczenie, bierze pod uwagę stan rzeczy ustalony w toku postępowania odwoławczego.
A zatem, skoro na obecnym etapie postępowania odwoławczego, nie istnieje już podmiot składający przystąpienie do postępowania odwoławczego (konsorcjum wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia), to status Przystępującego nie może przysługiwać wyłącznie jednemu z konsorcjantów tj.Instal Cymorek Sp. z o.o . Taki wykonawca nie składał bowiem oferty w przedmiotowym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Podmiot Instal Cymorek Sp. z o.o. nie jest wykonawcą w przedmiotowym postępowaniu
o udzielenie zamówienia publicznego a zatem nie przysługuje mu również status Przystępującego w przedmiotowym postępowaniu odwoławczym. Podmiot ten nie ma zatem interesu w uzyskaniu rozstrzygnięcia postępowania odwoławczego na korzyść Zamawiającego.
W zaistniałych okolicznościach, w związku z uwzględnieniem przez Zamawiającego
w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i brakiem przystąpień do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiające, postępowanie odwoławcze należało umorzyć
na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp. Zgodnie z treścią art. 522 ust. 1 ustawy Pzp W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza
lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W konsekwencji mając na względzie okoliczności niniejszej sprawy, orzeczono jak w sentencji na podstawie przepisu art. 568 pkt 3) ustawy Pzp, umarzając postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 Pzp.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania
oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020r., poz. 2437
ze zmianami).
Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.
Przewodnicząca: ……………..………………..…