Wyrok KIO KIO 2420/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2420/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 28 sierpnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa - Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie z siedzibą w Rzeszów w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, rażąco niska cena, zamówienie publiczne, wybór oferty, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 224 ust. 6, art. 224 ust. 1, art. 224 ust. 5, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 252 ust. 1, art. 505 ust. 1, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 525 ust. 1, art. 525 ust. 2, art. 525 ust. 3.

Istota sprawy

Zgodnie z art. 520 ust. 1 i ust. 2 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie aż do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania. Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2420/23

POSTANOWIENIE

z dnia 28 sierpnia 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Agnieszka Trojanowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Warszawie w dniu 28 sierpnia 2023 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu14 sierpnia 2023 r. przez: wykonawcę ALDUO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie, ul. Zygmunta Miłkowskiego 3/301 w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Skarb Państwa- Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie, ul. Geodetów 1

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie,

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 13 500 zł. 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy ALDUO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie, ul. Zygmunta Miłkowskiego 3/301 tytułem zwrotu 90% uiszczonego wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. t. j. z 2023 r., poz. 1605 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący:………………………….


Sygn. akt KIO 2420/23

Uzasadnienie

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę wyposażenia meblowego do nowego Oddziału Celnego w Przemyślu podzielonego na dwie części I i II zostało wszczęte ogłoszeniem opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod nr 2023/S 094-289322 w dniu 16.05.2023 r.

W dniu 2 sierpnia 2023 r. zamawiający poinformował o wyniku postępowania w zakresie części I.

W dniu 14 sierpnia 2023 r. wykonawca ALDUO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie, ul. Zygmunta Miłkowskiego 3/301 wniósł odwołanie w zakresie części I zamówienia. Odwołanie zostało wniesione przez prezesa zarządu. Do odwołania dołączono dowód jego przekazania zamawiającemu.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:

art. 224 ust. 6 w zw. z art. 224 ust. 1 i art. 224 ust. 5 ustawy, polegające na nieprawidłowej ocenie wyjaśnień z dnia 07.07.2023 r. (dalej: „wyjaśnienia”), udzielonych przez Wykonawcę WENA B.T., Tarnowiec 143 a, 38-204 Tarnowiec (dalej: WENA), w odpowiedzi na wezwanie Zamawiającego z dnia 04 lipca 2023 r., w trybie art. 224 ustawy, tj. w zakresie rażąco niskiej ceny oferty, a w konsekwencji przyjęciu, że Wykonawca WENA - składając wyjaśnienia - zdołał zadośćuczynić obowiązkowi w zakresie wykazania, że oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny, w sytuacji w której wyjaśnienia - niezmiernie lakoniczne oraz częściowo niepoparte dowodami, nie potwierdziły faktu prawidłowego wyliczenia przez wykonawcę ceny złożonej oferty;

art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 6 ustawy, polegającym na zaniechaniu odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę WENA mimo, że oferta zawierała rażąco niską cenę, biorąc pod uwagę, że złożone przez w/w Wykonawcę wyjaśnienia, nie uzasadniły podanej w ofercie ceny;

art. 252 ust. 1 ustawy poprzez wybór oferty najkorzystniejszej wykonawcy WENA B.T., Tarnowiec 143 a, 38-204 Tarnowiec.

Wniósł o:

unieważnienie czynności zamawiającego polegającej na wyborze oferty wykonawcy WENA B.T., Tarnowiec 143 a, 38-204 Tarnowiec na podstawie art. 252 ust. 1 ustawy;

ponowne badanie i ocenę ofert;

odrzucenie oferty WENA B.T., Tarnowiec 143 a, 38-204 Tarnowiec, na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy;

wybór najkorzystniejszej oferty wykonawcy ALDUO sp. z o.o.

Odwołujący wskazał, że posiada interes w uzyskaniu niniejszego zamówienia oraz może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego ww. przepisów ustawy. W zaistniałym stanie faktycznym i prawnym oferta odwołującego jest ofertą najkorzystniejszą. Powyższe dowodzi o spełnieniu przesłanki do skorzystania ze środków ochrony prawnej przewidzianych w art. 505 ust. 1 ustawy.

W dniu 14 sierpnia 2023 r. zamawiający poinformował o wniesieniu odwołania.

Do postępowania odwoławczego w terminie wynikającym z art. 525 ust. 1 – 3 ustawy nikt nie przystąpił.

W dniu 25 sierpnia 2023 r. odwołujący złożył oświadczenie o cofnięciu odwołania.

Termin posiedzenia z udziałem stron był wyznaczony na dzień 29 sierpnia 2023 r.

Izba zważyła, co następuje:

Zgodnie z art. 520 ust. 1 i ust. 2 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie aż do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania.

Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy - odwołującemu zwraca się 90% wpisu. W związku z powyższym odwołujący spełnił warunki do zwrotu wpisu. Izba orzekła o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości i skoro odwołujący uiścił wpis w wysokości 15 000,00 zł., to do zwrotu pozostała kwota 13 500,00 zł. o czym orzeczono w pkt. 2 sentencji postanowienia.

Mając na względzie powyższe orzeczono jak w sentencji.

Przewodniczący: ………………………….