Wyrok KIO KIO 2688/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2688/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 30 lipca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Wleń z siedzibą w Wleń w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania odwoławczego, zwrot odwołania, wezwanie do złożenia przedmiotowych środków dowodowych, odwołanie, zamawiający. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 107 ust. 2, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

Izba zważyła, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku przystąpienia, postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp, zgodnie z którym W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, p...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 2688/25

 

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 30 lipca 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Małgorzata Jodłowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 30 lipca 2025 roku w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 30 czerwca 2025 roku przez wykonawcę LIGHT ON SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Gminę Wleń

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy LIGHT ON SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ zsiedzibą w Warszawie kwoty 10 000 zł 00 gr (dziesięć tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca: ………………………..

Sygn. akt KIO 2688/25

UZASADNIENIE:

Zamawiający Gmina Wleń prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Rozświetlamy Gminę Wleń”, nr referencyjny: RIS.271.3.2025.

Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych zwanej dalej „ustawa Pzp”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 29 kwietnia 2025 r. pod numerem: 2025/BZP 00210397.

W postępowaniu tym wykonawca LIGHT ON SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ zsiedzibą w Warszawie (dalej jako „Odwołujący”) w dniu 30 czerwca 2025 r. wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wobec czynności i zaniechań Zamawiającego, tj.:

1)czynność zakwalifikowania do negocjacji oferty wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: (i) wykonawcy R.D. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą „FPUH „Ricardo” R.D.” oraz (ii) wykonawcy Ricardo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zgorzelcu [dalej: „Konsorcjum Ricardo”] przy wcześniejszym zaniechaniu czynności wezwania Konsorcjum Ricardo do złożenia przedmiotowych środków dowodowych;

2)czynność zakwalifikowania do negocjacji oferty wykonawcy Elektrotim spółka akcyjna z siedzibą we Wrocławiu [dalej: „Elektrotim”] przy wcześniejszym zaniechaniu czynności wezwania wykonawcy Elektrotim do złożenia przedmiotowych środków dowodowych;

3)czynność zakwalifikowania do negocjacji oferty wykonawcy Jeltech spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Jeleniej Górze [dalej: „Jeltech”] przy wcześniejszym zaniechaniu czynności wezwania wykonawcy Jeltech do złożenia przedmiotowych środków dowodowych.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1)art. 107 ust. 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności wezwania Konsorcjum Ricardo do złożenia w wyznaczonym terminie przedmiotowych środków dowodowych, pomimo iż Konsorcjum nie złożyło wymaganych przez Zamawiającego przedmiotowych środków dowodowych;

2)art. 107 ust. 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności wezwania wykonawcy Elektrotim do złożenia w wyznaczonym terminie przedmiotowych środków dowodowych, pomimo iż wykonawca ten nie złożył wymaganych przez Zamawiającego przedmiotowych środków dowodowych;

3)art. 107 ust. 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności wezwania wykonawcy Jeltech do złożenia w wyznaczonym terminie przedmiotowych środków dowodowych, pomimo iż wykonawca ten nie złożył wymaganych przez Zamawiającego przedmiotowych środków dowodowych.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

1)unieważnienia czynności zakwalifikowania wykonawców do negocjacji; 2

2)powtórzenia czynności badania i oceny ofert, w tym:

a)wezwania Konsorcjum Ricardo do złożenia brakujących przedmiotowych środków dowodowych;

b)wezwania wykonawcy Elektrotim do złożenia brakujących przedmiotowych środków dowodowych;

c)wezwania wykonawcy Jeltech do złożenia brakujących przedmiotowych środków dowodowych.

W dniu 29 lipca 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęła odpowiedź Zamawiającego na odwołanie, w której Zamawiający poinformował o uwzględnieniu w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu.

Do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.

Mając na uwadze powyższe, Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:

Izba zważyła, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku przystąpienia, postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp, zgodnie z którym W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i art. 575 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania, z którego wynika, że jeżeli zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, a do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, koszty o których mowa w § 5 pkt 2 rozporządzenia znosi się wzajemnie. W takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła, jak w sentencji.

Przewodnicząca: ………………………..….